Афіней

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Афіней
Народився 170
Навкратіс, Бухейра, Єгипет
Помер не раніше 223
Громадянство
(підданство)
history of the Roman Empire from 27 BCE to 395 ADd
Діяльність письменник, оратор, поет
Знання мов латина і давньогрецька
Magnum opus Deipnosophistaed

Афіней (дав.-гр. Άθηναϊος) — грецький ритор і граматик II — початку III століття нашої ери. Народився в Навкратісі в Єгипті, жив в Александрії, а згодом у Римі.

«Бенкетуючі софісти»[ред. | ред. код]

Deipnosophistae, 1535

Афіней, маючи велику начитаність, написав багатий за змістом, але незначний за викладом і мовою твір «Бенкетуючі софісти» (дав.-гр. Δειπνοσοφισταί), твір в 15 томах. З них перший і другий том і початок третього збереглися лише у витягах константинопольського граматика XI століття, 15-тий том — з пробілами, а решта майже цілком.

«Бенкетуючі софісти» описує в розмовній формі масу предметів, що стосуються моралі, громадського та домашнього життя греків, а також наук і мистецтв, хоча все це викладено з вельми вузької точки зору. Ця збірка і нині вважається важливим джерелом знання давньогрецького життя, замінюючи в цьому відношенні частиною втрачені твори інших поетів і письменників.

У виданні Ісаака де Казобона «Бенкетуючі софісти» з'явився вперше текст цього твору і переклад його (Женева, 1597), потім коментар до нього (Ліон, 1600) і, нарешті, видано все разом (Ліон, 1612 і 1664). Потім тільки коментар без перекладу (Лейпциг, 1796 −1843) у супроводі детальних приміток; у виданні Швейггейзера (14 томів, Страсбург, 1801–1807) поміщений латинський переклад і самий текст, виправлений за новими рукописним екземплярам. Кишенькові видання випущені Діндорфом (3 т., Лейпциг, 1827) і Мейнеке (3 т., Лейпциг, 1859; 4-й том завершує «Критичні додатки» («Analecta critica»), Лейпциг, 1867).

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]