Антилопи

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Антилопи

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Парнокопитні (Artiodactyla)
Посилання
Вікісховище: Antelopes
Аркуш 100. Антилопи. Ілюстрація Ернста Геккеля з праці «Краса форм у природі» (нім. Kunstformen der Natur), 1904 року

Антило́пи (букв. «квіткоокі», грец. ανθος — квітка, ωψ — око) — узагальнена назва для кількох груп родів з родини бикових (Bovidae), в основі якої лежить назва роду Антилопа (Antilope).

Таксономічні межі групи

[ред. | ред. код]

Раніше всіх антилоп об'єднували в одну підродину Antilopinae. Тепер є спроби поділити їх на кілька підродин, але загальноприйнятої схеми такого поділу немає.

Спорідненість антилоп іноді дуже далека (збірна група), а зовнішня їх подібність зумовлена подібністю умов існування. Тобто це екоморфологічний тип.

Антилопи — переважно "легкі" й стадні тварини відкритих просторів (степів, напівпустель), деякі — гірські; розміри дуже різні — від величини зайця до бика.

Роги різноманітної форми, здебільшого є в обох статей, постійні, лише у вилорога вони періодично спадають. Антилопи є об'єктами мисливства; використовуються м'ясо, шкура, роги. Поширені антилопи переважно в Африці, а також Пд. і Центр. Азії, Пд.-Сх. Європі і Пн. Америці. В Пд. Америці (Бразилія) відомі лише викопні антилопи.

Видове різноманіття

[ред. | ред. код]

Відомо багато вимерлих видів антилоп, які, починаючи з міоцену, жили в Африці, Азії, Європі, зокрема в Україні (газель, трагоцер).

Всього тепер живе бл. 150 видів. Найвідоміші групи тварин екоморфологічного типу "антилопа":

В сучасній дикій фауні України антилопи відсутні. Сайгак реакліматизований в кол. Азово-Сивашському заповідно-мисливському господарстві.

Одомашнення

[ред. | ред. код]

В Давньому Єгипті деякі антилопи були одомашнені. В Українському н-д. інституті тваринництва степових районів імені М. Ф. Іванова «Асканія-Нова» одомашнюють як м'ясо-молочну тварину канну.

Література

[ред. | ред. код]