Великий князь київський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Вели́кий князь київський — титул правителів Київської Русі, пізніше — аристократичний титул.

Великими князями називали носіїв верховної влади на східноєвропейських землях, зосереджених під управлінням династії Рюриковичів. В договорах із Візантією Олег, Ігор і Святослав носять цей титул.

В ХІ-ХІІІ ст. ранг великого князя, як правило, належав київським князям, з тим, що в досягненні його конкурували принципи старшинства в роді Рюриковичів та належність до місцевої династії Мономаховичів. Влада київського великого князя, поза межами самої Київської землі, мала здебільшого обмежений характер, відбиваючи тим самим загальний характер ранньофеодального суспільного комплексу Київської Руси. До реальних прав великого князя належали скликання княжих з'їздів, верховне командування під час військових походів, вплив на призначення єпископів тощо. Влада київського великого князя мала тенденцію до поступового звуження його привілеїв, що відповідало політичному ослабленню Київської землі. У XIII ст. титул великий князь вже не завжди пов'язувався з київським княжим столом, а в 2-й половині XIII ст. київські князі його зовсім втрачають. Титул великий князь переходить до галицько-волинських і суздальсько-володимирських північних князів, як претендентів на очолювання комплексу східнослов'янських земель, що тоді вже виразно розкладався на відрубні поміж собою частини.

З XIV—XV ст. цим титулом користувалися володарі Великого князівства Литовського та Великі князі Руські. Після Люблінської унії 1569 титул великий князь увійшов до польського королівського титулу.

Список[ред. | ред. код]

Легендарні князі київські[ред. | ред. код]

Правитель Герб Роки життя Правив від Правив до Характеристика правління
Kyi, Czech, Khoryv and Lubed in der Radziwiłłchronik.jpg
Кий, Щек і Хорив
Alex K No image.svg VI-VII ст. VI ст. VII ст. Згідно з традиціями та легендою про заснування Києва заведено вважати, що Київ завдячує своєю появою трьом братам із племені полян. Назва Києва походить від імені Кия — найстаршого з трьох братів, яких вважають засновниками головного міста України-Руси.
Coats of arms of None.svg
Олег
Alex K No image.svg VIII ст. VIII ст. VIII ст. Гіпотетичний князь або воєвода ранньої Русі, який разом з очолюваними ним русами здійснив бойовий похід в Чорне море.

Бравлин
Alex K No image.svg VIII ст. VIII ст. VIII ст. Легендарний руський князь, який зі своєю дружиною здійснив похід у Крим, захопив Корсунь, Сурож, Корчев.
Detail aus der Brawallschlacht.jpg
Регнальд Високий
Alex K No image.svg VIII ст. VIII ст. VIII ст. Легендарний вождь русів зі скандинавського роду Інґлінґів, який правив у Кенугарді. Згадується в основному у зв'язку зі знаменитою битвою при Броваллі, як союзник конунга Сіґурда Перстня.

Дохристиянські Великі князі Київські[ред. | ред. код]

Правитель Герб Роки життя Правив від Правив до Характеристика правління
Аскольд та Дір.png
Аскольд і Дір
Alex K No image.svg ?-882 860 882 Напівлегендарний київський князь з династії Києвичів. Засновник Київського князівства в Наддніпрянщині. Ян Длугош та Михайло Грушевський називають його нащадком Кия, наступником Бравлина, а Візантійський імператор Василій I Македонянин використовує термін каган — титул, що дорівнює імператорському. По одній із версій правив разом із Діром, про якого Аль-Масуді пише, що він був «перший між слов'янськими королями».
OlegNovgorod.jpg

