Велика синагога (Ізяслав)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Велика синагога в Ізяславі)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Велика синагога
The Big synagogue in Zaslav.jpg
фотографія 1930 року
50°07′26″ пн. ш. 26°48′43″ сх. д. / 50.124011° пн. ш. 26.811885° сх. д. / 50.124011; 26.811885
Тип споруди синагога
Розташування УкраїнаІзяслав, Хмельницька обл.
Поч. будівництва XVII століття
Кін. будівництва XVIII століття
Зруйновано 1648, XX століття
Відбудовано XVIII століття
Стиль готика, бароко
Належність юдаїзм
Велика синагога (Ізяслав). Карта розташування: Україна
Велика синагога (Ізяслав)
Велика синагога (Ізяслав) (Україна)
Велика синагога у Вікісховищі?

Велика синагога — пам'ятка юдейської сакральної архітектури, що знаходиться в старій частині міста Ізяслава при вулиці Шолома Алейхема. Це одна з найстаріших культових споруд міста. В минулому виконувала роль головного релігійного, культурного, соціального і організаційного осередку заславського кагалу.

Синагогу збудували в XVII столітті[1] євреї, які оселилися в Заславі. Початково це була мурована з каменю будівля з характерними стрілчатими вікнами. Призначалася виключно для чоловіків. Її південна стіна прилягала безпосередньо до міських мурів, через що була включена в систему міських фортифікацій.

В другій чверті XVII століття в синагозі розпочав свою проповідницьку діяльність видатний єврейський богослов Натан Ганновер.

Під час повстання під проводом Богдана Хмельницького, як повідомляє Натан Ганновер, заславські «костели і синагоги були розорені і перетворені на конюшні».

Реконструйована ймовірно у XVIII столітті під керівництвом архітектора Паоло Фонтана. Встановлено орган.

Синагога в аварійному стані, 2014

Велику синагогу неодноразово відвідував гебрейський етнограф Семен Ан-ський, який підтримував тісні взаємини з заславським рабином і записав від нього чимало зразків єврейського фольклору.

В 1924 році синагога потерпіла від пожежі.

1927 року синагогу відвідали і зарисували учасники експедиції Всеукраїнського музею єврейської культури імені Менделе Мойхер-Сфорима[2].

В другій половині XX століття будівлю пристосували під котельню Фабрики музичних інструментів «Октава». Нині споруда занедбана і не використовується.

Опис[ред. | ред. код]

Данило Щербаківський наводить детальний опис[3]: «Синагога новоміська, з двома рельєфними левами на фронтоні, початку XIX ст. Розмальована менора ніби славутська але так саме як в Шепетивці. Синагога стара згоріла 1924 р. <…>. Стіни складено з каменю, а не з цегли. Кладка така ж, йде до самого карнизу, який зроблено з цегли. Вікна укорочено майже на 1/3. В передній та задній стіні круглі вікна вгорі між великими вікнами. Урен-койдеш має з цегли й глини украшення — 4 пілястри з <капителями>, під ними два леви (голови назад), що підтримують великого двохголового орла, шеї якого в вінках внизу під кольонками в чотирьох <…> гірлянди. Там фронтон прибудований пізніше.»

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Котляр Є. Сакральна і повсякденна єврейська архітектура // Нариси з історії та культури євреїв України. Київ: «Дух і Літера», 2009. ISBN 978-996-378-102-0
  2. Инна Лостман. Три выставки (рос.)
  3. Kotlyar, Eugeny. Котляр Євген. «Данило Щербаківський: наукові розвідки та відкриття єврейського мистецтва» ["Danyla Scherbakivsky: Research and Discovery on Jewish Art"], Народознавчі зошити [The Ethnology Notebooks] 5 (2014): 884-913. (en). Процитовано 2019-03-12. 

В мережі[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Велика синагога (Ізяслав)