Гарсія I (король Наварри)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гарсія I
Garcia Sanchez I.jpg
Народився бл. 919
Помер 22 лютого 970
Громадянство
(підданство)
Kingdom of Pamplona[d]
Діяльність правитель
Володіє мовами іспанська
Титул король
Посада Monarch of Aragon[d], Monarch of Pamplona[d] і King of Najera[d]
Термін 925—970 роки
Попередник Санчо I
Наступник Санчо II
Конфесія католицтво
Рід Хіменес
Батько Санчо I
Мати Тода Аснарес
Брати, сестри  • Velasquita Sánchez di Navarra[d], Sancha Sánchez of Pamplona[d], Oneca Sánchez of Pamplona[d] і Urraca Sánchez of Pamplona[d]
У шлюбі з Андрегота Арагонська
Тереза Леонська
Діти 3 сини і 2 доньки

Гарсія Санчес I (*Garcia Sanchez I, бл. 919 —22 лютого 970) — король Памплони (Наварри) у 925-970 роках. Відомий також як Гарсія III, враховуючи двох попередніх королів, хто носили ім'я Гарсія. Тому часто в історичній науці вказується як Гарсія Санчес I, але його також називають Гарсією I. У зв'язким з цим виникла деяка плутанина в нумерації подальших королів з ім'ям Гарсія.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Хіменес. Син Санчо I, короля Памплони, й Тоди Аснарес. Гарсії було шість років, коли помер його батько (925 рік). Молодий король виявився під опікою матері і вуйко Хімено. Втім смерть останнього 931 року спровокувала кризу, коли стрийко Ініго Гарсес спробував стати регентом, а потім захопити трон. 933 року завдяки Тоді, яка звернулася за підтримкою до Абдаррахмана III, халіфа Кордови, вдалося подолати. Халіф у 934 році допоміг остаточно приборкати виступи проти короля і його матері. Натомість останні звільнили усіх мусульманських заручників.

Навіть після повноліття Гарсії I королева-мати чинила активний вплив на політику. Вона зробила дуже багато для того, щоб перетворити Наварру в заможну і процвітаючу державу. Згідно з домовленістю Гарсія I одружився на доньці графа Арагону.

У 937 році Гарсія I вступив в коаліцію з Раміро II, королем Леону, та Мухаммадом ібн-Хашімом, валі Сарагоси, проти Кордовського халіфату. У 939 році союзні війська розбивли Абдаррахмана III у битві при Сіманкасі. Після цього протягом 940—941 року союзники Гарсії I уклали вигідні договори з халіфом. Наступного року король Наварри зазнав поразки у битві при Туделі від військ Мухаммада ібн-Хашіма.

У 942 році розлучився з дружиною. Планував оженитися на доньці Суньєра, графа Барселони, але той під тиском Абдррахмана III відмовив виконувати попередню домовленість. Тоді 943 року оженився на доньці короля Леону.

Оскільки три сестри короля Памплони — Уррака, Онека, Санча — були заміжня за інфантами Леону, наваррци дуже активно втручалися в справи сусідньої королівства. Після смерті Раміро II у 951 році Гарсія I підтримав одного з його синів, Санчо I, що доводився онуком Тоді, незважаючи на те, що для цього довелося вдатися до допомоги маврів.

У 960 році Гарсія I напав на кастильського графа Фернана, який підтримував іншого претендента на леонський трон, Ордоньйо IV, і взяв його в полон, але через рік відпустив в обмін на територіальні поступки. У 963 році виступив проти халіфа аль-Хакіма II, але зазнав поразки.

Помер у 970 році, його владу успадкував старший син Санчо.

Родина[ред. | ред. код]

1. Дружина — Андрегота, донька Галіндо II, шрафа Арагону.

Діти:

  • Санчо (935—994), король у 970—994 роках
  • Тода (д/н— після 979)

2. Дружина — Тереза, донька Раміро II, короля Леону.

Діти:

  • Раміро (бл. 940—981), король Вігери у 970—981 роках
  • Хімено (д/н—після 979)
  • Уррака (бл. 945—бл. 1008), дружина Фернана Гонсалеса, графа Кастилії

Джерела[ред. | ред. код]

  • Antonio Ubieto Arteta: Los reyes pamploneses entre 905 y 970. In: Príncípe de Viana. Vol. 24 (1963), S. 77–82.
  • Salas Merino, Vicente (2008). La genealogía de los reyes de España (Cuarta edición). Madrid: Visión Libros. ISBN 978-84-9821-767-4.