Гарсія I (король Наварри)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гарсія I
Гарсія I
Гарсія I
Король Наварри
Попередник: Санчо I
Наступник: Санчо II
 
Народження: 919[1]
Памплонське королівство
Смерть: 22 лютого 970
Наварра, Іспанія
Поховання: San Esteban de Deyod
Країна: Памплонське королівство
Рід: Хіменес
Батько: Санчо I
Мати: Тода Наваррська
Шлюб: Андрегота Арагонська
Тереза Леонська
Діти: 3 сини і 2 доньки

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Гарсія Санчес I (*Garcia Sanchez I, бл. 919 — 22 лютого 970) — король Памплони (Наварри) у 925-970 роках. Відомий також як Гарсія III, враховуючи двох попередніх королів, хто носили ім'я Гарсія. Тому часто в історичній науці вказується як Гарсія Санчес I, але його також називають Гарсією I. У зв'язким з цим виникла деяка плутанина в нумерації подальших королів з ім'ям Гарсія.

Біографія

[ред. | ред. код]

Походив з династії Хіменес. Син Санчо I, короля Памплони, й Тоди Аснарес. Гарсії було шість років, коли помер його батько (925 рік). Молодий король виявився під опікою матері і вуйка Хімено. Втім смерть останнього 931 року спровокувала кризу, коли стрийко Ініго Гарсес спробував стати регентом, а потім захопити трон. 933 року завдяки Тоді, яка звернулася за підтримкою до Абдаррахмана III, халіфа Кордови, вдалося подолати. Халіф у 934 році допоміг остаточно приборкати виступи проти короля і його матері. Натомість останні звільнили усіх мусульманських заручників.

Навіть після повноліття Гарсії I королева-мати чинила активний вплив на політику. Вона зробила дуже багато для того, щоб перетворити Наварру в заможну і процвітаючу державу. Згідно з домовленістю Гарсія I одружився з донькою графа Арагону.

У 937 році Гарсія I вступив в коаліцію з Раміро II, королем Леону, та Мухаммадом ібн-Хашімом, валі Сарагоси, проти Кордовського халіфату. У 939 році союзні війська розбили Абдаррахмана III у битві при Сіманкасі. Після цього протягом 940—941 років союзники Гарсії I уклали вигідні договори з халіфом. Наступного року король Наварри зазнав поразки у битві при Туделі від військ Мухаммада ібн-Хашіма.

У 942 році розлучився з дружиною. Планував оженитися на доньці Суньєра, графа Барселони, але той під тиском Абдррахмана III відмовився виконувати попередню домовленість. Тоді 943 року одружився з донькою короля Леону.

Оскільки три сестри короля Памплони — Уррака, Онека, Санча — були одружені з інфантами Леону, наваррці дуже активно втручалися в справи сусіднього королівства. Після смерті Раміро II у 951 році Гарсія I підтримав одного з його синів, Санчо I, що доводився онуком Тоді, незважаючи на те, що для цього довелося вдатися до допомоги маврів.

У 960 році Гарсія I напав на кастильського графа Фернана, який підтримував іншого претендента на леонський трон, Ордоньйо IV, і взяв його в полон, але через рік відпустив в обмін на територіальні поступки. У 963 році виступив проти халіфа аль-Хакіма II, але зазнав поразки.

Помер у 970 році, його владу успадкував старший син Санчо.

Родина

[ред. | ред. код]

1. Дружина — Андрегота, донька Галіндо II, графа Арагону.

Діти:

  • Санчо (935—994), король у 970—994 роках
  • Тода (д/н— після 979)

2. Дружина — Тереза, донька Раміро II, короля Леону.

Діти:

  • Раміро (бл. 940—981), король Вігери у 970—981 роках
  • Хімено (д/н—після 979)
  • Уррака (бл. 945—бл. 1008), дружина Фернана Гонсалеса, графа Кастилії

Примітки

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Antonio Ubieto Arteta: Los reyes pamploneses entre 905 y 970. In: Príncípe de Viana. Vol. 24 (1963), S. 77–82.
  • Salas Merino, Vicente (2008). La genealogía de los reyes de España (Cuarta edición). Madrid: Visión Libros. ISBN 978-84-9821-767-4.

Посилання

[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Гарсія I (король Наварри)

Cawley, Charles, Navarre, kings, Medieval Lands database, Foundation for Medieval Genealogy