Ібрагім Аділ-шах II

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ібрагім Аділ-шах ІІ
Indischer Maler um 1615 (I) 001.jpg
Народився 1556(1556)
Біджапур
Помер 12 вересня 1627(1627-09-12)
Аділ-шахи
Громадянство
(підданство)
Аділ-шахи
Діяльність поет
Титул султан
Посада Sultan of Bijapur[d]
Термін 1580–1627
Попередник Алі Аділ-шах I
Наступник Мухаммад Аділ-шах
Конфесія іслам
Рід Аділ-шахи
Батько Алі Аділ-шах I
Мати Чанд Бібі
Діти Мухаммад Аділ-шах

Ібрагім Аділ-шах ІІ (*1556 — 12 вересня 1627) — 6-й Біджапурський султан у 15801627 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Регентство[ред. | ред. код]

Походив з династії Аділ-шахів. Син султана Алі Аділ-шаха I. Після смерті останнього у 1580 році розпочалася боротьба за трон. Спочатку частина знаті оголосила султаном Імрана Ібрагіма, небожа померлого правителя. Проте незабаром військовик Камаль-хан захопив владу й оголосив себе регентом при Ібрагімі Аділ-шахі, якого зробив султаном. Втім Камаль-хан недовго протримався у влади — того ж року його було схоплено й страчено Хаджою Кішмар-ханом. Останній став новим регентом.

Регентство Кішвар-хана відзначено війнами з Ахмеднагарським султанатом та боротьбою за влади всередині держави. Спроба Кішвар-хана стати новим султаном провалилася, він стік до Голконди, де невдовзі загинув. Після цього за регентство боролися Чанд Біб ті Іхлас-хан. В свою чергу Іхлас-хана у 1582 році було повалено Ділавер-ханом, який зберіг владу до 1591 року.

Правління[ред. | ред. код]

У 1591 році Ібрагім II Аділ-шах відсторонив від влади ділавер-хана й став особисто правити. Значну частину свого володарювання приділяв налагодження миру та нормального співіснування мусульман та індусів. Сам він з 1552 року перейшов до сунізму. Водночас відзначався віротерпимістю до шиїтів, шиваїстів, інших індуїстських вірувань.

Багато часу приділяв розвитку торгівлі: були налагоджені стосунки з португальцями у Гоа, Персією, Османською імперією.

У зовнішній політиці намагався ліквідувати постійну загрозу з боку султанів Ахмеднагару та Голконди. Для цього вступив у союз з імперією Великих Моголів. У 1600 році разом з могольськими військами атакував Ахмеднагар, завдавши його значної поразки, у 1610 році у битві з біджапурським військом загинув султан Муртаза II Нізам-шах. У 1618—1619 році Ібрагім II приєднав до Біджапуру землі Бідарського султанату.

Останні роки султан здебільшого провів у мирі із своїми сусідами. Лише у 1624 році підтримав Великих Моголів проти Малік Амбара, який намагався відродити велич Ахмеднагар. У битві при Бхатваді останньому завдано рішучої поразки.

Помер султан Ібрагім II Аділ-шах 12 вересня 1627 року у Біджапурі, залишивши трон синові Мухаммад Аділ-шаху.

Творчість[ред. | ред. код]

Був талановитим письменником, поетом та музикою. Знав мови маратхі, дакхані, урду й каннада. Відомий як покровитель музики, що залучав до свого двору відомих музик та танцюристів.

Вірші султана мали ліричний характер, значною була тема кохання, присвячувалися дружині Чанд Султані. Є автором книги Кутб-і-Наврас (Книга Дев'яти Рас), куди увійшло 59 віршів та 17 куплетів. В цій збірки розкривається теорія 9 рас, що займає важливе в індійські естетиці.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]