Гуан I (імператор Суй)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Імператор Ян
煬帝
Sui-yangdi.jpg
Портрет суйського імпертаора Яна.
Псевдо Ян Гуан
Народився 569(0569)
Помер 11 березня 618(0618-03-11)
Нанкін, Цзянсу
·Асфіксія
Поховання
Громадянство
(підданство)
Династія Суй
Діяльність дипломат
Володіє мовами Класична китайська
Титул Імператор Суй
Попередник Імператор Вень
Наступник Імператор Гунь
Рід Династія Суй
Батько Вень-ді
Мати Empress Dugu Qieluo[d]
Брати, сестри
У шлюбі з Empress Xiao[d], Princess Guangde[d], Chen Nüchou[d], Consort Xiao[d], Lady Xuanhua[d], Lady Ronghua[d], Consort Yin[d], Consort Zhang[d], Consort Tang[d], Consort Tian[d] і Consort Tian[d]
Діти Yang Zhao[d], Yang Jian[d], Yang Gao[d], Princess Nanyang[d], Consort Yang[d], невідомо і Princess Huainan[d][1]

Імператор Ян (кит. 煬帝; 569 — 11 березня 618) — другий імператор китайської династії Суй, другий син імператора Веня. Роки правління:604617. В історчиній літературі найчастіше вживається ім'я Суй Янді (隋煬帝) — Суйський імператор Ян.

Також відомий під іменами Їн (кит. ), Амо (кит. 阿摩), а також імпертаор Мін (кит. 明帝) в часи короткого правління його онука Ян Тона.

Короткі відомості[ред. | ред. код]

Власним іменем імператора Ян було Ян Їн. За порадою ворожбита його батько змінив ім'я сина на Ян Гуан. Після заснування династії Суй в 581 році Ян зайняв посаду принца Цзінь. У 588 році він був призначений командиром 5 армій, які вторглися у південну державу династії Чень і завоювали її. Військові успіхи Яна Гуана і поразки його старшого брата Ян Йона уможливили проголошення першого крон-принцом. У 604 році батько обох братів помер за загадкових обставин і Ян Гуан зійшов на престол під іменем імператора Яна.

Імператор Ян правив з 604 по 617 роки і завершив великих інженерних проектів, зокрема будівництво Великого каналу руками 2 мільйонів робітників. Він сприяв реконструкції Великого китайського муру, що забрало життя 6 мільйонів осіб. В часи його правління 8 мільйонів китайців були задіяні на від будовах імператорських палаців, доріг, військової техніки і кораблів.

Монарх намагався розширяти кордони своєї імперії, але робив це невдало. Завоювання південнов'єтнамської держави Чампа у 605 році провалилося через втрату армії, яку знищила малярія, а три невдалі кампанії проти корейської держави Когурьо у 612614 років виснажили китайську скарбницю і спричинили загибель 3 мільйонів китайських солдат.

Надмірні будівничі плани та зовнішньополітичні амбіції Імператора Яна викликали народне повстання у Північному Китаї. Монарх спробував врятуватися на півдні, але у 617 році був задушений своїм генералом Юевенєм Хуанцзі. Невдала політика правителя коштувала життя не лише йому самому, але і його династії, яка припинила існування в 618 році.

В китайській історіографії та літературі Імператор Ян зображається як один з найбільших тиранів в історії Китаю.

Джерела та література[ред. | ред. код]

  • Рубель В. А. Історія середньовічного Сходу: Курс лекцій: Навч. посібник. — Київ: Либідь, 1997.
  • Princess Huainan