Брігам Янг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Бригам Янґ)
Перейти до: навігація, пошук
Брігам Янг
Брігам Янг

Час на посаді:
27 грудня 1847 — 29 серпня 1877
Попередник Джозеф Сміт
Наступник Джон Тейлор

Народився 1 червня 1801(1801-06-01)
Flag of the United States.svg США Віттінгем, штат Вермонт Flag of the United States.svg США
Помер 29 серпня 1877(1877-08-29) (76 років)
Flag of the United States.svg США Солт-Лейк-Сіті, штат Юта Flag of the United States.svg США
Громадянство Flag of the United States.svg США
Підпис Brigham Young Signature.svg

Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Брігам Янг (англ. Brigham Young, *1 червня 1801, Віттінгем, штат Вермонт, США — 29 серпня 1877, Солт-Лейк-Сіті, штат Юта, США) — американський релігійний діяч, другий президент Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів (1844 —1877), організатор переселення мормонів у район Великого Солоного озера й будівництва Солт-Лейк-Сіті.

Дитинство і юність[ред.ред. код]

Брігам Янг був дев'ятим з одинадцяти дітей Джона й Ебігейл Гау Янгів. Дитинство Брігама Янга пройшло в центральній частині штату Нью-Йорк серед густих лісів. Батьки були бідні.

У нас ніколи не було можливості отримати формальну освіту замолоду, але зате можливостей збирати хмиз, рубати дерева, перекочувати колоди й орудувати серед корінь, прикрашаючи свої гомілки, ступні й пальці ніг синцями, було хоч відбавляй.

Deseret News (Weekly), 12 серпня 1857, стор. 4.

У 1815, коли Брігаму Янгу було 14 років, його мати вмерла. До 16 років Брігам Янг став починаючим теслею, столяром, малярем і склярем.

Життя в церкві мормонів[ред.ред. код]

Янг прочитав Книгу Мормона, захопився ідеями мормонів і в 1832 приєднався до них, зайнявшись місіонерською діяльністю. В 1833 році, після смерті дружини, приєднався до одновірців у м.Кертланд, штат Огайо. Янг був ревно відданий своїй новій вірі. У лютому 1835 року він став одним з перших членів Кворуму Дванадцяти Апостолів. Під час конфліктів між мормонами й населенням штату Міссурі в 1830-х роках він втратив усе майно й пережив багато негод. У 1840 році він відправився в місіонерську подорож в Англію. Багато новонавернених згодом переїхали в США й приєдналися до існуючих мормонських громад.

У 1844 році, після вбивства Джозефа Сміта, незважаючи на прагнення інших видних мормонів (наприклад, Сіднея Рігдона) очолити церкву, Янг зумів переконати громаду, що влада повинна перейти до апостолів.

Брігам Янг

У 1846-47 роках Янг, що став новим президентом церкви, вивів своїх послідовників у штат Юта (у той час територія Мексики), де під його керівництвом було засновано місто Солт-Лейк-Сіті яке зараз є столицею штату Юта. Засновує там також університет який існує до сьогодні й носить його ім'я.

Групи переселенців були також спрямовані в штати в Айдахо, Невада, Каліфорнія й Аризона, де мормони створили близько 350 громад і селищ. Зумів залучити в Юту близько 50 тис. переселенців з Середнього Заходу і емігрантів з Європи.

У 1850-57 роках Янг займав посаду тимчасового губернатора Території Юта, управляючи як церковними, так і світськими справами. Прагнення мормонів до незалежності й постійне ігнорування вимог федеральних чиновників привело до конфлікту з урядом США. Президент Б'юкенен вирішив призначити на пост губернатора території людину, що не належить до церкви СОД. Протистояння з федеральною владою в Юті привело до т. зв. Війни в Юті (1857-58 — у Юту була спрямована регулярна армія. Спочатку Янг планував спалити Солт-Лейк-Сіті й бігти з послідовниками в Мексику, але в останній момент передумав і погодився залишити пост губернатора. Згодом він одержав прощення президента.

Одним із найсумніших епізодів Ютської війни була т. зв. «Різанина в Маунтайн-Мідоуз» — в 1857 році в окрузі Вашингтон була безжалісно перебита група мирних переселенців, включаючи жінок і дітей. Провина за цей злочин була покладена на єпископа СОД Джона Д. Чи. Янг до кінця життя залишався главою Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів і духовним лідером мормонів. Його наступником був Джон Тейлор.

Пам'ятник Брігама Янга в Солт-Лейк-Сіті

Багатоженство[ред.ред. код]

Донині Янг залишається, напевно, найвідомішим багатоженцем. Існують відомості про більш ніж 50 жінок, які були «пов'язані» з ним як дружини, і 57 дітей від цих жінок. Для того, щоб розмістити настільки велику родину, Янг побудував садибу «Лайон-Хаус»[1], де в кожної жінки були окремі апартаменти.

Брігам Янг в літературі[ред.ред. код]

У повісті «Етюд у багряних тонах» Артур Конан Дойль описує Брігама Янга як владного, жорстокого, але вмілого керівника, який тримав у страху всю громаду. А Марк Твен в одному зі своїх оповідань висміює Янга за його багатоженство.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Ще однією відомою його резиденцією був Бджолиний дім

Посилання[ред.ред. код]

Попередник:
Джозеф Сміт
Президент Церкви Ісуса Христа святих останніх днів
27 грудня 1847 —29 серпня 1877
Наступник:
Джон Тейлор
Попередник:
Томас Б. Марш
Президент Кворуму дванадцяти апостолів
17 березня 1839 —27 грудня 1847
Наступник:
Орсон Гайд
Попередник:
Девід В. Паттен
Кворум дванадцяти апостолів
14 лютого 1835 —27 грудня 1847
Наступник:
Гебер Ч. Кімбалл