Бодак Ярослав Антонович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бодак Ярослав Антонович
Основна інформація
Дата народження 13 квітня 1934(1934-04-13)
Місце народження Малопольське воєводство
Дата смерті 17 січня 2016(2016-01-17) (81 рік)
Професії музикознавець

Яросла́в Анто́нович Бо́дак (13 квітня 1934(19340413), с. Вапенне Краківського воєводства, Лемківщина, нині Польща — 17 лютого 2016, Борислав) — український музикознавець, етномузиколог, педагог, фольклорист. Член Національної спілки композиторів України (1998).

Біографічні дані[ред. | ред. код]

Народився 13 квітня 1934 р. у с. Вапенне Краківського воєводства, Польща, у багатодітній інтелігентній сім’ї. Батько, Антон Бодак, був природженим музикантом, майстерно грав на скрипці, був реґентом церковного хору.

Ярослав здобував початкову освіту у місцевій сільській школі. Змалку відчував потяг до музики, з допомогою батька навчився грати на скрипці, підбирати на слух мелодії.

У квітні 1945 року разом із батьками депортовано з території Польщі у Ворошиловградську область (нині Луганська область), в село Біла Гора Лисичанського ( зараз - Попаснянського) району.

Внаслідок несприятливих місцевих умов для проживання горян згодом родина Бодаків вирішує перебиратися на Захід, поближче до Карпат, відтак вони перебираються до села Підлісся поблизу Бучача. А звідси, проживши тут недовгий час, переїздять у м. Борислав, де отримують житло і роботу.

У Бориславі Ярослав Бодак закінчує семирічну школу, після чого у 1949 р. вступає у Дрогобицький нафтовий технікум, де продовжує самотужки займатися музикуванням та співає у студентськім хорі.

У 1958 р. вступив на фортепіанний відділ Бориславської вечірньої музичної школи, викладач - Ірина Миколаєвич.

У 1962 р. вступає до Дрогобицького музичного училища, де з відзнакою закінчує два відділи – дириґентсько-хоровий та музично-теоретичний. Отримує направлення для продовження навчання до консерваторії.

У 1967 р. Ярослав вступає на композиторський відділ, а у 1972 року закінчує Львівську консерваторію (викладач В.Гошовський).

Студентська робота Ярослава Бодака «Лемківське весілля на Горличчині» 1972 р. здобула перше місце та золоту медаль на конкурсі студентських робіт у Москві.

Від 1967 року викладав музично-теоретичні дисципліни у Дрогобицькому музичному училищі, викладач-методист, викладач вищої категорії.

Проживав у місті Борислав Львівської області.

У 1989 р. — став членом Бориславської церкви ЄХБ. Викладав теорію музики в Українській Баптистській Теологічній Семінарії. Організував хор у Трускавецькій церкві.

Помер на 82 році життя, 17 лютого 2016 року, похований на кладовищі «Гукова Гора», м. Борислав.

Дослідження[ред. | ред. код]

Досліджував традиційну музичну творчість лемків у контексті їх місця в українському фольклорі крізь призму сучасної етномузикології.

Записував пісні від Анни Драган та інших лемківських співачок.

Праці[ред. | ред. код]

Поставивши перед собою складне завдання зберегти бодай частку музичного фольклору Лемківщини — субетнічної гілки українського народу, що найбільше перетерпіла внаслідок депортацій та «добровільних переселень», — Я.Бодак зібрав близько 1000 його зразків. 660 пісень записано від унікальної знавчині музичної спадщини Лемківщини — Анни Драган. У своїх працях, частина яких ще не опублікована, основну увагу зосереджує на традиційній творчості лемків у контексті її місця в українському фольклорі крізь призму сучасної етномузикології.

Музикознавчі праці[ред. | ред. код]

  • Весілля на Лемківщині//«Наша культура». — Варшава.- 1973. — чч. 7- 10.
  • Лемківські народні пісні/У «Наше Слово». — Варшава. — 1972—1976 р.р.
  • Лемківські весільні пісні//У зб. «Весільні пісні», кн.2. — Київ. — Наукова думка. — 1982.
  • Типи лемківських ладкань Горличчини// Третя конференція дослідників народної музики червоноруських (галицько-володимирських) та суміжних земель. — Львів.- 1992. Ред.-упор. Б.Луканюк.
  • Пісні Анни Драган: //У зб. «Бойки». — 1998 — ч.ч. 22-52.
  • Співець Карпатського краю. Нарис про життя і творчість А.Кос-Анатольського//Наша культура. — Варшава. — 1989. — ч. 12.
  • Авторські пісні Анни Драган: (до питання психології народної пісенної творчості)//«Народній пісні я життя присвятив». 36 статей, присв. В.Гошовському. Ред.-упор. В.Пасічник. — Львів. — 2001.
  • Лемківське весілля у записах XIX — поч. XX ст. Вступ та редакція Ярослав Бодак. Зібрали та до друку підготували О.Маслей і В.Пилипович. — Горлиці, Польща. — 2005.
  • Лемківщино моя мила… Пісні Анни Драґан з Галицької Лемківщини / Ярослав Бодак. — К. : Український рейтинг, 2011. — 372 с.

Художні твори[ред. | ред. код]

  • "За чужими кордонами". Повість. Дрогобич, "Посвіт", 2016. ISBN 978-617-7401-02-4

Неопубліковані праці[ред. | ред. код]

«Лада». Пісні Анни Драган: з Лемківщини (у збірнику, зокрема, вперше в українській фольклористиці подано повний запис лемківського весілля з нотами, текстом і науковим апаратом).

Джерела[ред. | ред. код]


Посилання[ред. | ред. код]