Ектопаразити

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ектопаразити — зовнішні паразити, паразитичні організми, що мешкають на поверхні тіла господаря — на противагу ендопаразитам, що мешкають всередині тіл хазяїв. Складають основну групу ектотрофних організмів. Деякі ектопаразити непорушно прикріплені до господаря (наприклад, паразитичні веслоногі рачки на шкірі і зябрах риб). Більшість же пересувається по тілу господаря (інфузорії урцеолярніди і плоскі черви моногенеї — на рибах, воші і пухоїди — на птахах і ссавцях, тощо). Основним пристосуванням до існування на господарі є всілякі і часто складно влаштовані органи прикріплення — присоски, крюки, гаусторії і т. ін. Деякі види паразитів, наприклад, анкілостоми, можуть мігрувати з шкіри до внутрішніх органів.

Ектопаразитів поділяють на постійних (що перманентно живуть на тілі хазяїна) і періодичних (що живуть вільно, і нападає на хазяїна лише на час харчування, як москіти або ґедзі).

Для постійних ектопаразитів характерними є маленькі, але дуже часті прийоми їжі, відсутність гонотрофічного циклу (чередування прийомів їжі і визрівання яєць, характерні для багатьох кровососів), порівняно невисока кількість нащадків, короткий життєвий цикл і нестійкість до несприятливих зовнішіх умов[1]. Вони можуть харчуватися кров'ю, лімфою, виділеннями шкірних залоз, змертвілими частинками шкіри, пір'ям, шерстю.

Передача паразиту від одного хазяїна до іншого відбувається, зазвичай, при безпосередньому контакті.

Серед тварин, більшість ектопаразитів належить до павукоподібних (кліщі), комах (воші, блохи, деякі двокрилі), п'ятивусток і п'явок[2]. Також відомі ектопаразити серед рослин (повитиця європейська) і грибів (борошниста роса).

Ектопаразити можуть шкодити своїм хазяївам не лише безпосередньо, пошкоджуючи їх шкіру і тіла, а й через свої продукти життєдіяльності, що можуть викликати запалення, отруєння або алергію. Крім того, вони часто можуть передавати хвороби від одного хазяїна до іншого.[3]

З іншого боку, деякі ектопаразити можуть існувати на хазяїні, не завдаючи йому дискомфорту впродовж довгого часу: так, мікроскопічний кліщ залозник вугровий[en], що є збудником демодекозу, населяє шкуру практично всіх людей старше десяти років[4], проте лише у невеликої частини він стає причиною захворювань.

Серед хвороб людини, спричиненних ектопаразитами можна назвати педикульоз, коросту, кліщовий енцефаліт.

Безпідставне відчуття наявності паразитів на своєму тілі називається маревний паразитоз чи дерматозойне марення[5].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]