Вивіз морем мощей святого Марка у Венецію

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Вивіз морем мощей святого Марка у Венецію»
Paolo veneziano Marc.jpg
англ. Scene from St. Marc's Life
Творець: Паоло Венеціано
Час створення: 1345
Розміри: бл. 44 х 24 см
Матеріал: деревина, темпера
Зберігається: Венеція, Італія
Музей: Музей Марчіано

Вивіз морем мощей святого Марка у Венецію (англ. Scene from St. Marc's Life) — стулка з видовженого вівтаря з двох панелей, котрий створив венеціанський художник Паоло Венеціано в середині 14 століття.

Церковна легенда[ред. | ред. код]

Собор Святого Марка був побудований для розміщення мощей апостола Марка, які 31 січня 829 року були привезені з Александрії до Венеції. Мощі були привезені венеціанськими купцями Буоно і Рустіко. У 828 році, купці прибувши до Александрії, дізналися, що мусульмани почали руйнувати християнські храми для зведення мечетей і вирішили врятувати мощі святого від плюндрування та привезти їх у своє місто. Щоб перенести реліквію на корабель, купці вдалися до хитрощів. Після перенесення мощів у Венецію, апостол Марк замінив святого Теодора в ролі небесного покровителя Венеції, а символом міста став знак євангеліста — крилатий лев.

Євангеліст Марко хоча й був євреєм, але не писав єврейською мовою, а грецькою. Цей факт підкреслює те, що в християнстві ще з часів проповіді Спасителя всі мови вважаються святими у тій мірі, у якій передають слова Божі і служать для запису святих Писань.

Опис твору[ред. | ред. код]

Вівтар з двох панелей роботи Паоло Венеціано, 1345 р. Музей Марчіано, Венеція.

Відомостей про майстра Паоло збережено надзвичайно мало. Залишається невідомим рік його народження на роки навчання. Мав суттєві впливи церковного живопису Візантії. Праця у Венеції, однак, позбавила майстра від недолугого контролю і наслідуванню візантійському канону. Формально він наслідує формам візантійського вівтаря, про що свідчить деісус на верхній панелі.

Сміливість майстра і його індивідуальність повністю відбились при створенні стулок нижньої панелі зі сценами житія св. Марка.

Всі кращі риси художньої манери митця відбились на стулці «Вивіз морем мощей святого Марка у Венецію». У картині доволі органічно поєднані умовності іконопису Візантії (площинність, золоте тло, знаковість — умовне зображення горок, рослин і дерев), умовність колориту (використання чорної фарби при зображенні дерев і рослин, умовне зображення моря тою ж чорною фарбою, тло з платівками справжнього золота) і реальні спостереження (моряк, що управляє вітрилом, деталі побудови вітрильника).

Сміливість відбилася у фрагментарному відтворенні човна, що проходить по вузькій протоці між двома скелями, що було неможливим у візантійському іконопису його часу.

Галерея фрагментів[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Triptychon der Heiligen Klara, 1328, Civico Museo Sartorio, Triest

Tod Mariens, 1333, Vicenza, Museo Civico

  • Die Heiligen Franziskus und Elisabeth empfehlen der Madonna den Dogen Francesco Dandolo und seine Gemahlin Elisabetta, Lünette über dem Grabmal des Dogen, um 1339, Frarikirche, Venedig
  • Pala Feriale für die Pala d'oro in San Marco, 1345, Venedig, zusammen mit seinen Söhnen Luca und Giovanni
  • Polyptychon der heiligen Klara, Gallerie dell'Accademia, Venedig