Велоінфраструктура Харкова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Велоінфраструктура Харкова — сукупність засобів, елементів вуличної мережі, споруд та малих архітектурних форм, що призначені для користувачів велосипедів в місті або стосуються велосипедного руху у Харкові.

Історія розвитку[ред. | ред. код]

Початком розвитку інфраструктури міста можна вважати встановлення пам'ятника загиблим велосипедистам на Білгородському шосе у 2011 році.

Перша велодоріжка з'явилася на вулиці Весніна та вздовж молодіжного парку у 2013-м році. Доріжка знаходиться на тротуарі та не має чітких меж, розмітка нанесена на ділянці довжиною у 800 метрів.

У 2017 було створено першу велосмугу європейського класу, вздовж Білгородського шосе. Загальна довжина смуги — 7 км, ширина — 3 метра. Доріжка проходить через меморіал Слави, проїзд без спішування ускладнено.

Подальший розвиток велоінфраструктури пов'язаний зі створенням рекреаційних велодоріжок, у лісопаркових зонах. Побудовано 17 км доріжок з гранвідсіву у лісопарку, облаштовано велоестакаду та асфальтовані доріжки у Саржиному Яру

Користування[ред. | ред. код]

За підрахунками асоціації велосипедистів України Харків займає третє місце за обсягом велотрафіку серед українських міст, та ділить з Києвом перші позиції за відсотком руху по тротуарах.

З 2007 року в місті щорічно проходить велодень, у 2019 подія зібрала більше 10 тисяч учасників.

У 2018 року запущено систему громадського велопрокату Nextbike

Окрім велосипедистів інфраструктурою активно користуються власники самокатів, роликових лиж та приватного електричного транспорту.

Поточний стан[ред. | ред. код]

Станом на 2020 рік, велосипедні доріжки Харкова влаштовані таким чином, що використовуються переважно у рекреаційних цілях й не можуть бути альтернативою громадському транспорту чи авто.

Велоінфраструктура відсутня в центрі міста, ніякі райони міста, чи навіть станції метро не поєднанні між собою велодоріжками.

Велопарковки зараз встановлені переважно приватними структурами.

Громадські ініціативи, як то «Велодоріжка по проспекту Науки» чи «Kharkiv Bike Reform» не отримали підтримки міської влади.