Біологічний пігмент

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Біологі́чні пігме́нти (біохро́ми) — забарвлені речовини, що входять до складу тканин організмів. Колір пігментів визначається наявністю в них молекул хромофорних групп, які вибірково поглинають світло в певній частині видимого спектру сонячного світла[1]. Пігментна система живих істот — ланка, що пов'язує світлові умови навколишнього середовища і обмін речовин організму. Біологічні пігменти грають важливу роль в життєдіяльності живих істот.

Іншими словами, біологічний пігмент — це будь-яка речовина, що надає колір клітинам біологічних організмів в результаті інтенсивного селективного поглинання світла. Багато біологічних структур, такі як шкіра, очі, хутро, волосся і фотосинтетичні системи містять пігменти (наприклад меланін або хлорофіл) в спеціалізованих клітинах.

Термін біологічний пігмент зазвичай використовується для всіх забарвлених речовин, незалежно від їх розчинності та флюоресцентних властивостей.

Класи біологічних пігментів[ред.ред. код]

Біологічні пігменти поділяються на декілька класів в залежності від своєї структури.

Основні класи:

Каротиноїди (каротинопротеїни)[ред.ред. код]

Каротиноїди надають забарвлення більшості помаранчевих овочів і фруктів.
Каротин, лікопін та інші каротиноїди додають забарвлення більшості червоних та помаранчевих овочів і фруктів
Докладніше: Каротиноїди

Каротиноїди — найбільш розповсюджений клас біологічних пігментів в природі. Вони виявлені у більшості живих істот, включаючи всі рослини та велику кількість мікроорганізмів і нараховують більш ніж 600 різних видів. Каротиноїди обумовлюють забарвлення багатьох тварин, особливо комах, птахів і риб. В клітинах рослин каротиноїди виконують світлозахисні функції, грають роль антиоксидантів, що прибирають зайві вільні радикали, утворені в процесі фотосинтезу. Такий пігмент знаходиться в хлоропласті клітин і іншого фотосинтетичного організму. Каротиноїди та їх похідні являються основою зорових пігментів, що відповідають за сприйняття світла і кольору у тварин[2].

До каротиноїдів відносяться такі пігменти: каротин, гематохром, ксантофіл, лікопін, лютеїн, родопсин (зоровий пурпур) та інші.

Каротиноїди формують комплекси з білками каротинопротеїнів. Такі комплекси природні серед морських тварин. Каротинопротеїни — це комплекси, що відповідають за різні кольори у морських безхребетних для поєднання ритуалів і камуфляжів.

Існує два основних типи каротинопротеїнів:

  1. А-тип (має каротиноїди, які стехіометрично пов'язані з простим білком);
  2. В-тип (має каротиноїди, які пов'язані з ліпопротеїном і менш стійкі).

Для А-типу характерне розташування на поверхні (у панцирах та шкірі) морських безхребетних, а В-типу — в яйцях, яєчниках, і крові.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Бриттон Г. Биохимия природных пигментов. — Москва : Мир, 1986. — С. 20, 21. — 3050 прим.
  2. Бриттон Г. Биохимия природных пигментов. — Москва : Мир, 1986. — С. 34—35. — 3050 прим.


Метелик Це незавершена стаття з біології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.