Ісая Бовмен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Бовмен Ісая)
Jump to navigation Jump to search
Ісая Бовмен
англ. Isaiah Bowman
Народився 26 грудня 1878(1878-12-26)
Ватерлоо, Канада
Помер 6 січня 1950(1950-01-06) (71 рік)
Балтимор, США
Громадянство Канада КанадаFlag of the United States.svg США
Діяльність мандрівник-дослідник, географ
Alma mater Гарвардський університет, Єльський університет
Галузь географія
Заклад Гарвардський університет, Університет Джонса Гопкінса
Посада Голова Американського географічного товариства (19151935)
Вчене звання професор
Науковий ступінь Ph.D.
Член Національна академія наук США і Американська академія мистецтв і наук
Нагороди

Бовмен Ісая (англ. Isaiah Bowman) (26 грудня 1878(18781226), Ватерлоо, Канада — 6 січня 1950, Балтимор, США) — американський географ, професор. Голова Американського географічного товариства (19151935). Член американської делегації на мирній конференції у Версалі 1919 року, брав участь у комісіях для полагодження польсько-українського конфлікту.

Життєпис[ред.ред. код]

Народився 26 грудня 1878 року в містечку Берлін, Онтаріо, Канада в сім'ї фермерів. Наступного року сім'я переїхала до Мічиґану.

1905 року закінчив Гарвардський університет. Викладав в Єльському університеті (19051915) де набув ступені PhD в 1909.

З початком Першої світової пішов на військову службу. В 1919 в складі американської дипломатичної місії відвідав Закарпаття, щоб з'ясувати погляди населення на майбутнє краю після війни. Згодом відвідав також Галичину, зустрічався Лонгином Цегельським, міністром закордонних справ ЗУНР та з Симоном Петлюрою.

Ісайя Бовмен був членом американської делегації на мирній конференції у Версалі 1919 року. Головний радник президента Вільсона стосовно територіальних питань на Паризькій конференції. Член дослідницької групи «Інкваєрі» (The Inquiry), яка з вересня 1917 року займалася дослідженням різних проблем для підготовки до Паризької мирної конференції. «Інкваєрі», як і Американське географічне товариство (на чолі з Бовменом), розміщувалася у Нью-Йорку. Не лише Бовмен, але й матеріали Географічного товариства (бібліотека, архіви, картографічні засоби) використовувалися членами групи.

Брав участь у комісіях для полагодження польсько-українського конфлікту, позитивно ставився до вирішення українських проблем.[1]

Роль Бовмена у вирішенні українських проблем потребує подальшого розгляду. З одного боку вважається, що за ініціятивою Бовмена 2 травня 1919 року американці припинили військове постачання Польщі, на знак протесту проти дій Армії Галлера на українському фронті у Галичині,[1] з іншого боку є припущення, хоча й не певне, що Бовмен міг бути причетним до прийняття рішення про віддачу Польщі Галичини.[2], принаймні так вважала польська сторона.

Був президентом Університету Джонса Гопкінса (липень 1935—грудень 1948).

З 1 січня 1949 року на пенсії.

Помер 6 січня 1950 року в Балтиморі.

Науковий доробок[ред.ред. код]

1920 року з ініціятиви Бовмена розпочалося дослідження „піонерських зон“ й було створено „Комітет піонерських поясів“. До роботи долучився також Фредерик Тернер, автор теорії фронтиру й канадські вчені в наслідок чого протягом 19341940 було видано вісім (із запланованих дев'яти) томів „Канадських фронтирів поселень“.

В 1932 Бовмен опублікував монографію „Піонерські периферії“ яку присвятив фронтирам різних регіонів й фактично розширив Тернерівський підхід на весь світ.

В 1938 році випустив монографію „Пояси поселень“ (колектив авторів), де спробував сформулювати теорію міґрації й оцінити міґраційний потенціял Канади, Сибіру тощо.

Твори[ред.ред. код]

  • The new world; problems in political geography, (Yonkers-on-Hudson, N.Y., World book company, 1922), by Isaiah Bowman (page images at HathiTrust) [1]

Див. також[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б Енциклопедія українознавства : Словникова частина : [в 11 т.] / Наукове товариство імені Шевченка ; гол. ред. проф., д-р Володимир Кубійович. — Париж ; Нью-Йорк : Молоде життя ; Львів ; Київ : Глобус, 1955—2003.
  2. Neil Smith, American Empire: Roosevelt's Geographer and the Prelude to Globalization, Berkeley, CA, University of California Press. С.155