Олег Віщий
Alex K No image.svg ?-912 882 912 Регент, опікун князя Ігоря. Вся політика Олега була орієнтована на захист економічних інтересів. Вершиною його політики вважають похід на Константинополь і угоду з Візантійською імперією 911 року.
Igor the Old.jpg
Ігор I Старий
Znak Rurik for templates.png 878-945 912 945 Основоположник київської династії князів, що їх пізніше назвали Рюриковичами.
St Olga by Nesterov (detail).jpg
Ольга Свята
Alex K Sviatoslav.svg 910-969 945 964 Регент, хрестилась у візантійського імператора Костянтина VII Багрянородного, але їй не вдалось принести християнство в Київ.
Князь Святослав Ігорович.jpg
Святослав I Хоробрий
Alex K Sviatoslav I.svg 935-972 964 972 Проводив активну зовнішню політику, значно розширивши територію держави, об'єднавши всі руські князівства під владою Києва.
06 History Of Russia by William Tooke.jpg
Ярополк I Святославич
Печать Ярополка I.jpg 955-978 972 978 Онук і вихованець княгині Ольги. Після смерті батька вів міжусобну війну з братами — деревлянським князем Олегом і новгородським князем Володимиром.

Християнські правителі Київської Русі[ред. | ред. код]

Християнство Володимир Великий офіційно прийняв у 988 році.

Правитель Герб Роки життя Правив від Правив до Характеристика правління
Vladimir I of Kiev - Project Gutenberg eText 20880.jpg
Володимир I Великий
Emblem of Kievan Rus.svg 960-1015 979 1015 Захопив київський престол після міжусобної боротьби з братом (977-979). 988 року прийняв хрещення під іменем Василь, розпочав христянізацію Київської Русі, встановивши Київську митрополію Константинопольського патріархату. Приєднав до своєї держави землі в'ятичів, ятвягів, радимичів, білих хорватів.
Sviatopolk I Forgiven.jpg

Святополк I Окаянний
Alex K Sviatopolk I.svg 980-1019 1015 1019 Після смерті Володимира Великого, Святополк утік із в'язниці до свого тестя у Польщу, не встигнувши навіть взяти з собою дружину. Спираючись на підтримку Болеслава I Хороброго, вів боротьбу за київський престол, під час якої загинули його брати Борис, Гліб та Святослав. Після оволодіння Києвом мусив вести боротьбу зі своїм братом — тоді новгородським князем Ярославом.
Yaroslav.gif
Ярослав I Мудрий
Alex K Yaroslav.svg 983-1054 1019 1054 Видатний державний діяч і полководець. У період його князювання спостерігалося піднесення Давньоруської держави. Було розширено територію Київської Русі, укріплено кордони, встановлено контакти з багатьма європейськими країнами. Князь приділяв велике значення внутрішньому устрою держави: поширював християнство, засновував монастирі, будував храми та собори, розбудовував столицю, створив школу і бібліотеку при Софіївському соборі.
Izyaslav I of Kyiv 19th c.jpg
Ізяслав I Ярославич
Alex K Izyaslav I.svg 1024-1078 1054 1068 Після смерті 1054 року Ярослава Мудрого Ізяслав посів київський престол, проте не зумів утримати в своїх руках спадщину батька і мусив розділити її з братами. Мав проблеми з киянами і печерськими монахами.
Jazep Drazdovič. Usiaslaŭ.jpg
Всеслав Чародій
Sign of Izyaslav of Polotsk.jpg 1029-1101 1068 1069 Князь полоцький, єдиний представник полоцької гілки Рюриковичів на київському великокнязівському престолі.
Izyaslav I of Kyiv 19th c.jpg
Ізяслав I Ярославич
Alex K Izyaslav I.svg 1024-1078 1069 1073 Після поразки від половців у битві на Альті 1068 року і відмови князя видати киянам зброю у Києві спалахнуло повстання проти Ізяслава, і йому довелося втекти з міста. Наступного року Ізяслав повернувся з польськими військами й придушив повстання. Брати знову вигнали Ізяслава з Києва 1073 року, і він звернувся до Королівства Польського, куди прибув з «достатком великим». Польський король Болеслав II Сміливий, однак, не тільки не надав родичеві допомоги, але й відібрав більшість багатств, маючи намір скористатися ними у війні з чехами, і вигнав Ізяслава з країни, а з його суперниками, Святославом та Всеволодом, уклав союз.
11 History Of Russia by William Tooke.jpg

