Натан Ганновер

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Натан Ганновер
Welt-Galleria T072.jpg
Народився 1610(1610)
Заслав
Помер 14 липня 1683(1683-07-14)
Угерський Брод
Громадянство/підданство Польща
Національність єврей
Діяльність рабин, проповідник
Відомий автор «Глибого мулу»

Натан бен Мойсей Ганновер (1610,  — 14 липня 1683) — єврейський рабин, талмудист та кабаліст раннього нового часу. Проповідник, мемуарист, містик. Уродженець Волині, міста Заслава. Автор праці «Глибокий мул», в якій описав причини і перебіг страждань українських євреїв у часи Хмельниччини. Помер в Моравії, в містечку Угерський Брод. рабин

Біографія[ред.ред. код]

Походить з родини рабина Мошка Ганновера. Провадив сповнений дозвілля спосіб життя "зятя на утриманні" в заславського купця Авраама. Адепт так званої "практичної кабали" (в тлумаченні Ісаака Лурія (*1536 - †1572)). Проповідувати почав у Великій синагозі Старого Заслава. Внаслідок подій повстання Богдана Хмельницького Натан Ганновер створює твір «Глибокий мул» (Венеція, 1653). В ньому описані жахи винищення єврейської громади. Мандрує на захід Європи проповідуючи в синагогах Німеччини, Нідерландів і врешті Італії, де інтеґрується до кола венеційських та ліворнських кабалістів. Тоді ж впорядковує гебрейсько-німецько-латинсько-італійський словник "Ясна мова" (Софон бруро) (Прага, 1660). Згодом подається до Молдови. Був рабином спочатку в Ясах, а наступно у Фокшанах. На початку 1670-х Натан Ганновер переїздить до містечка Угерський Брод в Моравії, де й гине під час нападу на це містечко угорського загону.

Джерела[ред.ред. код]

  • Sprawy i rzeczy ukraińskie. Materjały do dziejów kozaczyzny i hajdamaczyzny / Wyd. Fr. Rawita-Gawroński. Lwów, 1914 (пол.)
  • Israelson I. N. Hannover // Historische Schriften. T. 1. Warszawa, 1929. S. 1-26 (їдиш)

Посилання[ред.ред. код]