Кока-кола

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Логотип компанії «Coca-Cola»
Кока-кола розливу заводу. 8 січня 1941, Монреаль, Канада.

Ко́ка-ко́ла (англ. Coca-Cola) — газований безалкогольний прохолоджувальний напій і однойменна американська компанія (The Coca-Cola Company), яка його виробляє. Кока-колу винайшов американський фармацевт Джон Пембертон 29 березня 1886 в Атланті як новий лікувальний напій.

Напій продається більш ніж у 200 країнах світу. Компанія «Кока-кола» також володіє торговими марками і виробляє цілий ряд інших напоїв: «Кока-кола лайт», «Спрайт», «Фанта», «Бонаква» та інші. «Кока-кола» виділяється в цьому ряді не тільки як прохолоджувальний, але і як енергетичний, і, можливо, навіть спортивний напій. Деякою мірою «кока-кола» є і символом США.

Протягом 9 років (2000–2009) Coca-Cola є найкоштовнішим брендом у світі. В 2009 р. компанії вдалося збільшити вартість своєї торгової марки на 3%, до 68,7 млрд доларів[1]

Історія[ред.ред. код]

Напій «Кока-Кола» був придуманий в Атланті (штат Джорджія, США) 8 травня 1886. Його автор — фармацевт Джон Стіт Пембертон, колишній офіцер американської Армії конфедерації. Назву для нового напою придумав бухгалтер Пембертона Френк Робінсон, який, також володіючи каліграфією, написав слова «Coca-Cola» фігурними буквами, які до цього дня є логотипом напою.

""Кока-Кола «за 5 центів» — рекламний плакат «Кока-Коли» періоду 18901900
Санта-Клаус в рекламі «Кока-коли»

Основні інгредієнти Кока-Коли були такі: три частини листя коки (з цього ж листя в 1859 Альберт Німан (Albert Niemann) виділив особливий компонент (наркотик) і назвав його кокаїн) на одну частину горіхів тропічного дерева коли. Напій був запатентований як лікарський засіб «від всіх нервових розладів» і почав продаватися через автомат у найбільшій міській аптеці Джекоба в Атланті. Пембертон також стверджував, що кока-кола зцілює від імпотенції, і що на неї можна перейти тим, хто пристрастився до морфію (до морфію, до речі, був небайдужий і сам Пембертон). Тут потрібно відзначити, що кокаїн тоді не був забороненою речовиною, і про його шкоду для здоров'я ще нічого не знали (наприклад, у повісті «Знак чотирьох» Артура Конан Дойля Шерлок Холмс вживав кокаїн у хвилини бездіяльності). Тому кокаїн вільно продавався, і його часто додавали для задоволення і тонусу в напої замість спирту — Кока-Кола в цьому не була чимось особливим.

Спочатку напій щодня купували в середньому лише 9 осіб. Виручка з продажів протягом першого року склала всього 50 доларів. Цікаво, що на виробництво кока-коли було витрачено 70 доларів, тобто в перший рік напій був збитковим. Але поступово популярність кока-коли зростала, і прибуток від її продажу теж. У 1888 Пембертон продав права на випуск напою. А в 1892 бізнесмен Аса Ґріґґс Кендлер, що володів правами на «Кока-Колу», заснував компанію «The Coca-Cola Company», яка займається виробництвом кока-коли і понині.

У 1902 з оборотом у $120 тисяч кока-кола стала найвідомішим напоєм в США.

Роман англійського письменника-фантаста Герберта Уелсса «Тоно-Бунге» являє собою сатиру на створення, рекламу і розповсюдження кока-коли (названої в романі «Тоно-Бунге»).

Але в кінці 1890-х років громадська думка обернулася проти кокаїну, а в 1903 в газеті «New York Tribune» з'явилася розгромна стаття, в якій стверджувалося, що саме кока-кола винна в тому, що негри з міських трущоб які обпилися нею почали нападати на білих людей. Після цього в кока-колу стали додавати не свіже листя коки, а вже «витиснуте», з яких був видалений весь кокаїн.[2]

З тих пір популярність напою зростала в геометричній прогресії. І вже через п'ятдесят років після винаходу кока-кола стала для американців чимось на зразок національного символу. З 1894 кока-кола продавалася в пляшках, а з 1955 — в банках.

У 1915 дизайнер Ерл Р. Дин з Терре-Хот, штат Індіана, придумав нову пляшку в 6,5 унцій. Форма пляшки була натхненна плодом какао (за однією версією, Дін сплутав слова coca і cocoa, за іншою — не зміг знайти в бібліотеці нічого ні про коку, ні про колу). Щоб пляшка краще стояла на транспортері, внизу зроблено розширення. За всі наступні роки було вироблено понад 6 млрд таких пляшок.

У 1916 було порушено 153 судових позови проти марок-імітаторів, таких як «Fig Cola», «Candy Cola», «Cold Cola», «Cay-Ola» і «Koca Nola».