Святослав II Ярославич
Печать Святослава II - Изображение князя Святослава в полный рост с крестом в правой руке.jpg 1027-1076 1073 1076 Четвертий син Ярослава Мудрого. Засновник чернігівської князівської династії. Фундатор будівництва Печерської церкви в Києві.
Izyaslav I of Kyiv 19th c.jpg
Ізяслав I Ярославич
Alex K Izyaslav I.svg 1024-1078 1077 1078 Влітку 1077 за допомогою польських військ повернув собі Київ, але загинув у битві на Нежатиній Ниві під Черніговом, де спільні війська Ярославовичів розбили бунтівних племінників.
Vsevolod I of Kyiv 19th c.jpg
Всеволод I Ярославич
Alex K Vsevolod I.svg 1030-1093 1078 1093 Фундатор будівництва Михайлівського собору Видубицького монастиря, Янчиного монастиря, монастирської церкви Андрія.
Svyatopolk II of Kyiv 19th c.jpg
Святополк ІI Ізяславич
Alex K No image.svg 1050-1113 1093 1113 У 1093 році двічі зазнав поразки від хана Боняка. У 1095 році разом із Володимиром Мономахом завдав поразки половцям, а в наступному році вів війну з чернігівським князем Олегом Святославичем, який відмовився приїхати до Києва на з'їзд князів. Святополк був учасником Витичівського з'їзду 1100, Золотчанського з'їзду 1101 і Долобського з'їзду 1103. Разом із Володимиром Мономахом Святополк удвох із сином своїм Ярославом брав участь у переможних боях з половцями (1110 і 1111), у яких здобуто половецькі міста Шарукань і Сугрів.
VladimirII.jpg

Володимир II Мономах
Alex K No image.svg 1053-1125 1113 1125 Видав закон, за яким зменшив рези (відсотки) за позички і тимчасово трохи полегшив становище закупів, скасував холопство за борги. Ініціатор Любецького з'їзду 1097 року, де була проведена радикальна реформа порядку спадкоємства (прийнято засаду прямого родового успадкування замість складної системи сеньйорату та зміни уділів) та Витечівського з'їзду 1100 року. Відновив великокнязівську владу на більшій частині давньоруських земель і тимчасово затримав процес остаточного роздроблення Давньоруської держави.
Mstislav I of Rus.jpg

Мстислав I Великий
Alex K No image.svg 1076-1132 1125 1132 Святий православної церкви, останній князь, що утримував єдність Київської держави. Засновник кам'яної церкви св. Федора в Києві (1129).

Князі удільного періоду[ред. | ред. код]

З 1132 року Київські князі втрачають владу над усіма землями Русі, проте Київський стіл все одно залишається старшим, і за нього точиться столітня боротьба між різними родами Рюриковичів.

   Формальні князі, в Києві не сиділи
Правитель Герб Роки життя Правив від Правив до Характеристика правління
Yaropolk II of Kiev.jpg
Ярополк II Володимирович
Alex K No image.svg 1082-1139 1132 1139 Дбав про єдність Київської держави і вів боротьбу з чернігівськими князями — Ольговичами, які намагалися з допомогою половців захопити київський престол.
18 History Of Russia by William Tooke.jpg
В'ячеслав Володимирович
Alex K No image.svg 1083-1154 1139 1139 Після смерті 1139 року Ярополка Володимировича, як старший син Володимира Мономаха став Великим князем. Його прогнав із Києва Всеволод Ольгович. Пізніше В'ячеслав правив вже зі своїм племінником Ізяславом.
Vsevolod II Olgovich.jpg

