В'язь

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
В'язь

Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Підцарство: Справжні багатоклітинні (Eumetazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Підтип: Черепні (Craniata)
Надклас: Щелепні (Gnathostomata)
Клас: Променепері (Actinopterygii)
Підклас: Новопері (Neopterygii)
Інфраклас: Костисті риби (Teleostei)
Надряд: Остаріофізи (Ostariophysi)
Ряд: Коропоподібні (Cypriniformes)
Родина: Коропові (Cyprinidae)
Підродина: Leuciscinae
Рід: Ялець (Leuciscus)
Вид: В'язь
Leuciscus idus
Linnaeus, 1758
Посилання
Вікісховище: Leuciscus idus
Віківиди: Leuciscus idus
EOL: 207288
ITIS: 163576
МСОП: 11884
NCBI: 69811

В'язь[1], також язь (Leuciscus idus) — риба родини коропових.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Розповсюджений у річках, озерах, водосховищах Європи та Азії, окрім Середньої Азії, Кавказу, Криму, в Сибіру зустрічається до річки Колима. В басейні Аральського моря представлений підвидом в'язем туркестанським (L. idus oxianus). В Україні живе в усіх рівнинних річках.

Будова та спосіб життя[ред. | ред. код]

Досить велика риба, може досягати у довжину до 70 см, вага до 3 кг, іноді до 8 кг. Тіло та голова товсті, луска відносно дрібна. Рот кінцевий, маленький. Спина темна, боки сріблясті, грудні, черевні та анальні плавці червоні, спинний та хвостовий  — сірого кольору. Молоді особини дещо світліші за дорослих. Самиці забарвлені менш яскраво за самців. У річках в'язь тримається на плесах з помірною течією на середніх глибинах. У водосховищах — у гирлах річок та мілководних затоках з підводною рослинністю. Це всеїдна риба. Зазвичай живиться різноманітними безхребетними та водною рослинністю. Дорослі особини іноді також живляться молоддю риб та дрібними земноводними. Молоді особини живуть зграями, дорослі збираються в зграї тільки взимку. Взимку зберігають активність.

Розмноження[ред. | ред. код]

Статевої зрілості риби досягають на 3—5 році життя. Нерест відбувається у квітні за температури води від 5 до 13°С протягом одного-двох тижнів. Ікру відкладають на підводну рослинність на глибині до 80 см. У нерестовій зграї самців приблизно удвічі більше, ніж самиць. Кількість ікринок, які відкладають самки, неоднакова та залежить від віку та розмірів особини, але в цілому самиці дуже плодючі (до 130 тисяч ікринок). Личинки, що з'являються, деякий час залишаються прикріпленими до рослин.

Значення[ред. | ред. код]

Орфа

Риба має гарні смакові якості, є об'єктом промислу. Також виведена свійська порода язя — орфа (золотий в'язь), що вирощується у ставках та фонтанах як декоративна риба.

Література[ред. | ред. код]

  1. Маркевич О. П., Татарко К. І. Російсько-українсько-латинський зоологічний словник. — Київ: Наук. думка, 1983. — 411 с.

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Ялець