Апекс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Рух зірок спектральних класів
A і B навколо апексу (ліворуч)
та антиапексу (праворуч)
в межах ± 200 000 років.

А́пекс (лат. apex — верхівка) — точка на небесній сфері, в напрямку до якої рухається Земля або Сонце (Сонячна система).
Добовий апекс Землі
Внаслідок обертання на схід, точка добового апексу знаходиться на сході.
Річний апекс Землі
Викликаний річним обертанням Землі зі шв. 30 км/с. Для спостерігача в Північній півкулі, річний апекс буде під кутом 90° від Сонця по праву руку, і по ліву — в Південній півкулі. Апекс річного руху Землі навколо Сонця переміщається протягом року, залишаючись у площині екліптики.
Апекс Сонячної системи Апекс руху Сонця (Сонячної системи) відносно навколишніх зір визначається статистичною обробкою видимих рухів зір. Внаслідок того, що зорі мають власний рух, для визначення напрямку руху Сонця навколо центру Галактики потрібно було вичислити рух багатьох навколишніх зір. Загалом Сонце обертається зі швидкістю 220 км/с, а його апекс знаходиться в сузір'ї Геркулеса на південно-південний захід неподалік від ВегиЛіри). Цікаво, що в різних діапазонах, є різні точки апекса Сонця. Для оптичного діапазону це Пряме сходження (RA)18h 28m 0s і схилення (DEC) +30° 0′ 0″, в радіо-діапазоні (RA)18h 03m 50.2s (DEC) +30° 0′ 0″. В галактичних координатах це відповідно 56.24° довготи, 22.57° широти та 58.87° довготи, 17.72° широти.
Вперше існування власного руху Сонця передбачив Фрідріх Вільгельм Гершель, він же зміг наближено встановити і точку Сонячного апексу.

Протилежна точка — антиапекс

Апекс супутника
Апекс супутника — це точка найбільшого віддалення від площини земного екватора, або екліптики в північному напрямку. Тобто максимально північна паралель над якою ШСЗ один раз за оберт буває в зеніті.

Література[ред.ред. код]