Всеволод II Ольгович
COA chernihiv.olhovychi.png 1094-1146 1139 1146 На початку київого княжіння довелося відстоювати престол як від Мономашичів, серед яких особливо активним був Ізяслав Мстиславич, так і від рідні — Ольговичів, що вимагали від нього володінь.
CvKnyazIgor.jpg
Ігор II Ольгович
COA chernihiv.olhovychi.png ?-1147 1146 1146 Володів уділами з центрами у Юр'єві, Городці-Остерському та Рогачеві. 1146 року був змушений прийняти чернецтво у Київському Федорівському монастирі. 1147 року убитий киянами в помсту ненависному роду Ольговичів. У православній церкві вшановується святим в лику благовірного.
Iziaslav II of Kiev.jpg
Ізяслав II Мстиславич
Alex K No image.svg 1097-1154 1146 1149 У 1147 році вивів давньоукраїнську церкву з прямого підпорядкування Константинополю.
Dolgorukiy titularnik.jpg

Юрій Довгорукий
Alex K Yurii I.svg 1090-1157 1149 1151 1149 року, користуючись з міжусобиць між князями, пішов у похід на південь і разом з половцями, біля Переяслава на Дніпрі, розбивши війська київського князя Ізяслава II, оволодів Києвом. 1150 року мусив його покинути.
Iziaslav II of Kiev.jpg
Ізяслав II Мстиславич
Alex K No image.svg 1097-1154 1151 1154 Знову став Великим князем київським, і правив до смерті.
Rostislav Mstislavich.jpg
Ростислав I Мстиславич
Alex K No image.svg 1108-1167 1154 1154 У 1149-1150 роках підтримував брата Ізяслава II у його боротьбі з Юрієм Довгоруким за київський престол. У період його князювання відбувся остаточний розпад Київської держави на ряд окремих князівств і утворено окреме єпископство у Смоленську. Вів оборонні війни проти половців, в боротьбі з якими використовував чорних клобуків, торків та інші тюркські племена.
Izyaslav III.jpg
Ізяслав III Давидович
Alex K No image.svg ?-1161 1154 1155 Вів постійну боротьбу за київський престол.
Dolgorukiy titularnik.jpg

Юрій Довгорукий
Alex K Yurii I.svg 1090-1157 1155 1157 Щоб закріпитись на півдні, роздавав своїм синам удільні князівства. Не був улюбленим серед киян; під час пиру у київського боярина Петрила був отруєний. Після смерті Юрія повсталі кияни ліквідували встановлену ним владу.
Izyaslav III.jpg
Ізяслав III Давидович
Alex K No image.svg ?-1161 1157 1158 Вів постійну боротьбу за київський престол.
Rostislav Mstislavich.jpg
Ростислав I Мстиславич
Alex K No image.svg 1108-1167 1159 1167 Витримав кількамісячну облогу Ізяславом Давидовичом у Білгороді. Після загибелі Ізяслава від рук торків під Києвом остаточно утвердився у на князівському престолі і правив до смерті.
Mstislav Izjaslavich.jpg
Мстислав II Ізяславич
Alex K No image.svg 1125-1170 1167 1170 Заручившись підтримкою інших князів, киян та чорних клобуків зумів утвердитись у Києві після смерті Ростислава Мстиславича, хоча й не був старшим князем у роді.1168 року спільно з іншими князями розгромив половецькі кочовища над Ореллю і Снопородом. У березні 1169 року утік з Київ при наближені військ посланих князем Андрієм Боголюбським.
Marriage of Gleb of Kiev with Iziaslavna of Chernigov.jpg
Гліб Юрійович
Alex K No image.svg ?-1171 1170 1171 Поставлений княжити у Києві сином Андрія Боголюбського Мстиславом. Імовірно, був отруєний киянами, як і його батько.
Flight of Vladimir Mstislavich to Hungary; Vladimir with his brother-in-law, Géza II of Hungary, and his wife and sister of Vladimir, Euphrosyne of Kiev.jpg
Володимир III Мстиславич
Торговая пломба - печать Владимира Мстиславича.jpg 1130-1171 1171 1171 1171 року, після смерті Гліба Юрійовича, був покликаний на Велике князювання до Києва. Андрій Боголюбський зажадав від Володимира покинути Київ. Володимир помер після менш ніж трьох місяців княжіння, не дочекавшись насильницького вигнання з Великого столу.
Михайло I.jpg
Михайло I Юрійович
Alex K No image.svg 1145-1176 1171 1171 Був єдиним Юрійовичем, який у боротьбі за Київ 1169 року підтримав Мстислава II проти суздальського князя Андрія Боголюбського. Коли Андрій вторгся до Південної Русі, він розірвав зв'язок з Мстиславом та присягнув на вірність своєму братові. За це отримав від Андрія Боголюбського назад Торчеськ.
RomanI.jpg

