Білоградський Тимофій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Білоградський Тимофій
Основна інформація
Дата народження 1710(1710)
Місце народження Черкаси (?)
Дата смерті 1782(1782)
Країна Flag of Russia.svg Російська імперія
Національність українець
Професія співак, музикант
Інструменти лютня, бандура,
Жанр класична музика

Тимофі́й Білогра́дський (*1710 — †1782) — український композитор, лютніст й кобзар-бандурист.

Життєпис[ред.ред. код]

Лютня

Про дитинство та юнацтво Білоградського нічого не відомо. Він народився, ймовірно, у Черкасах. Навчався грати на кобзі у Глухівський музичній академії. Чудовий голос і неабияку обдарованість майбутній музикант виявив дуже рано. Вже десь після 1725 року його запросили до Петербурзької придворної співочої капели. Тут грою на кобзі-бандурі й співом Білоградський здобув славу.

1733 року з наказу імператриці Анни Білоградського відправили до Дрездена в свиті посла графа Кайзерлінка — вдосконалювати майстерність гри на лютні під керівництвом Сільвіуса Леопольда Вайса (найвидатнішого композитора-лютніста XVIII століття). Вчителями оперного вокалу були співачка Фаустина Бордоні-Хассе та співак-кастрат Аннібалі. Білоградський пройшов тут справжню вокальну оперну школу (це згодом відзначив академік Якоб фон Штелін). В свою чергу Тимофій навчав європейців українських пісень й танців. Історик Ольга Сущенко зазначає, що тодішні німецькі газети писали про те, як він демонстрував місцевим жителям український танець «козак».

1739 року Білоградський повернувся до Санкт-Петербурга, був придворним музикантом, але недовго-наприкінці 1741 року знову виїхав до Німеччини, де уславився як виконавець-віртуоз і співак, мешкав в місті Кенігсберг, де його учнями були видатний філософ Й. Г.Хаманн і композитор-лютніст Райхардт.

Наприкінці життя Болоградський мешкав у Петербурзі. Так званий «Московський манускрипт С. Л. Вайса», який зберігається в музеї імені Глинки, вірогідно належав Тимофію. Збереглись також його музичні твори на слова Олександра Сумарокова.

Посилання[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.