Адсорбція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Адсо́рбція (від лат. ad — на, при і лат. sorbeo — поглинаю) — вибіркове поглинання речовини з газового чи рідкого середовища поверхневим шаром твердого тіла (адсорбенту) чи рідини. Компонент, що поглинається, який вміщується в суцільному середовищі (газі, рідині), називають адсорбтивом, а той що вміщується в адсорбентіадсорбатом. Наприклад, активоване вугілля адсорбує гази. Це явище треба відрізняти від абсорбції.

Історія[ред.ред. код]

Явище адсорбції стало вивчатися з другої половини 18 століття, хоча поза сумнівом, що в практичній діяльності людства адсорбція використовувалася з незапам'ятних часів. Учення про адсорбцію є частиною загальнішої теорії багатокомпонентних гетерогенних систем, основи якої закладені В. Гіббсом у 1876 році. Гіббс вивів формулу, що зв'язує значення адсорбції із зміною поверхневого натягу. Ті речовини, адсорбція яких сильно зменшує поверхневий натяг, прийнято називати поверхнево-активними.

Види[ред.ред. код]

Розрізняють фізичну адсорбцію і хемосорбцію.

Фізична адсорбція зумовлена ван-дер-ваальсовими, або електростатичними, силами притягання частинок адсорбованої речовини до частинок адсорбенту. Оборотність процесу фізичної адсорбції створює сприятливі умови для послідовного проведення процесів адсорбції (поглинання речовини адсорбентом) та десорбції (вилучення з адсорбенту поглиненої речовини).

При хемосорбції молекули поглинутої речовини вступають у хімічну реакцію з молекулами адсорбенту.

Гетеролітична дисоціативна адсорбція - Дисоціативна адсорбція, яка відбувається таким чином, що при розриві (формального) зв’язку в адсорбтиві А:В одна з молекулярних частинок повністю забирає зв’язуючу електронну пару до себе.

Фотоадсорбція. Динамічний фотоадсорбційний процес - одночасне(або синхронне) утворення адсорбованих частинок шляхом фотоадсорбції молекулярних частинок(молекул, атомів чи йонів) та їх відщеплення при фотодесорбції з утворенням тих же молекулярних частинок адсоpбата, у випадку коли обидва процеси відбуваються при фотозбудженні на поверхні твердого фотокаталізатора.

Дотичні поняття[ред.ред. код]

Адсорбційний комплекс - хімічний індивід, складений з адсорбату й частини адсорбенту, з якою він зв’язаний.

Адсорбцiйний потенцiал - змiна енергiї, пов'язана з переходом частинки з газової фази на поверхню адсорбенту.

Адсорбцiйний центр - місце на поверхнi адсорбента, де частинка адсоpбату притягається i, врештi, зв'язується з поверхнею.

Застосування[ред.ред. код]

Зокрема адсорбція широко застосовується в хімічній та нафтохімічній промисловості для очищення нафтопродуктів, рекуперації летких розчинників, розділення газів та рідин, глибокої сушки газів.

Адсорбція — основа технологічних процесів тонкого очищення газових та інших потоків при невисокому початковому вмісті в них цільового компонента (див. адсорбційне очищення газу).

Адсорбція у гірництві[ред.ред. код]

Адсорбція є одним з головних чинників процесу флотації корисних копалин.

Параметри адсобції[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]