Ацетонітрил

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ацетонітрил
Acetonitrile-3D-vdW.png
Acetonitrile-2D.png
Назва за IUPAC Acetonitrile
Ідентифікатори
Номер CAS 75-05-8
PubChem 6342
Номер EINECS 200-835-2
ChEBI 38472
RTECS AL7700000
SMILES CC#N[1]
InChI InChI=1S/C2H3N/c1-2-3/h1H3
Номер Бельштейна 741857
Номер Гмеліна 895
Властивості
Молекулярна формула CH3CN
Молярна маса 41,05 г/моль
Густина 0,786 г/см3
Тпл -45,7 ° C (227,3 K)
Розчинність (вода) повна при 20 °C
Небезпеки
R-фрази немає
S-фрази немає
Якщо не зазначено інше, дані наведено для речовин у стандартному стані (за 25 °C, 100 кПа)
Інструкція з використання шаблону
Примітки картки

Ацетонітрил (або метилціанід) — хімічна сполука з формулою CH3CN. При кімнатній температурі це безбарвна, летюча зі слабким ефірним запахом рідина. Ацетонитрил — найпростіший з органічних нітрилів. Головним чином використовується як розчинник, має як лабораторне застосування (хроматографія) так і для екстракції бутадієну й очищення толуолу з дистиляту нафтової фракції, формуючи азеотропи. Крім того, реагент, у виробництві деяких продуктів тонкого органічного синтезу.

У промисловості ацетонітрил отримують шляхом обробки аміаком оцтової кислоти при 300-450°С у присутності оксиду алюмінію або діоксиду кремнію як каталізатора. Вихід процесу складає зазвичай від 90% до 95%. Отримується в основному як побічний продукт виробництва акрилонітрилу.

Ацетонітрил вперше приготований в 1847 році французьким хіміком Жаном-Батистом Дюма.

Ацетонітрил є токсичним при вдиханні, попаданні всередину або при контакті зі шкірою. Вплив великих кількостей парів речовини може призвести до смерті від дихальної недостатності.

За допомогою Атакамського Великого міліметрового / субміліметрового масиву телескопів (ALMA) велика кількість метилціаніду виявлена у протопланетному диску навколо молодої зірки MWC 480. Там існує стільки метилціаніду, що можна заповнити всі океани Землі. І ця молекула і її простіший двоюрідний брат ціаністий водень (HCN) були знайдені в холодних зовнішніх межах диску навколо молодої зірки, який астрономи вважають, аналогічний поясу Койпера - області крижаних планетозималей і комет, яка в нашій Сонячній системі знаходиться за орбітою Нептуна.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. ACETONITRILE