Саржин Яр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Координати: 50°01′36″ пн. ш. 36°13′51″ сх. д. / 50.0267583° пн. ш. 36.2309306° сх. д. / 50.0267583; 36.2309306

Саржин Яр
Саржин Яр " Вечірній"

Саржин ярбалка (яр) довжиною більше 12 км з пологими схилами в місті Харкові. Пам'ятник природи місцевого значення. Відокремлює Павлове Поле (із заходу) від Нагорного району (зі сходу). Відомий джерелом мінеральної води.

Межі, забудова, річки та озера[ред. | ред. код]

Річка Саржинка взимку
Верхів'я Саржиного Яру в лісопарку Сокольники-Помірки

Саржин яр починається в Лісопарку недалеко від П'ятихаток і, заглиблюючись, йде з північного сходу на південний захід до річки Лопань.

По дну яру від Олексіївки протікав Саржин струмок, права притока річки Саржинка. Струмок було засипано при прокладці по дну яру в 2006 лінії ЛЕП на П'ятихатки та зараз зберігся фрагментарно.

Річка Саржинка бере початок біля селища Жуковського, протікає під Білгородським шосе (через неї перекинуто металевий пішохідний місток), утворює Качине озеро перед Біоліком, через урочище Помірки спускається на дно Саржиного яру (і далі тече виключно по ньому), зливається з Саржиним струмком та утворює Основ'янське озеро нижче Інституту невідкладної хірургії (4-й невідкладної).

Далі річка заболочується, протікає під Павловепольским автомобільним віадуком (вул. Дерев'янка), під яким у неї впадає ліва притока струмок Сокільники, що випливає з території ХАЗ та протікає під білим залізничним віадуком дитячої залізниці; потім Саржинка утворює інше озеро під місцевою назвою Топле (названо так по великій кількості затонулих дерев) та потім — болото між новим Ботанічним садом ХДУ та парком Горького під міською канатною дорогою.

Практично пересохла до перетину Саржинської та Рязанської вулиць Саржинка після мінерального джерела наповнюється всією його невикористаною водою. Потім вона протікає: під дамбою проспекту Науки, південніше готелю «Мир» та стадіону університету, а потім в бетонному колекторі — під Клочківською вулицею, приватною забудовою Павлівки, висотними будинками (із заходу від району «Павлівка Ріверсайд парк»), під гаражами, і впадає в річку Лопань на Павлівці напроти вулиці Бесарабської.

У Лісопарку і до дамби проспекту Науки забудова яру відсутня. Між проспектом Науки та вул. Клочківською на схилах яру будуються висотні будинки.

Нижче трамвайного кільця на перетині вулиць Клочківської та Новгородської яр частково засипаний (річка Саржинка тече у колекторі під забудовою та гаражами) та забудований будинками приватного сектора.

Історія[ред. | ред. код]

У XVIII столітті в ближній до річки Лопань частині яру існувала маленька слобідка, у 1779 році належала «обер-камермейстру» Скрипову та налічувала 32 чоловічі душі (враховувалися лише чоловіки; жінок не рахували, оскільки вони не платили податків). [1] Розташовувалася на перетині Золочівської дороги (нині Клочківська вулиця) з річкою Саржинка; на карті 1788 року називається хутір Саржин.

Пам'ятки[ред. | ред. код]

Ботанічний сад[ред. | ред. код]

Новий сад займає 70 гектарів. Він тягнеться від північно-західної ландшафтної частини міського парку імені А. М. Горького у південному напрямку та вливається в Саржин Яр. Закладка саду почалася у 1956 році. В дендрарії, що займає понад 20 гектарів, зараз налічується 1200 видів дерев та чагарників, що представляють флору різних континентів. Великі ділянки відведені квітково-декоративним, лікарським та іншим видам рослин.

Джерело мінеральної води Харківська-1[ред. | ред. код]

Джерело в Саржиному Яру

Гідрологічний пам'ятник природи. Обсяг — 345 тисяч літрів мінеральної води на добу. Розташований між Шатилівкою (Нагірний район) та Ботанічним садом (Павлове Поле). Над джерелом в 1960 [2] (за іншими даними — у другій половині 60-х років)[3] був побудований бетонний павільйон оригінальної футуристичної форми на трьох опорах.

Саржина купальня[ред. | ред. код]

Віддавна в холодній воді джерела купаються люди. Раніше вони купалися прямо в бетонному лотку каналу, по якому тече невикористана вода. Температура води взимку +3 ° С — +5 ° С, а влітку досягає +7 ° С — +9 ° С.

У 2009 була побудована спеціальна купальня (купіль). 30 грудня вона була відкрита, а 18 січня 2010 освячена вікарним єпископом Онуфрієм.[4]

28 квітня 2014 в околицях джерела при пробіжці отримав вогнепальне поранення мер Харкова Геннадій Кернес [5].

Готель «Мир»[ред. | ред. код]

14 поверхів. Побудовано в 19771979 роках у стилі модернізму.[6] Композиція утворена компактної в плані «пластиною» (житлова частина) та підтримуючого її розпластаного стилобату, в якому влаштований з одного боку вестибюль, з іншого — казино та ресторан «Золотий лев», вхід якого прикрашений гігантською золотою маскою лева. Раніше силует готелю ефектно відбивався в розташованому поруч басейні-фонтані, який у вечірній час підсвічувався. Зараз фонтан не працює.

Транспорт[ред. | ред. код]

По самому яру можна пересуватися лише пішки або на велосипеді, по доріжках та стежках. У 2006 по дну яру з Павлового Поля до П'ятихаток була прокладена лінія електропередачі ЛЕП-100.

Саржин яр перетинають такі транспортні магістралі:

Історичні факти[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Описания Харьковского наместничества конца XVIII ст. Описательно-статистические источники. — К.: Наукова думка, 1991. ISBN 5-12-002041-0 (укр.)
  2. Харьков: Путеводитель. Архитектура, памятники, новостройки/Сост. А. Лейбфрейд, В. Реусов, А. Тиц. — Харьков: Прапор, 1987
  3. Источник минеральной воды Харьковская-1
  4. «Крещенская купель». Газета «Харьковские известия» № 7 (2133), 21 января 2010 С. 1, 8
  5. Би-би-си:«Мэр Харькова Кернес в реанимации после покушения»
  6. Т. Ф. Давидич. Стили в архитектуре Харькова. — Х : Литера Нова, 2013. — 164 с. — 500 прим. — ISBN 978-966-1553-27-8.

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Саппа Н. Н. Харківщина заповідна: Путівник. — Харків : Прапор, 1987. — 118 с. — 20 000 прим.
  • Харків: Архітектура, пам'ятники, новобудови: Путівник / Клейн Б. Г.,Лаврентьєв І. Н.,Лейбфрейд А. Ю. та ін. — 2-е вид., испр. і доп. — Харків : Прапор, 1987. — 151 с.
  • Яри // Харків: довідник по назвах: 7000 вулиць, площ, скверів, районів.. / Е. Н. Дмитрієва та ін. — Харків : САГА, 2011. — 432 с. — ISBN 978-617-575-024-7.