Битва на Немизі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Битва на Немизі
Руські міжусобиці
Battle on Nemiga 02.jpg
битва на Немизі (Радзивілівський літопис)
Дата: 3 березня 1067
Місце: річка Немига
Результат: перемога Ярославичів
Сторони
Полоцьке князівство Київська Русь
Командувачі
Всеслав Брячиславич Ізяслав Ярославич
Святослав Ярославич
Всеволод Ярославич
Військові сили
невідомо невідомо
Втрати
невідомо невідомо

Би́тва на Неми́зі — битва, що відбулася 3 березня 1067 року на річці Немига між дружиною полоцького князя Всеслава Брячиславича та об'єднаним військом триумвірату Ярославичів — великого князя київського Ізяслава, чернігівського князя Святослава і переяславського князя Всеволода. Закінчилася перемогою Ярославичів.

Опис[ред. | ред. код]

Спільний похід трьох старших Ярославичів — Ізяслава Ярославича, Святослава Ярославича та Всеволода Ярославича — проти полоцького князя був викликаний нападом Всеслава Брячиславича на Псков і Новгород. Об'єднане військо київського, чернігівського та переяславського князів наприкінці лютого 1067 обложило Мінськ. Після вдалого штурму чоловіче населення міста було майже повністю винищено, дітей та жінок роздано дружинникам. Військо Всеслава не встигло допомогти обложеним.

Битва між дружинами Всеслава та трьох Ярославичів відбулася поблизу Мінська на р. Неміга (притока Свислочі, басейн Дніпра) 3 березня 1067. Всеслав зазнав нищівної поразки. Людські втрати з обох сторін під час цієї військової кампанії були такими вражаючими, що в «Слові о полку Ігоревім», створеному, імовірно, наприкінці наступного — 12 ст., битві на Немізі присвячено кілька рядків.

10 липня 1067 на князівському з'їзді на р. Орша поблизу Смоленська Всеслав, попри гарантію безпеки, був підступно схоплений Ярославичами й ув'язнений у Києві. Полоцьке князівство на короткий термін увійшло до домену київського князя.

Джерела[ред. | ред. код]