Бригам Янґ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бригам Янґ
Brigham Young
Бригам Янґ
Бригам Янґ
Президент Церкви Ісуса Христа святих останніх днів
27 грудня 1847 — 29 серпня 1877
Попередник Джозеф Сміт
Наступник Джон Тейлор
Народився 1 червня 1801(1801-06-01)
США США Віттінґем, штат Вермонт США США
Помер 29 серпня 1877(1877-08-29) (76 років)
США США Солт-Лейк-Сіті, штат Юта США США
Похований Mormon Pioneer Memorial Monumentd
Відомий як богослов, тесляр, пророк, політик
Громадянство США США
Батько John Youngd[1]
Мати Abigail Nabby Howed
У шлюбі з Miriam Angeline Works Youngd, Mary Ann Angelld, Lucy Ann Youngd, Harriet Elizabeth Youngd, Emily Dow Partridged, Clarissa Ann Youngd, Louisa Beemand, Eliza Roxcy Snowd, Margaret Youngd, Mary Elizabeth Rollins Lightnerd, Margaret Maria Youngd, Zina D. H. Youngd, Lucy Youngd, Harriet Amelia Folsomd, Ann Eliza Youngd і Hannah T. Kingd
Діти Susa Young Gatesd, Zina P. Young Cardd, Maria Young Dougalld, B. Morris Youngd, Brigham Young, Jr.d, Joseph Don Carlos Youngd, John Willard Youngd, Joseph Angell Youngd, Oscar Brigham Youngd, Mahonri Moriancumer Youngd, Ernest Irving Young, Sr.d, Emily Augusta Youngd, Willard Youngd, Alice Young Clawsond і Clarissa Young Spencerd
Релігія Церква Ісуса Христа Святих останніх днів[2] і Мормони
Підпис

Бригам Янґ (англ. Brigham Young; нар. 1 червня 1801, Віттінґем, штат Вермонт, США — пом. 29 серпня 1877, Солт-Лейк-Сіті, штат Юта, США) — американський релігійний діяч, другий президент Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів (1844 —1877), організатор переселення мормонів у район Великого Солоного озера й будівництва Солт-Лейк-Сіті.

Дитинство і юність[ред. | ред. код]

Бригам Янґ був дев'ятим з одинадцяти дітей Джона й Ебіґейл Гау Янґів. Дитинство Бригама Янґа пройшло в центральній частині штату Нью-Йорк серед густих лісів. Батьки були бідні.

У нас ніколи не було можливості отримати формальну освіту замолоду, але зате можливостей збирати хмиз, рубати дерева, перекочувати колоди й орудувати серед коріння, прикрашаючи свої гомілки, ступні й пальці ніг синцями, було хоч відбавляй. Deseret News (Weekly), 12 серпня 1857, с. 4.

У 1815, коли Бригаму Янґу було 14 років, померла його мати. До 16 років Бригам Янґ став початкуючим теслею, столяром, малярем та склярем.

Життя в церкві мормонів[ред. | ред. код]

Янґ прочитав Книгу Мормона, захопився ідеями мормонів і у 1832 році приєднався до них, зайнявшись місіонерською діяльністю. У 1833 році, після смерті дружини, приєднався до одновірців у м. Кертланд, штат Огайо. Янґ був ревно відданий своїй новій вірі. У лютому 1835 року він став одним з перших членів Кворуму Дванадцяти Апостолів. Під час конфліктів між мормонами й населенням штату Міссурі у 1830-х роках він втратив усе майно і зазнав багатьох поневірянь.

Бригам Янґ

У 1840 році він вирушив у місіонерську подорож до Англії. Багато новонавернених згодом переїхали до США й приєдналися до існуючих мормонських громад.

Пам'ятник Бригаму Янґу в Солт-Лейк-Сіті.

У 1844 році, після вбивства Джозефа Сміта, незважаючи на прагнення інших видних мормонів (наприклад, Сіднея Ріґдона) очолити церкву, Янґ зумів переконати громаду, що влада повинна перейти до апостолів.

У 1846—1847 роках Янґ, що став новим президентом церкви, вивів своїх послідовників у штат Юта (у той час територія Мексики), де під його керівництвом було засновано місто Солт-Лейк-Сіті яке зараз є столицею штату Юта. Засновує там також університет який існує до сьогодні й носить його ім'я.

Групи переселенців були також спрямовані у штати: Айдахо, Невада, Каліфорнія й Аризона, де мормони створили близько 350 громад і селищ. Зумів залучити в Юту близько 50 тис. переселенців з Середнього Заходу і емігрантів з Європи.

У 1849 році Янґ очолив невизнаний штат Дезерет. У 1850—1857 роках Янґ займав посаду тимчасового губернатора Території Юта, керуючи як церковними, так і світськими справами. Прагнення мормонів до незалежності й постійне ігнорування вимог федеральних чиновників привело до конфлікту з урядом США. Президент Б'юкенен вирішив призначити на пост губернатора території людину, що не належала до церкви СОД. Протистояння з федеральною владою в Юті привело до т. зв. Війни в Юті (1857-58) — у Юту була спрямована регулярна армія. Спочатку Янґ планував спалити Солт-Лейк-Сіті й утікати з послідовниками в Мексику, але в останній момент передумав і погодився залишити пост губернатора. Згодом він одержав прощення президента.

Одним із найсумніших епізодів Ютської війни була т. зв. «Різанина в Маунтін-Медоус» — у 1857 році в окрузі Вашингтон була безжалісно перебита група мирних переселенців, включаючи жінок і дітей. Провина за цей злочин була покладена на єпископа СОД Джона Д. Чи. Янґ до кінця життя залишався главою Церкви Ісуса Христа Святих останніх днів і духовним лідером мормонів. Його наступником був Джон Тейлор.

Багатоженство[ред. | ред. код]

Донині Янґ залишається, напевно, найвідомішим багатоженцем. Існують відомості про більш ніж 50 жінок, які були «пов'язані» з ним як дружини, і 57 дітей від цих жінок. Для того, щоб розмістити настільки велику родину, Янґ побудував садибу «Лайон-Гауз»[3], де в кожної жінки була окрема кімната.

Бригам Янґ у літературі[ред. | ред. код]

У повісті «Етюд у багряних тонах» Артур Конан Дойль описує Бригама Янґа як владного, жорстокого, але вмілого керівника, який тримав у страху всю громаду. А Марк Твен у одному зі своїх оповідань висміює Янґа за його багатоженство.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Pas L. v. Genealogics.org — 2003.
  2. Mormon Literature & Creative Arts
  3. Ще однією відомою його резиденцією був Бджолиний дім

Посилання[ред. | ред. код]

Попередник:
Джозеф Сміт
Президент Церкви Ісуса Христа святих останніх днів
27 грудня 1847 —29 серпня 1877
Наступник:
Джон Тейлор
Попередник:
Томас Б. Марш
Президент Кворуму дванадцяти апостолів
17 березня 1839 —27 грудня 1847
Наступник:
Орсон Гайд
Попередник:
Девід В. Паттен
Кворум дванадцяти апостолів
14 лютого 1835 —27 грудня 1847
Наступник:
Гебер Ч. Кімбалл