Воші

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Воші
Збільшена світлова фотографія воші Fahrenholzia pinnata
Збільшена світлова фотографія воші Fahrenholzia pinnata
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Підклас: Крилаті комахи (Pterygota)
Інфраклас: Новокрилі (Neoptera)
Ряд: Воші (Phthiraptera)
Haeckel, 1896
Підряди
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Phthiraptera
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Phthiraptera
EOL logo.svg EOL: 1002
ITIS logo.svg ITIS: 624282
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 85819
Fossilworks: 283952

Воші (Phthiraptera) — ряд, що включає близько 3 тис. нелітаючих видів комах, три з яких класифікують як збудників паразитарних хвороб людини. Всі представники ряду — ектопаразити більшості птахів і ссавців.

Опис[ред. | ред. код]

Це кровоссальні істоти, живляться кров'ю людини. Воші більше за інших живих істот пов'язані з людиною. Причина в тому, що вони живуть на тілі людини на всіх стадіях свого розвитку.

Ці комахи — «вузькоспеціалізовані» паразити, вони живуть тільки на одному або на деяких споріднених видах тварин. Ця особливість вошей в деяких випадках дає можливість з'ясувати близькість видів хазяїв-носіїв. Воші, наприклад, воша людська (Pediculus humanus), є переносником таких небезпечних захворювань як висипний і поворотний тиф. Поширені по всьому світу.

Існує більше тисячі різних комах, яких називають вошами, але людина, кажучи про воші, звичайно має на увазі один певний вид, який шкодить людині.

Морфологія[ред. | ред. код]

На голові знаходяться прості очі та вусики, що є органами нюху. Ротовий апарат колючо-сисного типу, втягнутий всередину голови і розташовується під ротовою порожниною в особливому футлярі. Секрет слинних залоз містить антикоагулянти і подразнює шкіру хазяїна. Грудний відділ не сегментований, крила відсутні (вторинна безкрилість). Черевце овальне, складається із 9 сегментів. Задній кінець черевця у самиць роздвоєний, у самців заокруглений. На останньому членику ноги (лапці) знаходиться кігтик, що з'єднуючись з виступом на передостанньому членику — гомілкою, утворює захват, за допомогою якого воша міцно тримається за волосину хазяїна. Яйце овальної або грушоподібної форми, ясно-жовтого кольору, до 1 мм завдовжки, їх називають гнидами.

Фото[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]