Бродекс

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Бродекс з односторонньою заточкою

Бродекс (англ. "broad axe") - сокира з широким симетрично розбіжним лезом, косо зрізаним у ріжучого краю. [1]

Характеристики[ред. | ред. код]

Характерні сокири цього типу тонкі, забезпечені бічними щокавицями і мають ширину леза по відношенню до довжини 4:5 або навіть 1:1. Лезо насаджувалося на метрову і більшу рукоятку бродексу.

Відсічення голови Едмунда Бофорта, 4-го герцога Сомерсетського в 1471 році в Тьюксбері. Ілюмінована мініатюра з Histoire de la rentrée victorieuse du roi Edouard IV en son royaume d'Angleterre

Слід розрізняти бродекси з одно- та двостороннім заточуванням.

  • Бродекси з двостороннім заточуванням у масі своїй були бойовою зброєю і мали лише обмежене побутове застосування, оскільки були незручні для подібних цілей. Характерно, що в епоху Нового часу і пізніше подібні сокири використовували кати для страт — наприклад, у Швеції такі сокири ( швед. skrädyxa) застосовувалися з XVII століття до 1903 року.
  • Бродекси з одностороннім заточуванням були головним чином робочим інструментом і були зручні для обробки великих плоских поверхонь (зокрема, використовувалися для виготовлення та обробки поверхні бруса і балок)[2]. Існували сокири як з лівим так і з правим заточуванням[3]. За даними археології, такі сокири з'явилися у VIII столітті і довгий час були популярні на сході Данії (сучасний південь Швеції, Сконе ).

Деякі бродекси мають форму, де частина сокири називається бородою, тому така сокира називається бородоподібною сокирою .

Історія[ред. | ред. код]

Хроніка Ріхенталя: Тесання балки

У X—XI століттях такі сокири були поширені в Скандинавії та Прибалтиці . Вони відрізнялися заокругленим лезом; перехід від полотна до обуха був досить тонким. Ці сокири нерідко прикрашалися срібною інкрустацією[4] . Щодо давньоруських знахідок, з 1600 знайдених археологами сокир, до цього типу належать лише 2 сокири подібного типу, що свідчить про їхню рідкість. Вони датуються XI ст. Бродекси були попередниками бердишів  .

Найдавніші бродекси знайдені в курганах другої половини X ст. в Приладожжі, але в основному типові для північної Русі ХІ ст. Що південніше, то менше цих форм. У XII-XIII ст. бродекси хоч і існують, але більшість їх має бути віднесено до робочих форм. Це пов'язано з появою робочих сокир без напівциркульної виїмки нижнього краю, з більш менш симетричним лезом. Добре відомі ці зразки в новгородських та костромських старовинах.

Обробка бруска бродексом (в центрі) — сцена на Гобелені з Байо.

Всі дослідники одностайно визнають скандинавське походження бродексів, що поширилися близько 1000 р. на всій півночі Європи. Бойове застосування бродексів англосаксонської та норманської піхотою увіковічнено на килимовій вишивці з Байо (1066—1082 рр.). Судячи з цього гобелену, довжина держака сокири дорівнювала приблизно метру або трохи більше. У період свого найбільшого поширення, у ХІ ст., ці сокири поширені на величезній території від Карелії до Британії, тому спеціально норманською зброєю їх назвати не можна. Наприклад, у Польщі сокири цього типу знайдено не в найближчому до Швеції Помор'ї, а в центральних районах країни, де перебування вікінгів мало ймовірне.

Показовий у цьому плані також приклад Русі, там ці сокири знайдені у місцевих селянських курганах та відомі за зображеннями.

Сокири описаного типу довго зберігаються в Прибалтиці, ними рясніють куршські поховання XII-XIV ст.

Сучасне використання[ред. | ред. код]

Нині в якості бойової зброї не використовується.

З моменту винайдення лісопильних та сучасних електроінструментів використання бродексу зараз є рідкістю і у виробництві, але все ще використовується в реставраційних столярних або у малорозвинених регіонах.

Галерея[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  1. Кирпичников А. Н. (1971). Древнерусское оружие. Выпуск 2. Копья, сулицы, боевые топоры, булавы, кистени IX—XIII вв. 
  2. Salaman, R. A. (1975). Dictionary of tools used in the woodworking and allied trades, c. 1700-1970. New York: Scribner. ISBN 0-684-14535-9. OCLC 2349266. 
  3. Bullough, Vern L.; Mercer, Henry C. (1976-10). Ancient Carpenters' Tools: Together with Lumbermen's, Joiners' and Cabinet Makers' Tools in Use in the Eighteenth Century. Technology and Culture 17 (4). с. 754. ISSN 0040-165X. doi:10.2307/3103684. Процитовано 27 листопада 2021. 
  4. Paulsen Р. Axt і Kreuz в Nord і Osteuropa.