Тарашкевич Броніслав Адамович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Тарашкевич Броніслав Адамович
Тарашкевіч Браніслаў Адамавіч
Броніслав Тарашкевич
Броніслав Тарашкевич
При народженні Броніслав Адамович Тарашкевич
Дата народження 20 січня 1892(1892-01-20)
Дата смерті 29 листопада 1938(1938-11-29) (46 років)
Національність білорус
Громадянство СРСР СРСР
Мова творів білоруська

Бронісла́в Ада́мович Тарашке́вич (біл. Бранісла́ў Тарашке́віч; 20 січня 1892 — 29 листопада 1938) — білоруський політичний діяч, керманич Білоруської Селянсько-Робітничої Громади. Мовознавець, автор нової орфографії білоруської мови (тарашкевиці). Депутат Сейму ІІ Речі Посполитої. Жертва сталінського терору.

Обкладинка 5-го видання книги «Беларуская граматыка для школ», Браніслава Тарашкевича. Вільня, 1929
Обкладинка 6-го видання книги «Беларуская граматыка для школ», Браніслава Тарашкевича. Вільня, 1931

Біографія[ред.ред. код]

Народився в Мацюлішках Віленського повіту Російської імперії (сьогодні територія Литви) у селянській родині. Під час навчання у гімназії Вільна входив до польських патріотичних організацій. Закінчив 1916 історико-філологічний факультет Петроградського університету, залишився при кафедрі на посаді викладача російської мови і літератури.

1917 — один з лідерів Білоруської соціалістичної громади.

1918 керував культурно-просвітницьким відділом відділення Петрограду Білнацкома.

1919 — викладач білоруської і старогрецької мови у Мінському педагогічному інституті.

1920 — завідувач білоруського сектора департаменту освіти Серединної Литви.

1921 — директор Віленськой білоруській гімназії. У 1920-х роках Тарашкевич був також членом масонських лож Томаш Зан у Вільно і ложах Правда у Варшаві.

1933 — емігрує до СРСР.

1938 — за сфабрикованою справою вбитий працівниками НКВС СРСР.

Орфографічний стандарт білоруської мови, укладений Тарашкевича, широко впроваджувався на території БРСР під час так званої «білорусизації» 1920-х. Але згодом радянська влада вирішила наблизити орфографічні принципи білоруської мови до російської, відкинувши так звану «тарашкевичку». Конфлікт мовних стандартів перекинувся у XXI століття, так що навіть національна редакція Вікіпедії розділена на дві конкуруючі редакції: одна пише статті «тарашкевичкою», друга — за офіційним правописом, який ще називають «наркомівкою».

Наукова та літературна діяльність[ред.ред. код]

У 1918 році, працюючи завідувачем культурно-просвітницького відділу Білоруського національного комісаріату, підготував і видав у Вільнюсі першу "Беларускую граматыку для школаў". У ній автор узагальнив і закріпив письмові традиції, що складалися в той час у виданні художньої, науково-популярної та публіцистичної літератури; врахував надбання тодішньої лінгвістичної науки (дослідження О. О. Шахматова, Ф. Карського) і досвід попередників. Граматика перевидавалася 6 разів. Граматика довгий час була головним підручником з білоруської мови, особливо за часів білорусизації 1920-х рр.

Переклав на білоруську мову «Іліаду» Гомера і «Пана Тадеуша» Адама Міцкевича.

Джерела[ред.ред. код]