Бессараба Іван Венедиктович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Бессара́ба Іван Венедиктович (близько 1850, с. Ломази Седлецької губернії, тепер Польща — 1921) — український фольклорист, етнограф, мовознавець.

Життєпис[ред. | ред. код]

З 1880-х рр. до 1916 вчителював на Херсонщині в селі Нова Прага (нині Олександрійський район). Протягом 30 років збирав та упорядковував народні пісні, легенди, приказки, прикмети, дитячий фольклор, описав багато народних звичаїв і обрядів, які зібрав та опублікував у книзі «Материалы для этнографии Херсонской губернии» (1916), досліджував питання культурних взаємин росіян, українців, білорусів та поляків.[1]

Наукова діяльність[ред. | ред. код]

В етнографічних працях подав систематизовані описи окремих підляських і степових говірок на всіх структурних рівнях, зосередив увагу на їх відмінностях від інших українських діалектів та від російської літературної мови.

Записав у Седлецькій і Херсонській губерніях та опублікував зразки народної прози, пісень, прислів'їв і приказок, прикмет, дитячого фольклору, народної драми, описав народні звичаї та обряди («Матеріали для етнографії Седлецької губернії», 1903; «Матеріали для етнографії Херсонської губернії», 1916[2]; обидві праці — рос. мовою).

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Олександрійський район: пам'ять століть. Знаменні та пам'ятні дати на 2015 рік (№ 2)
  2. [Бессараба И.В.]. Материалы для этнографии Херсонской губернии, собрал И.В. Бессараба. – Петроград: типография Императорской Академии наук, 1916. – VI, 568 с.

Література[ред. | ред. код]

  • Т. Гриценко. Бессараба Іван Венедиктович // Українська мова : енциклопедія. — К. : Українська енциклопедія, 2000. — ISBN 966-7492-07-9.
  • [Рецензія на книгу: Бессараба И. В. Материалы для этнографии Седлецкой губернии]. «Русская мысль», 1904, т. 10;
  • Расторгуев П. Про польський та білоруський вплив на українські говірки колишньої Сідлецької губернії // Український діалектологічний збірник, кн. 2. К., 1929;
  • Бевзенко С. П. Історія українського мовознавства. Історія вивчення укр. мови. К., 1990.