Аловерт Ніна Миколаївна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аловерт Ніна Миколаївна
Народилася 21 вересня 1935(1935-09-21) (88 років)
Ленінград, РСФРР, СРСР
Країна  СРСР
 США
Діяльність фотографка
Alma mater Петрішулеd
Сайт alovertphotos.com

Ні́на Микола́ївна Алове́рт (нар. 21 вересня 1935, Ленінград) — майстриня балетної фотографії та театральна критикиня, авторка і оформлювачка численних книг і альбомів, присвячених балетному мистецтву та діячам балету[1] .

Життєпис[ред. | ред. код]

Ніна Аловерт народилася в Ленінграді в родині фольклористки та літературознавчині Олени Олександрівни Тудоровської та хіміка Миколи Миколайовича Аловерта. Батьки познайомилися й одружилися в засланні, на яке були засуджені на початку 1920-х років за участь у студентських хвилюваннях у Ленінграді.

Мати після звільнення 1935 року повернулася в Ленінград, батька (колишнього есера) розстріляно 1937 року. Ніна Аловерт жила з матір'ю в сім'ї свого діда, Олександра Іларіоновича Тудоровського, відомого фізика, одного із засновників радянської оптики.

На початку Німецько-радянської перебувала в Україні, куди її мати вивезла на літо, пізніше — в Йошкар-Олі (на той час — столиці Марійської АРСР), за місцем евакуації з Ленінграда Державного оптичного інституту, в якому працював її дід О. І. Тудоровський, член-кореспондент Академії наук СРСР.

Повернувшись до Ленінграда 1945 року, Аловерт 1954 року закінчила школу № 222 («Петришуле[ru]») і вступила до Ленінградського державного університету (ЛДУ). 1959 року закінчила ЛДУ по кафедрі історії середньовіччя. Після закінчення працювала на тій самій кафедрі лаборанткою (зав. кафедрою М. А. Гуковський[ru]), а пізніше на запрошення знаменитого театрального режисера та художника М. П. Акімова вступила до Ленінградського театру комедії[ru] на посаду завідувачки музею театру. Працювала театральним фотографом у Драматичному театрі ім. В. Ф. Комісаржевської[ru], театрі ім. Ленради[ru] та у Ленінградському палаці працівників мистецтв.

1977 року з матір'ю та двома дітьми емігрувала до США. Нині живе в штаті Нью-Джерсі і продовжує працювати в галузі балетної та театральної фотографії у співпраці з американськими, японськими, російськими та іншими міжнародними видавництвами.

Творча діяльність[ред. | ред. код]

Від початку 1950-х років займалася фотографуванням балету Кіровського та Малого театрів у Ленінграді та Великого театру в Москві, пізніше — вистав драматичних театрів Ленінграда та Москви. Її балетні фотографії почали публікувати в книгах видавництва «Мистецтво», а також у журналах та газетах від початку 1960-х років.

За її інсценуванням казок Г. К. Андерсена поставлено виставу «Чарівні казки Оле Лукоє» в Театрі комедії (режисер Л. Лемке).

Від часу переїзду до США регулярно публікується як авторка книг та статей про балет, і як фотографка в американських журналах «Dance Magazine[en]», «Point», «Ballet Review», в газетних виданнях, зокрема в російськомовної пресі («Новое русское слово», «Новый американец» (гол. редактор — С. Довлатов), «Русский базар[ru]»[2], а також у московському журналі «Балет».

Брала участь як авторка статей і фотографка у створенні довідника з балету «The International Ballet Dictionary» (Лондон, St. James Press, 1994), довідника «Хто є хто в сучасному світі» (Москва, 2003, 2008). Її світлини публікували низка європейських журналів, а також японський журнал Dance Magazine. Декілька років виступала з рецензіями на балетні вистави на радіостанції «Голос Америки».

Книги Сергія Довлатова, які зараз публікуються в Росії, США та інших країнах, оформлені переважно її фотографіями.

Участь у видавничих проєктах[ред. | ред. код]

Авторські книги[ред. | ред. код]

Нагороди[ред. | ред. код]

  • 1986. Премія «Еммі» за участь у зйомках фільму "Вольф Трап представляє Кіровський балет: «Лебедине озеро». PBS, Washington (фотограф фільму).
  • 2003. Диплом «За участь у зближенні двох великих культур», міжнародний фестиваль «Benois de la Danse», Москва.
  • 2003. Диплом та медаль за участь у Міжнародній виставці ЛенЕКСПО.

Див. також[ред. | ред. код]

Персональні виставки[ред. | ред. код]

Нью-Йорк (США):

Лондон (Велика Британія):

  • 2003 — Luke & A Gallery: «На честь Ніни Аловерт»

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Соотечественники в Америке: The Dancers A Photo Exhibition by Nina Alovert. Архів оригіналу за 2 вересня 2019. Процитовано 2 вересня 2019. 
  2. Нина Аповерт на сайті газети «Русский базар». Архівна копія на сайті Wayback Machine.

Посилання[ред. | ред. код]