Бланка II (королева Наварри)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бланка ΙΙ
фр. Blanche de Navarre
Бланка ΙΙ
Прапор
Прапор
королева-консорт Кастилії
Попередник: Ізабелла Португальська
Наступник: Жуана Португальська
Прапор
Прапор
Королева Наварри
Попередник: Карл ΙV
Наступник: Елеонора Ι
 
Народження: 9 червня 1424(1424-06-09)
Оліте
Смерть: 2 грудня 1464(1464-12-02) (40 років)
Ортез
Причина смерті: отрути
Поховання: Lescar Cathedrald
Країна: Наваррське королівство
Релігія: католицтво
Рід: Трастамара
Батько: Іоанн ΙI
Мати: Бланка Ι
Шлюб: Генріх IV
Діти: немає

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Бланка II (1424—1464) — дочка Арагонського короля Хуана II та Бланки I Наварської, крім цього, дружина спадкоємця трону і майбутнього короля Кастилії і Леону Енріке IV з 1440 по1453 рік, титулярна королева Наварри в 1461—1464 роках.

Життєпис

[ред. | ред. код]

Була третьою дитиною Хуана II та його першої дружини Бланки I Наварської.

У 1427 році вона, її брат і сестра були оголошені законними спадкоємцями Наварського королівства. Бланка була обіцяна в дружини спадкоємцю трону Кастилії і Леону Енріке IV, що був сином короля Кастилії Хуана II і Марії Арагонської, у 1436 році, в підтвердження мирного договору між Кастилією і Наваррою.

Королева Бланка I супроводжувала дочку в Кастилію на урочистості з приводу її одруження, які проходили в Вальядоліді 16 вересня 1440 року. Укладений шлюб так і не був консумований. У 1453 році, через 13 років, шлюб був анульований. Офіційне обстеження підтвердило незайманість королеви. Розлучення було узгоджене з Папою Римським під приводом того, що якісь чаклунські сили перешкодили Енріке виконати свій подружній обов'язок. Після розлучення Бланку відправили додому, в Наварру.

В 1451 році, коли почалася війна її батька та її брата Карла через права на трон, Б'янка стала на сторону брата та просила свого свекра короля Кастілії про допомогу брату.

В 1461 році, після смерті її брата, Карла, багато незадоволених наварців і прихильників анти-арагонської партії вважали Бланку законною королевою, а не її батька, який посів трон королівства. Листи Карла IV, в яких він називає своєю спадкоємицею сестру, підкріплюювали претензії Бланки на трон.

Ув'язнена в замку Оліте, Бланка була залишена на милість свого батька, який приймає рішення вступити в новий союз з Францією. Король Франції Людовик XI і батько Бланки Хуан ΙΙ вирішили, що 38-річна Бланка повинна стати дружиною 16-річного Карла Валуа, молодшого сина французького короля. Але Бланка відмовилася бути пішаком у політичній грі і весілля не відбулася.

Розлючений непокорою, Хуан ІІ відправляє Бланку до іншої своєї дочки, Елеонори, і її чоловіка, Гастона IV Фуа, де вона фактично стає полонянкою в домі власної сестри. Між тим, дорога до замку сестри і зятя в Беарн лежала через землі, підвладні найлютішим ворогам Бланки, і, відповідно, була явною загрозою для її життя. 30 квітня 1462 року Бланка у своєму заповіті називає своїм спадкоємцем колишнього чоловіка Енріке IV Кастильського.

Після прибуття в Беарн Бланка була запроторена в башту Монкада, де і померла 2 грудня 1464 року при загадкових обставинах. Деякі говорили, що вона була отруєна за наказом сестри, інші — що впала жертвою інтриг батька. Похована в кафедральному соборі Лескара у Франції.

Спадкоємців не залишила.

Джерела

[ред. | ред. код]
  1. ALTADILL Y TORRONTERA DE SANCHO SAN ROMÁN, Julio. «Documentos inéditos». Boletín de la Comisión de Monumentos Históricos y Artísticos de Navarra. Pamplona, 1916
  2. ANGLÉS, H. Historia de la Música Medieval en Navarra, Pamplona, 1970
  3. YANGUAS Y MIRANDA. Diccionario de Antigüedades del reino de Navarra, t. I, Pamplona, 1964
  4. VV.AA Enciclopedia de Navarra Temática, vol. VII,1, Historia: Desde la prehistoria hasta 1234, Pamplona: Herper, 1989

Посилання

[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Бланка II (королева Наварри)

Cawley, Charles, Navarre, kings, Medieval Lands database, Foundation for Medieval Genealogy