Білоградський Тимофій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Білоградський Тимофій
Основна інформація
Дата народження 1710(1710)
Місце народження Черкаси (?)
Дата смерті 1782(1782)
Місце смерті Санкт-Петербург, Російська імперія
Громадянство Flag of the Russian Empire (black-yellow-white).svg Російська імперія
Національність українець
Професія співак, музикант
Вчителі Сільвіус Леопольд Вайс, Faustina Bordonid і Domenico Annibalid
Інструменти лютня, бандура,
Жанр класична музика

Тимофі́й Білогра́дський (*1710 — †1782) — український композитор, лютніст й кобзар-бандурист, cтарший брат співака Осипа Білоградського, дядько першої російської оперної співачки Єлизавети Білоградської.

Життєпис[ред. | ред. код]

Лютня

Про дитинство та юнацтво Білоградського нічого не відомо. Він народився, ймовірно, у Черкасах. Навчався грати на кобзі у Глухівський музичній академії. Чудовий голос і неабияку обдарованість майбутній музикант виявив дуже рано. Вже десь після 1725 року його запросили до Петербурзької придворної співочої капели. Тут грою на кобзі-бандурі й співом Білоградський здобув славу.

1733 року з наказу імператриці Анни Білоградського відправили до Дрездена в свиті посла графа Кайзерлінка — вдосконалювати майстерність гри на лютні під керівництвом Сільвіуса Леопольда Вайса (найвидатнішого композитора-лютніста XVIII століття). Вчителями оперного вокалу були співачка Фаустина Бордоні-Хассе та співак-кастрат Аннібалі. Білоградський пройшов тут справжню вокальну оперну школу (це згодом відзначив академік Якоб фон Штелін). В свою чергу Тимофій навчав європейців українських пісень й танців. Історик Ольга Сущенко зазначає, що тодішні німецькі газети писали про те, як він демонстрував місцевим жителям український танець «козак».

1739 року Білоградський повернувся до Санкт-Петербурга, був придворним музикантом, але недовго-наприкінці 1741 року знову виїхав до Німеччини, де уславився як виконавець-віртуоз і співак, мешкав в місті Кенігсберг, де його учнями були видатний філософ Й. Г. Гаман і композитор-лютніст Райхардт.

Наприкінці життя Болоградський мешкав у Петербурзі. Так званий «Московський манускрипт С. Л. Вайса», який зберігається в музеї імені Глинки, вірогідно належав Тимофію. Збереглись також його музичні твори на слова Олександра Сумарокова.

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]