Арапаїма

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Арапаїма
Arapaima049.JPG
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Араваноїдні (Osteoglossomorpha)
Ряд: Араваноподібні (Osteoglossiformes)
Родина: Араванові (Osteoglossidae)
Підродина: Heterotidinae
Рід: Арапаїма (Arapaima)
Müller, 1843
Вид: Арапаїма
Біноміальна назва
Arapaima gigas
(Schinz, 1822)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Arapaima gigas
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Arapaima gigas
EOL logo.svg EOL: 204868
ITIS logo.svg ITIS: 650008
IUCN logo.svg МСОП: 1991
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 113544
Fossilworks: 356120

Арапаїма або арапайма (лат. Arapaima gigas) — хижа прісноводна риба родини Араванові. Одна з найбільших прісноводних риб — стверджується, що трапляються екземпляри 4-4,5 метрів завдовжки і вагою понад 200 кілограмів.

Характеристика[ред. | ред. код]

Тіло риби вкрите лускою, яка може бути різного кольору — від зелено-жовтого до синювато-чорного, однак луска по краю часто має характерне червоне забарвлення, особливо — на хвості. Яскраве червоне забарвлення з'являється, коли риба досягає півтораметрової довжини. За це місцеві жителі називають арапаїму піраруку — «червона риба».

Ареал[ред. | ред. код]

Арапаїма живе у водоймах басейну Амазонки, таких, як річки Ріо-Моро-на, Ріу-Пастаса, озеро Рімачі тощо. Надає перевагу річкам зі слабкою течією, з порізаними берегами та великою кількістю плаваючої рослинності на поверхні води, тому живе переважно в невеликих річечках, а не в самій Амазонці.

Біологія[ред. | ред. код]

Живиться арапаїма переважно донною рибою, але полює й на інших дрібних тварин, включаючи птахів. Молодняк живитися переважно прісноводними креветками.

Особливістю арапаїми є те, що вона дихає переважно повітрям. В теплій воді тропічних річок, переповнених гниючою органікою, мало кисню, тому здатність арапаїми дихати повітрям є великою еволюційною перевагою. Це також допомагає рибі під час зниження рівня води в сухий сезон. Глотку та плавальний міхур арапаїми встеляє тканина, схожа на легеневу. Арапаїма спливає на поверхню і кілька секунд дихає з широко роззявленою пащею — дорослі особини раз на 10-15 хвилин, а молоді дещо частіше.

В серпні-вересні в арапаїми починається шлюбний період і утворюються постійні пари. Самець викопує поблизу берега у піщаному дні ямку діаметром біля півметра, в яку самиця відкладає ікру. Розмножується арапаїма в листопаді. Доки ікра дозріває, самець охороняє саму кладку, а самиця плаває навкруги і відганяє іншу рибу. За тиждень з ікри з'являються мальки, які тримаються зграйкою біля голови батька завдяки секрету спеціальних залоз, які приманюють молодняк. Так триває два з половиною — три місяці, аж доки молоді арапаїми підростуть; після цього вони покидають своїх батьків.

Господарське значення[ред. | ред. код]

М'ясо арапаїми вважається делікатесом, а сама вона, відповідно, є цінною промисловою рибою, тож зараз в природі екземпляри понад 3 метри трапляються рідко — арапаїму виловлюють тенетами та гарпунами, швидше, ніж вона досягає таких розмірів, і зараз більшість впійманих арапаїм не перевищує 2-2,5 метрів. Однак, у заповідниках чи спеціальних басейнах трапляються й величезні екземпляри. Через активний вилов, популяція арапаїм значно скоротилася, тому в багатьох місцевостях її промисел заборонено або на нього слід отримати спеціальний дозвіл.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]