Борошнисті червеці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Борошнисті червеці
Planococcus citri
Біологічна класифікація
Царство: Тварини
Тип: Членистоногі
Клас: Комахи
Ряд: Клопи
Підряд: Sternorrhyncha
Надродина: Червеці (Coccoidea)
Родина: Борошнисті червеці (Pseudococcidae)
Heymons, 1915 [1]
Роди
Дивитись текст
[2]
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Category: Pseudococcidae
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Pseudococcidae
EOL logo.svg EOL: 628
Fossilworks: 226387

Борошнисті червеці (Pseudococcidae) — родина клопів групи Червеці (Coccoidea). Включає в себе більше 270 родів (понад 2200 видів). У Європі відзначені понад 330 видів. Мешкають вони не тільки в тропіках і субтропіках, але і в областях з помірним кліматом. Деякі з них, в процесі еволюції, перейшли на підземний спосіб життя. Найбільш відомі кореневі та земляні червеці, це представники родів Rhizoecus і Geococcus.

Більшість борошнистих червців живляться на надземних частинах рослин, ховаючись у пазухах листків, складках кори, або на нижній частині листової пластинки.

Опис[ред.ред. код]

Для борошнистих червців характерний сильно виражений статевий диморфізм. Тобто самки і самці дуже сильно відрізняються один від одного.

Самки мають яскраво виражену личиночну будову. Тіло самок не розділене на голову, груди і черевце. Круглі, овальні, або довгасті, з більш опуклою верхньою стороною тіла, і уплощенною нижньою. Покриви тіла м'які. Ходильні кінцівки (3 пари) невеликі і мало помітні. У деяких видів самки нерухомі, у інших можуть пересуватися протягом усього життя. Тіло самки покрито восковмісними виділеннями, найчастіше, білого кольору. Восковмісний наліт може бути рівномірним, але найчастіше, утворює вирости у вигляді пластин або щетинок. Ці тендітні утворення можуть покривати все тіло, а можуть бути зосереджені тільки по краю тіла, або на кінці черевця. Термін життя самок більшості видів — 3-6 місяців. Плодючість 300–800 яєць, залежно від виду. Самки деяких видів захищають відкладені яйця грудками з волокнистих воскоподібних виділень, інші прикривають відкладені яйця власним тілом.

Самці — малопомітні, нагадують дрібних білястих комариків. Їх тіло, так само, вкрите білим восковмісним нальотом. Самці багатьох видів мають довгі білі тендітні щетинки на кінці черевця. Термін життя — від декількох днів, до місяця. Для успішного розмноження багатьох видів червеців самці взагалі не потрібні. Деякі види мають співвідношення самці: самки — 1:1 в природі, але при попаданні цих видів у теплиці, співвідношення статей різко змінюється в бік зростання чисельності самок.

Личинки. Личинок перших поколінь називають бродяжками. Вони активно пересуваються по рослині в пошуках найкомфортніших і найбезпечніших місць для живлення. Бродяжки вкрай малі і практично не видимі неозброєним оком. Личинки старших поколінь схожі на самок і відрізняються тільки розмірами.

Яйця. Яйця більшості видів білясті округлі напівпрозорі.

Шкідливість[ред.ред. код]

Борошнисті червеці значно пригнічують уражені рослини. Личинки і самки червеців змушені висмоктувати з рослин дуже велику кількість соку, щоб забезпечити себе належною кількістю білків. Надлишки вуглеводів вони виділяють у вигляді густого цукристого сиропу, розбризкуючи його навколо себе. На даних цукристих виділеннях часто поселяються грибки, іноді повністю покриваючи листкову пластинку. При цьому рослина не може нормально здійснювати фотосинтез. Укуси червеця сильно впливають на біохімічний баланс рослини. У місцях скупчення червеців відбуваються серйозні ураження судинної системи рослин. Борошнисті червеці переносять вірусні захворювання. Ослаблені паразитами рослини можуть легко заражатись грибковими та бактеріальними захворюваннями.

Роди[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]


Ентомологія Це незавершена стаття з ентомології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.