Воші

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Воші
Збільшена світлова фотографія воші Fahrenholzia pinnata
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Psocodea
Підряд: Troctomorpha
Інфраряд: Nanopsocetae
Парворяд: Воші (Phthiraptera)
Haeckel, 1896
Підряди
Вікісховище: Phthiraptera

Воші (Phthiraptera) — ряд, який включає близько 3 тисяч нелітаючих видів комах, три з яких є збудниками паразитарних хвороб людини. Всі представники ряду — ектопаразити більшості птахів і ссавців.

Це кровоссальні істоти, живляться кров'ю людини. Воші більше за інших живих істот пов'язані з людиною. Причина в тому, що вони живуть на тілі людини на всіх стадіях свого розвитку.

Ці комахи — «вузькоспеціалізовані» паразити, вони живуть тільки на одному або на деяких споріднених видах тварин. Ця особливість вошей в деяких випадках дає можливість з'ясувати близькість видів хазяїв-носіїв. Воші, наприклад, платтяна воша (Pediculus vestimenti), є переносником таких небезпечних захворювань як епідемічні тифи: висипний і поворотний. Головна і платтяна воші розглядаються як морфотипи одного виду. Однак уточнення їх таксономічного статусу вимагає додаткових досліджень. Думка про те, що головна воша є переносником тифу є хибною. Разом з тим вона спричинює педикульоз голови, тоді як її різновид лобкова воша — педикульоз лобкової області. Поширені по всьому світу.

Існує більше тисячі різних комах, яких називають вошами, але людина, кажучи про воші, звичайно має на увазі один певний вид, який шкодить людині.

Морфологія

[ред. | ред. код]

На голові знаходяться прості очі та вусики, що є органами нюху. Ротовий апарат колючо-сисного типу, втягнутий всередину голови і розташовується під ротовою порожниною в особливому футлярі. Секрет слинних залоз містить антикоагулянти і подразнює шкіру хазяїна.

Грудний відділ не сегментований, крила відсутні (вторинна безкрилість). Черевце овальне, складається із 9 сегментів. Задній кінець черевця у самиць роздвоєний, у самців заокруглений. На останньому членику ноги (лапці) знаходиться кігтик, що з'єднуючись з виступом на передостанньому членику — гомілкою, утворює захват, за допомогою якого воша міцно тримається за волосину хазяїна.

Яйце овальної або грушоподібної форми, ясно-жовтого кольору, до 1 мм завдовжки, їх називають гнидами.

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]