Євмен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search

Євмен, грец. Εΰμένας (363 до н. е. — 316 до н. е.) — діадох полководець. Походив із Кардії, фракійського Херсонесу. Був секретарем Філіппа ІІ Македонського та Алексадра Великого.

Біографія[ред.ред. код]

Євмен був розумним, чесним і вірним царському дому, проте корінні македоняни його не любили. Під час знаменитих весілль 324 до н. е. у Сузах Александр оженив Євмена на одній з найзнатніших персіянок — Артоніді, дочці Артабаза. Ще більшого значення набув Євмен по смерті Александра, коли в ньому відкрився талант полководця.[1]

Він з самого початку твердо став на бік Пердікки. За першого поділу сатрапій Євмену дісталися Каппадокія, Пафлагонія та сусідні землі, які ще треба було завоювати. Невдовзі після цього Пердікка пішов війною проти Птолемея, Євмен же мав прикривати його тил і не допускати в Азію Антипатра та Кратера, що були в союзі із Птолемеєм.

Кратер загинув у битві з Євменом (у Каппадокії), але в цей же час і Пердікка був убитий в Єгипті своїми солдатами. Військо македонське, що обожнювало Кратера, під впливом Антипатра оголосило Євмена зрадником. Антигону було доручено воювати проти Євмена (321 до н. е.).

По смерті Антипатра (318 до н. е.), Антигон марно намагався залучити на свою сторону Євмена, який залишився і тепер вірним царського дому і зміцнився у Кілікії. Селевк та Піфон, та сатрапи Вавилону та Мідії, уклали союз з Антигоном, який внаслідок зради війська Євмена захопив його в полон і стратив.

Плутарх і Корнелій Непот склали біографії Євмена.

Примітки[ред.ред. код]