Натан Ганновер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Натан Ганновер
Welt-Galleria T072.jpg
Народився 1610(1610)
Заслав
Помер 14 липня 1683(1683-07-14)
Угерський Брод
Громадянство Польща
Національність єврей
Діяльність рабин, проповідник
Відомий автор «Глибого мулу»

Натан бен Мойсей Ганновер (1610,  — 14 липня 1683) — єврейський рабин, талмудист та кабаліст раннього нового часу. Проповідник, мемуарист, містик. Уродженець Волині, міста Заслава. Автор праці «Глибокий мул», в якій описав причини і перебіг страждань українських євреїв у часи Хмельниччини. Помер в Моравії, в містечку Угерський Брод. рабин

Біографія[ред.ред. код]

Походить з родини рабина Мошка Ганновера. Провадив сповнений дозвілля спосіб життя "зятя на утриманні" в заславського купця Авраама. Адепт так званої "практичної кабали" (в тлумаченні Ісаака Лурія (*1536 - †1572)). Проповідувати почав у Великій синагозі Старого Заслава. Внаслідок подій національної революції середини XVII ст., під впливом подій якої Натан Ганновер створює видатний твір гебрейської писемності «Глибокий мул» (Венеція, 1653), мандрує на захід Європи проповідуючи в синагогах Німеччини, Нідерландів і врешті Італії, де інтеґрується до кола венеційських та ліворнських кабалістів. Тоді ж впорядковує гебрейсько-німецько-латинсько-італійський словник "Ясна мова" (Софон бруро) (Прага, 1660). Згодом подається до Молдови. Був рабином спочатку в Ясах, а наступно у Фокшанах. На початку 1670-х Натан Ганновер переїздить до містечка Угерський Брод в Моравії, де й гине під час нападу на це містечко угорського загону.

Джерела[ред.ред. код]

  • Sprawy i rzeczy ukraińskie. Materjały do dziejów kozaczyzny i hajdamaczyzny / Wyd. Fr. Rawita-Gawroński. Lwów, 1914 (пол.)
  • Israelson I. N. Hannover // Historische Schriften. T. 1. Warszawa, 1929. S. 1-26 (їдиш)

Посилання[ред.ред. код]