У 1955 кока-кола почала продаватися в пляшках об'ємом 10, 12 і 26 унцій.

У 1982 почався випуск дієтичної «Diet Coke».

У 1988 «Кока-Кола» вийшла на ринок СРСР.

Пізніше, під тиском конкурентів, які випускали напої без кофеїна і цукру, компанія «Кока-Кола» почала випускати напої: «Classic Coke», «New Coke», «Cherry Coke», «Tab», «Caffeine-Free New Coke», «Caffeine-Free Diet Coke» і «Caffeine-Free Tab».

4 грудня 2007 «Кока-Кола» представила нову скляну пляшку ємністю 0,33 л, яка стала коротше на 13 мм і ширше на 0,1 мм і важить 210 грамів, що на 20% менше попередньої. Зміни дозволяють скоротити використання скла — наприклад, в Великобританії — до 3500 тонн щорічно, — а викид вуглекислого газу — до 2400 тонн на рік.[3]

Склад[ред.ред. код]

Необхідно враховувати, що в кожному варіанті напою склад різний. Особливо це стосується вуглеводів, яких у дієтичному варіанті мінімум. Тут наведено варіант «класичного» варіанту — просто Coca-Cola.

За твердженням офіційного сайту, компонентами напою є:

Азорубін-харчова добавка, що відноситься до групи барвників. (Концентрація невідома)

Секрет фірми[ред.ред. код]

Докладніше: Склад Кока-Коли

Нюанси пропорцій напою тримаються компанією «Кока-Кола» в найсуворішому секреті і становлять комерційну таємницю. Згідно зі статутом «Кока-Коли», тільки 3 високопоставлені члени компанії можуть одночасно знати формулу цього компоненту. Крім того, кінцевим заводам, що розливають кока-колу, дозволено лише злегка варіювати склад залежно від місцевих постачальників сировини.

У 2009 в ході судового розгляду за наполяганням турецької влади та фонду Святого Миколи з'явилася інформація що до складу харчових добавок також входить харчовий барвник кармін (E120) — екстракт з самок комах виду Dactylopius coccus (кошенільних червець), що викликало скандал, пов'язаний у тому числі з тим, що деякі релігії, зокрема іудаїзм, забороняють вживати в їжу комах.

Пізніше на офіційному сайті компанії з'явився коментар[4], який спростовує входження карміну до складу напою.

Цікаві факти[ред.ред. код]

6,5-унцієва пляшка, придумана в 1915
  • Якщо всю вироблену Кока-Колу роздати в пляшках усім мешканцям планети, кожний з нас одержав би по 1500 пляшок.
  • Якщо всією виробленою Кока-Колою заповнити басейн глибиною 180 сантиметрів, його довжина складе 33 кілометри, а ширина досягне майже 15 кілометрів. У такий басейн зможуть одночасно увійти 512 мільйонів чоловік.
  • Кожну секунду у світі випивають 8000 склянок напоїв, вироблених компанією.
  • Величезний знак «Кока-Коли», розміщений над павільйоном «Світ Кока-Коли» в Атланті, складається з 1407 звичайних лампочок та 1906 «погонних» неонових ламп. Висота знаку — 9 метрів, ширина — 8 метрів, вага — 12,5 тонн.
  • Найбільший знак «Кока-Коли» розташований в чилійському місті Аріка[5]. Він встановлений на вершині пагорба. Ширина знака — 122 метри, висота — 40 метрів. Складено цей знак з 70 тисяч пляшок від «Кока-Коли».
  • Перший зовнішній рекламний щит «Кока-Коли», намальований ще в 1904 році, досі знаходиться на своєму місці в містечку Картерсвілл (штат Джорджія).
  • Дві країни, в яких найвищий у світі відсоток споживання Кока-Коли на душу населення, не мають між собою абсолютно нічого спільного: це величезна континентальна субтропічна Мексика і крихітна острівна приполярна Ісландія.
  • Назва «Кока-Кола» співзвучна з «кока колем», що в перекладі з марійської мови означає — «тітка вмирає», і рекламні банери в Марій-Ел свого часу викликали протести національної громадськості.
  • Існує «народний метод» лікування ротавірусної інфекції (так званого «кишкового грипу») вживанням Кока-Коли (можливо, на вірус згубно діє ортофосфорна кислота, що входить до складу напою). Цей метод активно обговорюється на ряді інтернет-форумів, присвячених здоров'ю. Офіційною медициною такий метод не визнається, займатися самолікуванням лікарі не рекомендують.
  • У 2007 році стало широко відомо, що саме екстракт кошенілі надає своєрідний колір найпопулярнішим у світі напоям Coca-Cola і Pepsi-Cola. Цей факт став досить широко відомий лише після досліджень учених, які відкрили цю інформацію, до цього рецепт напоїв утримувався в суворій таємниці.

Див. також[ред.ред. код]

Виноски[ред.ред. код]