Перейти до вмісту

Абсентеїзм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Абсентеїзм
Протилежне Презентеїзм

Абсентеїзм (від лат. absentia — відсутність) — ухилення від участі у виборах, зборах тощо. Одна з форм свідомого бойкотування виборцями виборів, відмова від участі в них; пасивний протест населення проти існуючої форми правління, політичного режиму, прояв байдужості до виконання людиною своїх прав та обов'язків.

Абсентеїзм — загальна кількість втрачених робочих днів (або годин) або частота випадків відсутності на роботі.[1]

В широкому значенні абсентеїзм можна розуміти як факт байдужого ставлення населення до політичного життя, обивательське уявлення окремих людей про те, що від них в політиці нічого не залежить. Абсентеїзм присутній в будь-якому суспільстві розвиненому чи не розвиненому, в демократичному чи тоталітарному. Його причини різноманітні: відсутність віри громадян в ефективність політичних інститутів, відсутність політичної культури, боротьба за ситуативне задовільнення інтересів та ін.

Законодавством ряду держав передбачені певні санкції за неучасть у виборах:

  • в Аргентині особа, яка не брала участі у виборах, втрачає право перебувати на державній службі протягом трьох років;
  • у Бельгії, залежно від кількості проігнорованих виборів, передбачені різні за розмірами штрафи;

Деякі держави виходять із ситуації, зумовленої абсентеїзмом, визнаючи вибори навіть якщо в них взяло участь менше половини зареєстрованих виборців.

Також термін абсентеїзм часом вживається в разі ухиляння від участі в інших зборах та голосуваннях окрім політичних, наприклад уникнення засідань певних установ, акціонерних товариств тощо. Причини в цілому аналогічні політичному абсентеїзмові.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Л. Джуелл «Індустріально-організаційна психологія», 2001р, стор. 306

Джерела

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]