Евмен з Кардії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Евмен з Кардії
Eumenes of Cardia.jpg
Народився 362 до н. е.
Кардіяd, Туреччина
Помер 316 до н. е.
Громадянство
(підданство)
Vergina Sun.svg Стародавня Македонія
Діяльність офіцер, військовослужбовець
Посада Стратег і Сатрап
Військове звання Адмірал
У шлюбі з Artonisd

Евмен з Кардії, дав.-гр. Εΰμένας (363 до н. е. — 316 до н. е.) — діадох полководець. Походив із Кардії, фракійського Херсонесу. Був секретарем Філіппа ІІ Македонського та Алексадра Великого.

Біографія[ред. | ред. код]

Евмен був розумним, чесним і вірним царському дому, проте корінні македоняни його не любили. Під час знаменитих весілль 324 до н. е. у Сузах Александр оженив Евмена на одній з найзнатніших персіянок — Артоніді, дочці Артабаза. Ще більшого значення набув Евмен по смерті Александра, коли в ньому відкрився талант полководця.[1]

Він з самого початку твердо став на бік Пердікки. За першого поділу сатрапій Евмену дісталися Каппадокія, Пафлагонія та сусідні землі, які ще треба було завоювати. Невдовзі після цього Пердікка пішов війною проти Птолемея, Евмен же мав прикривати його тил і не допускати в Азію Антипатра та Кратера, що були в союзі із Птолемеєм.

Кратер загинув у битві з Евменом (у Каппадокії), але в цей же час і Пердікка був убитий в Єгипті своїми солдатами. Військо македонське, що обожнювало Кратера, під впливом Антипатра оголосило Евмена зрадником. Антигону було доручено воювати проти Евмена (321 до н. е.).

По смерті Антипатра (318 до н. е.), Антигон марно намагався залучити на свою сторону Евмена, який залишився і тепер вірним царського дому і зміцнився у Кілікії. Селевк та Піфон, та сатрапи Вавилону та Мідії, уклали союз з Антигоном, який внаслідок зради війська Евмена захопив його в полон і стратив.

Плутарх і Корнелій Непот склали біографії Евмена.

Примітки[ред. | ред. код]