Адам Зерніков

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Адам Зерніков (*1652 — †1691, Батуринський монастир) — церковний діяч, богослов, письменник, військовий інженер та архітектор німецького походження, родом з Кеніґсберґа (за іншими відомостями, з Торуня).

На думку Михайла Грушевського, «de Zernikow» — це значить «з Чернігова», де якийсь час жив і працював Адам Зерніков[1].

Життєпис[ред. | ред. код]

Про життя Адама Зернікова відомо мало, адже за життя він не дочекався слави та поваги, які прийшли до нього вже після смерті. Відомо тільки те, що Адам народився в лютеранстві, однак вже з ранніх років відчував невдоволення та нерозуміння цього вчення. Натомість, прочитавши книгу Критопула «Сповідування церкви грецької», Адам Зерніков поступово став навертатися до православної віри. Найбільше його цікавили росходження Православ'я і Католицизму в питанні сходження Святого Духа. Для того, щоб краще пізнати суть і знайти відповідь на це питання Адам подорожує по Європі, відвідує бібліотеки Оксфорду, Кембриджу, Парижу та Риму. Він перечитав сотні, якщо не тисячі праць і трактатів служителів церкви. Врешті Адам Зерніков знаходить для себе відповідь: найправильніше трактування сходження Святого Духа та Святої Трійці саме у вченнях православної церкви.

Після цього Зерніков прибуває до Чернігівського архієпископа Лазаря. Адам висловлює йому своє бажання охреститися в Православ'ї. Але замість усного зречення від лютеранства Зерніков написав «Спростування лютеранської віри». Після цього тодішній гетьман Лівобережної України з почестями прийняв Адама Зернікова в Батурині, тому що останній був ще й гарним інженером. Однак невдовзі Адам приймає чернецтво і займається розшуком своїх праць по бібліотекам.

У 1682 році Зерніков закінчив свій трактат «Про сходження Духа Святого від єдиного Отця». Праця була написана на латинській мові та видана у двох томах Самуїлом Мстиславом у місті Кенігсберг, у 1774 та 1776 роках.

Помер Адам Зерніков у Батуринському монастирі приблизно в 1691 році.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. «З історії релігійної думки на Україні», Львів, 1925, с. 83-84.

Джерела[ред. | ред. код]