Роман I Ростиславович
Alex K No image.svg ?-1180 1171 1173 Андрій Боголюбський 1171 року посадив Романа на Київське князівство, але через два роки, розгніваний відмовою Романа видати київських бояр, заподозренних у вбивстві князя Гліба Юрійовича, змусив його перейти з Києва до Смоленська.
Vsevolod III the Big Nest.jpg
Всеволод III Велике Гніздо
Alex K No image.svg 1154-1212 1173 1173 У 1173 році за розпорядженням старшого брата — Михайла Юрійовича разом з Ярополком Ростиславовичем сів у Києві і незабаром був полонений смоленскими Ростиславичами. Викуплений з полону Михайлом.
Рюрик Ростиславич.jpeg
Рюрик Ростиславич
Alex K No image.svg ?-1214 1173 1173 Таємно в'їхав в Київ з братами, захопив в полон Всеволода Юрійовича, і сам став великим князем.

Втік з міста у Білгородку при наблеженні дружини Андрія Юрійовича

Ярослав Изяславович.png
Ярослав II Ізяславич
Alex K No image.svg 1132-1180 1173 1174 У 1173-1174 роках при допомозі Ростиславичів короткотривало сидів на великокняжому престолі у Києві, але наклав велику контрибуцію на населення, за що був вигнаний звідти. За його правління було засноване Луцьке єпископство.
Роман I Ростиславич Смоленский, портрет 1731 г.png
Роман I Ростиславич
Alex K No image.svg ?-1180 1174 1176 Після смерті Андрія Боголюбского Роман знову сів у Києві, але 1177 року Святослав Всеволодович знову змусив його відступити до Смоленська.
Svjatoslav Vsevolodovich.jpg
Святослав III Всевололович
COA chernihiv.olhovychi.png 1116-1180 1176 1194 Вдалося загальмувати розпад Київської держави і добитись стабілізації під кінець XII століття. Князював до смерті у 1194 р. в співправительстві з Рюриком Ростиславичем.
Рюрик Ростиславич.jpeg
Рюрик Ростиславич
Alex K No image.svg ?-1214 1194 1201 Зайняв Київ по смерті Святослава Всеволодовича, був вибитий військом, зібраним Романом Мстиславичем
Ингварь Луцкий.png
Інгвар Ярославич
Alex K No image.svg ?-1220 1201 1202 У 1201-1204 роках точились боротьба галицько-волинських князів за Київський престол. За підтримки князя Романа Великого, Інгвар став Великим князем Київським втримував престол з невеликими перервами). Таким чином Київ був під зверхністю галицького князя аж до смерті князя Романа 1205 року.
Рюрик Ростиславич.jpeg
Рюрик Ростиславич
Alex K No image.svg ?-1214 1203 1204 Захопив і жорстоко розграбував Київ у 1203 р. Згодом насильно пострижений у ченці разом з дружиною Анною і донькою Предславою. У 1205 році, після загибелі Романа Великого, покинув монастир і повернувся до політичної діяльності.
Roman of Halych.jpg
Роман II Великий
Alex K Peremyshel 2.svg 1152-1205 1204 1204 Засновник Галицько-Волинського князівства і патріарх тамтешнього правлячого роду. Вважався сучасниками наймогутнішим з усіх руських князів кінця XII — початку XIII століття.
Death of Rostislav Rurikovich (II of Kiev).jpg
Ростислав II Рюрикович
