Банка (шлюпка)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Банка
CMNS: Банка у Вікісховищі
Банки на човні (позначені жовтим)

Банка (від нід. bank — «лавка»)[1][2] — дерев'яна дошка на шлюпці (човні, іншому весловому судні), що служить для запобігання поперечному здавлюванню шлюпки, а разом з тим сидінням для веслярів.

На шлюпці банки встановлюються своїми кінцями на поздовжні стрингери — підлегарси, відділяються одна від однієї розпірками — міжбанковими чаками. Зверху до бортів (шпангоутів) банка кріпиться дерев'яними або металевими кницями. Металева книця являє собою Г-подібно вигнуту штабу, між її вертикальною частиною і шпангоутом вкладається дерев'яна деталь — чака металевої книці (заповнювач). Знизу банку підтримує стійка, що з'єднує її з кільсоном.

Кількість банок залежить від типу і розмірів шлюпки. Банки мають свої назви: розташована ближче до носа називається носовою (баковою), розташована ближче до кормового сидіння — загрібною (кормовою), розташовані між ними банки — середніми, банку, через яку проходить щогла, називають щогловою. Для закріплення щогли на щогловій банці встановлюється намітка — відкидна металева скоба на шарнірі; один кінець намітки закріплений на щогловій банці, другий, відкидний, кріпиться до банки нагелем. Підйомна чи відкидна банка — поперечна дошка, що накладається своїми кінцями на поздовжні дошки (бічні місця) кормового сидіння шлюпок при їх спуску і підйомі. У середині підйомної банки є обойма ланцюгового підйома, аналогічна обоймам на звичайних банках і кормовому сидінні: через нього під час спуску і підйому шлюпки проходить ланцюговий підйом.

Деякі надувні човни мають знімні складані банки, які прибираються перед здуванням човна для його зберігання або транспортування[3][4].

На старовинних вітрильних кораблях банкою називався простір між двома суміжними бортовими гарматами, а також койка в лазареті, шпиталі[5]. Також банкою можуть називати будь-яку складану лавку на судні[6].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Банка // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1982. — Т. 1 : А — Г / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін. — 632 с.
  3. Autorenkoll, Ulrich Scharnow, Leiter d. (1988). Transpress-Lexikon Seefahrt (вид. 5., bearb. u. erg. Aufl.). Berlin: Transpress. с. 123. ISBN 3344001906. (нім.)
  4. Reinhard Goltz (1984). Die Sprache der Finkenwerder Fischer : die Finkenwerder Hochseefischerei : Studien zur Entwicklung eines Fachwortschatzes. Herford: Koehler. с. 113. ISBN 3782203429. {{cite book}}: |editor1-first= з пропущеним |editor1-last= (довідка) (нім.)
  5. Самойлов К. И. Банка (на корабле) // Морской словарь. — М.-Л. : Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941. (рос.)
  6. Банка // Толковый Военно-морской Словарь. — EdwART, 2010. (рос.)

Джерела

[ред. | ред. код]