Ватерпас

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Water level 1.jpg

Ватерпа́с[1] (нід. waterpas, від water — «вода» + passen — «приміряти», «припасовувати»)[2], васервага[3] або рівень[4] — простий прилад для перевірки горизонтального положення лінії на площині, для вирівнювання будівельних конструкцій, а також для вимірювання невеликих кутів нахилу; одна із складових частин багатьох маркшейдерських та геодезичних інструментів. Рідинний ватерпас винайшов французький механік Мельхіседек Тевено у 1662 р.

Конструкція[ред. | ред. код]

Ватерпас являє собою укладену в металеву оправу та запаяну скляну ампулу (циліндричної або круглої форми), наповнену сірчаним ефіром або спиртом так, щоб залишалася повітряна бульбашка. Внутрішня частина ампули має сферичну форму, зовні нанесена шкала. Дотична, проведена до сферичної поверхні ампули в центрі шкали, називається геометричною віссю рівня, а центр шкали — нуль-пунктом. Якщо бульбашка знаходиться в нуль-пункті — геометрична вісь рівня займає горизонтальне положення.

Ватерпас також іноді виготовляють з основного бруска довжиною 1-3 м, до середини якого перпендикулярно жорстко приєднують коротший брусок. На короткому бруску перпендикулярно до нижньої площини основного бруска нанесена лінія або риска, а на ній у верхній частині закріплено висок. Нижня поверхня основного бруска буде горизонтальною, якщо нитка вільно підвішеного виска збігається з лінією. Таким ватерпасом перевіряють горизонтальність поверхні. Якщо треба контролювати похилу поверхню (в межах 00-80), то на одному з кінців робиться дерев'яне потовщення («подушка»). Його товщину розраховують згідно з ухилом (нахилом), який треба задавати або контролювати.

Контактний ватерпас[ред. | ред. код]

У нівелірах широко застосовуються оптичні призмові системи для передавання в поле зору нівеліра кінцевих положень бульбашки рівня. Це зображення в полі зору нівеліра має вигляд рухомого контакту двох половинок бульбашки. Таку конструкцію іноді називають контактним ватерпасом. Синонім — поземниця[джерело?].

Застосування[ред. | ред. код]

Застосовується для задавання й контролю похилу гірничої виробки, рейкової колії, будівельної конструкції тощо.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ватерпас // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 1982. — Т. 1 : А — Г / Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні АН УРСР ; укл.: Р. В. Болдирєв та ін. — 632 с.
  3. Що таке «васервага» [Архівовано 22 січня 2021 у Wayback Machine.] — Словопедія
  4. Рівень // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.

Література[ред. | ред. код]