Каталізатор

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Каталіза́тор — речовина, яка змінює швидкість хімічних реакцій (найчастіше знижуючи її енергію активації), а сама після реакції залишається хімічно незмінною і в тій же кількості, що й до реакції.

Загальна характеристика[ред.ред. код]

На молекулярному рівні каталізатори вступають в реакцію в одних елементарних актах і відновлюються в інших. На практиці каталізатори зазнають змін внаслідок побічних процесів. Основними характеристиками каталізаторів є каталітична активність та селективність.

Каталізаторами можуть бути різні речовини і в різному агрегатному стані (твердому, рідкому та газоподібному). Каталізатори, що прискорюють реакції (в сотні і навіть тисячі разів) називаються позитивними. Ті ж, що уповільнюють реакції, називають негативними (інгібітори). Саме явище зміни швидкості хімічної реакції під впливом каталізатора називають каталізом, а реакції, що відбуваються під впливом каталізатора — каталітичними.

Гетерогенний каталізатор[ред.ред. код]

Каталізатор, який знаходиться в іншій фазі, ніж реактанти. Молекулярні частинки реактантів адсорбуються на каталітичній поверхні, де й відбувається реакція.

Каталiзатор Цiґлера—Hатта[ред.ред. код]

Комплексна сполука, що проявляє стереоспецифiчну дiю при полiмеризацiї ненасичених вуглеводнів. Одержують з алкіл або гідриду металу (відновника) та легковідновлюваних галогенідів перехідних металів. Типовим представником є система триетилалюміній — тетрахлорид титану.

Нуклеофiльний каталiзатор[ред.ред. код]

Сполука (основа Льюїса), яка в нуклеофiльних реакцiях утворює активований комплекс, пiдсилюючи електроно-акцепторнi властивостi електрофiльного субстрату. Активним каталiзатором є лише така нуклеофiльна сполука, що здатна витiсняти із субстрату вiдхiдну групу, тобто її нуклеофiльнiсть повинна бути значно вищою за нуклеофiльнiсть вiдхiдної групи.

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Донецьк : Донбас, 2004. — ISBN 966-7804-14-3.
  • Ф. А. Деркач «Хімія» Л. 1968
  • Глосарій термінів з хімії // Й.Опейда, О.Швайка. Ін-т фізико-органічної хімії та вуглехімії ім. Л. М. Литвиненка НАН України, Донецький національний університет — Донецьк: «Вебер», 2008. — 758 с. — ISBN 978-966-335-206-0

Посилання[ред.ред. код]