Alex K No image.svg 1172-1218 1204 1205 1204 року посаджений на київський стіл галицько-волинським князем Романом Великим замість Ростиславового батька Рюрика, постриженого в чернецтво. Після смерті Романа в 1205 році усунений з престолу батьком, що вийшов із монастиря.
Рюрик Ростиславич.jpeg
Рюрик Ростиславич
Alex K No image.svg ?-1214 1205 1206 У 1205 році, після загибелі Романа Великого, покинув монастир і повернувся до політичної діяльності. Втік у Овруч при підході військ Всеволода Чермного
Всеволод III Чермный.png
Всеволод IV Чермний
Alex K No image.svg ?-1215 1206 1207 У серпні 1206 року за сприяння Володимира Ігоровича забрав Київ у Рюрика Ростиславича. Тієї самої осені Рюрик за підтримки своєї рідні вигнав звідти Всеволода Святославича. Тоді Ольговичі (до клану яких належав Всеволод Святославич) зібрали велике військо. Не чекаючи на його прихід, Рюрик вернувся до свого домену Овруча.
Рюрик Ростиславич.jpeg
Рюрик Ростиславич
Alex K No image.svg ?-1214 1207 1210 У 1207 році раптово зібрав армію та вибив Всеволода Чермного з Києва.
Всеволод III Чермный.png
Всеволод IV Чермний
Alex K No image.svg ?-1215 1210 1212 Вокняжився у Києві, вигнавши Рюрика. Після його смерті хотів позбавити смоленських князів їхніх уділів у Київській землі, але його вигнав Мстислав Удатний
Ингварь Луцкий.png
Інгвар Ярославич
Alex K No image.svg ?-1220 1212 1212 1212 року, спільно з Мстиславом Старим, ходив на Київ проти Всеволода Чермного і здобув його, ставши знову на великокняжий престол. Проте, після битви під Білгородом (неподалік Києва), коли князі остаточно вибороли Київ, добровільно віддав столицю Мстиславу, а сам пішов княжити до Луцька.
Мстислав 3 Старый, портрет 1731-го г.png
Мстислав III Старий
Alex K No image.svg 1156-1223 1212 1223 Був одним з організаторів наради руських князів у Києві перед першим походом проти монголів на допомогу половцям. Він очолив у поході київську групу військ. Після поразки русько-половецьких сил на річці Калка Мстислав тривалий час опирався монголам у таборі. Він склав зброю в обмін на обіцянку противника помилувати його воякам життя, але був обманутий. Київського князя було страчено разом із його родичами та боярами.
Vladimir4.jpg
Володимир IV Рюрикович
Alex K No image.svg 1187-1239 1223 1234 1223 року очолював смоленський полк у битві з монголами на Калці. Після загибелі в тій битві Мстислава Старого Володимир став Київським князем. Був слабким і непослідовним політиком, за нього Київ дещо занепав.
Изяслав Мстиславич садится в Киеве.png
Ізяслав IV Мстиславич
Alex K No image.svg ?-1239 1235 1236 У 1233 році разом з Данилом Романовичем відправився воювати проти угорців, але на самому початку походу відступився від союзника і, замість того, щоб допомагати Данилу, спустошив його ж волость. У 1235 році Володимир і Данило виступили проти Ізяслава і половців, але у Торчеська були розбиті. Данило втік, а Володимир потрапив у полон. Ізяслав сів у Києві, а союзник його — Михайло Всеволодович — в Галичі.
Titulyarnik - Yaroslav Vsevolodovich.png

Ярослав III Всеволодович
Alex K No image.svg 1191-1246 1236 1238 У роки навали хана Батия на суздальську землю (12371238) Ярослав Всеволодович, його син Олександр і молодші брати Ярослава опору не чинили, тому не були знищені татаро-монголами. 1243 року їздив до Батия, який його затвердив Великим князем усієї Руси, включно з Києвом. Проте Михайло Всеволодович, що княжив тоді у Києві, відмовився виконувати накази монголо-татар.
Michael Chernigov.jpg
Михайло II Чернігівський
COA chernihiv.olhovychi.png 1179-1246 1238 1239 У 30-х роках XIII століття вів боротьбу з Данилом Галицьким, Володимиром Рюриковичем і Ярославом Всеволодовичем за Галич і Київ. У 1235 році, при підтримці угорського короля Бели IV захопив Галич, а в березні 1238 року на короткий час зайняв київський престол (у Галичині залишив свого сина Ростислава). В 1239 (за інщими даними, в 1238) році під час монгольської навали виїхав до Угорського королівства, згодом — до Королівства Польського, де намагався отримати допомогу (зокрема від Римського Папи Інокентія IV) в боротьбі з ординцями. В цей період володіння були захоплені і поділені між князями.
Ростислав Мстиславич Смоленский.png
Ростислав III Мстиславич
Alex K No image.svg 1189-1240 1239 1239 Під час монгольського походу на Чернігівське князівство після появи монголів на лівому березі Дніпра навпроти Києва ранньою весною 1240 Михайло Всеволодович Київський поїхав до Угорського королівства, після чого Ростислав приїхав в Київ із Смоленська, але був вигнаний Данилом Галицьким, який посадив в Києві свого намісника Дмитра.
Істория України-Руси. 1904. №06. Князь Данило, король Руси.png
Данило Галицький
Alex K Halych-Volhynia.svg 1201-1264 1239 1241 Належав до старшої на Русі гілки роду Мономаховичів, династії Романовичів, мав титул Короля Русі від Папи Римського. В 1239 році зайняв Київ, де не було князя, посадив там свого намісника — воєводу Дмитра.
Michael Chernigov.jpg
Михайло II Чернігівський
COA chernihiv.olhovychi.png 1179-1246 1241 1243 В 1241 році повернувся до зруйнованого Києва та Чернігова. Як тодішній володар Києва, після зруйнування столиці татарами 1240 року, зайнявся обсадою спустошеної Київської Митрополії. У 1246 році виїхав за наказом Батия в Орду, де мав одержати ярлик на Чернігівське князівство, де за наказом хана був страчений.
Titulyarnik - Yaroslav Vsevolodovich.png

Ярослав III Всеволодович
Alex K No image.svg 1191-1246 1243 1246 вдруге
AlexanderNevskyTitul.jpg
Олександр Невський
Alexander Nevsky Emblem.jpg 1228/1232-1263 1249 1263 Титулярний князь Київський, ніколи не був у місті. Князь новгородський (1236—1240, 1241—1252, 1257—1259), псковський (1242), великий князь владимирський (1252—1263).
28 History Of Russia by William Tooke.jpg
Ярослав Ярославич
Alex K No image.svg 1230-1271 1263 1271 Титулярний князь Київський. Князь тверський (1247—1271), новгородський (1255—1256; 1266—1267), великий князь владимирський (1263—1271).
Лев Данилович.jpg
Лев Данилович
Alex K Halych-Volhynia.svg 1228 -1301 1271 1301 Можливо певний час контролював Київ. Князь перемиський, галицький, белзький. В західних джерелах тутулується як Король Русі.

Київські князі XIV—XV століття[ред. | ред. код]

Правитель Герб Роки життя Правив від Правив до Характеристика правління
Coats of arms of None.svg
Володимир-Іван Іванович
COA chernihiv.olhovychi.png ?-? 1301 Перша чверть XIV ст. Васал Золотої Орди, історичність під сумнівом.
Coats of arms of None.svg
Станіслав Іванович
COA chernihiv.olhovychi.png 1278-1339 Перша чверть XIV ст. 1321 Успадкував київський престол після князя Володимира-Івана Івановича. 1321 року Великий князь Литовський Гедимін переміг військо київського князя Станислава, що складалось з руських та татарських загонів «за шість миль від Києва над рікою Пірною чи Ірпінню». В цій битві загинули князь Лев Юрійович та князь Олег Переяславський. Станислав втік до князя Рязанського, одружився з його донькою Ольгою, а згодом став князем Рязанським.
Coats of arms of None.svg
Міндовг Гольшанський
POL COA Hippocentaurus.svg ?-? 1321 1324 Легендарний литовський князь, відомий лише з пізніших літописів.
Coats of arms of None.svg
Ольгимонт Гольшанський
POL COA Hippocentaurus.svg ?-після 1331 1324 1331 Легендарний литовський князь відомий лише з пізніших літописів, протопласт роду Гольшанських.
Фёдор Киевский.png
Федір Іванович
COA of Gediminaičiai dynasty Lithuania.svg ?-після 1362 1331 1362 Васал Золотої Орди, звістки про цього князя досить фрагментарні.
Uładzimier Algierdavič. Уладзімер Альгердавіч (1578).jpg
Володимир Ольгердович
Lob Moneta Kiev 1388.svg 1331-після жовтня 1398 1362 1394 Перший київський князь із династії Гедиміновичів. Як володар Київського князівства провадив самостійну політику, карбував власну монету.
Skirgajła. Скіргайла (A. Guagnini, 1578).jpg
Скиргайло Ольгердович
Seal of duke Skirgaila with Vytis (Waykimas), 1382.jpg 1354-1397 1395 1397 Воював з Тевтонським орденом і повернув зайняті ним Троки. 1387 року проти Скиргайла було повстання литовської шляхти та князів. Помер у Києві, ймовірно, отруєний у Вишгороді.
Coats of arms of None.svg
Іван Гольшанський
POL COA Hippocentaurus.svg ?-1401 1397 1401 Був свідком угоди між Кейстутом, Ягайлом та хрестоносцями. У 1381 році підтримував Кейстута під час його конфлікту з Ягайлом. 1401 року підписався на грамотах про підтвердження польсько-литовської Віленсько-Радомської унії.
Coats of arms of None.svg
Андрій Гольшанський
POL COA Hippocentaurus.svg ?-1439 1401 1410 У 1371 році був у складі посольства ВКЛ до московського князя Дмитра Івановича. 1401 року разом з батьком та братом Семеном брав участь в підписанні унії між Польщею та Литвою. 1439 року брав участь у війні, яку польський король Казимир IV Ягеллончик оголосив Порті, згодом Трансильванії, а потім його військо розбило турків на біля річки Дунай.
Coats of arms of None.svg
Михайло Гольшанський
POL COA Hippocentaurus.svg ?-1433/1448 1422 1432 Спільно зі своїм братом Семеном був активним учасником боротьби між Сигізмундом Кейстутовичем та Свидригайлом Ольгердовичем за литовський великокнязівський престол.
Coats of arms of None.svg
Михайло Друцький-Болобан
Coat of arms of the Kievan Principality (10th–13th century; variant).svg ?-1435 1433 1435 У 1430 році був гарантом договору між Свидригайлом та Ягайлом щодо Західного Поділля. Під час Луцької війни захищав Кременець від поляків. Був активним учасником боротьби між Сигізмундом Кейстутовичем та Свидригайлом Ольгердовичем за Литовський великокнязівський престол. Був прихильником князя Свидригайла.
Śvidrygajła. Сьвідрыгайла (J. Aziambłoŭski, 1840).jpg
Свидригайло Ольгердович
COA of Gediminaičiai dynasty Lithuania.svg 1370-1452 1432 1440 Продовжив політику великого князя Вітовта щодо незалежності і суверенності Великого князівства Литовського від Польського королівства, опираючись на Тевтонський та Лівонський орден, Золоту Орду, Молдавію і Тверське князівство.
Olel'ko Vladimirovich.JPG
Олелько Володимирович
POL COA Pogoń Litewska.svg ?-1454/1455 1453 1454 Був одним із підписантів Мельнського миру, який закінчив так звану Голубську війну. Брав участь у поході Вітовта на Новгород.
SemenOlelkovich.jpg
Семен Олелькович
POL COA Pogoń Litewska.svg 1420-1470 1454 1470 Провадив самостійну політику щодо Кримського ханату, Молдавського князівства і Великого князівства Московського. Активно втручався у справи Золотої Орди.
Родовід київських князів династії Рюриковичів

Руйнування Києва[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Сфрагістичний щорічник. Київ 2011, Інститут української археографії та джерелознавства ім. М. С. Грушевського НАН України ст. 196, 197

Джерела та література[ред. | ред. код]