Вторинне використання

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Втори́нне використа́ння, також тво́рче повто́рне використа́ння — творче перетворення відходів в предмети мистецтва, побутові вироби, аксесуари, одяг. На відміну від вторинної переробки, не вимагає додаткових виробничих витрат на промислове перероблення[1].

Тлумачення

[ред. | ред. код]

Термін «апсайклінг» був запропонований у 1994 році Райнером Пільцем в газеті Salvo[2][3].

Створена зі сміття або непотрібних предметів річ в кінцевому підсумку перевершує за своїми функціональними й естетичними властивостями вихідний матеріал. Завданнями вторинного використання є привернення уваги громадськості до питань екології, зменшення кількості сміття і виховання культури відповідального споживання[4].

Ідея вторинного використання об'єднує між собою безліч модних напрямів в мистецтві, а також технік рукоділля. Сюди можна віднести артпластик, плетіння з газетних трубочок, кінусайгу, печворк тощо. Кожен створений виріб внаслідок різнорідності вихідного матеріалу виходить унікальним.

Особливу популярність вторинне використання отримало у Європі, де існують навіть спеціальні магазини таких речей[5].

Переробка та вторинна переробка

[ред. | ред. код]

У той час як переробка зазвичай означає, що матеріали повертаються до своєї первісної форми, наприклад, переробка пластикових пляшок у пластикові полімери, з яких потім виготовляють пластикові пляшки в процесі виробництва, апсайклінг додає більшої цінності матеріалам, як і випливає з назви. Згідно з Watson & Wolfe «Апіциклінг, також відомий як творче повторне використання, — це процес перетворення побічних продуктів, відходів, непотрібних або небажаних продуктів на нові матеріали або продукти, які сприймаються як такі, що мають вищу якість, наприклад, мистецьку цінність або екологічну цінність»[6].

Аналогічно, ресайклінг-мистецтво може стосуватися творів мистецтва з використанням використаних матеріалів у їхньому первісному вигляді, тоді як апсайклінг-мистецтво може передбачати процес трансформації, наприклад, розбиття, реформування, повторне збирання тощо.

Загальноприйнятою концепцією ресайклінгу є 3R — Reduce (скорочення), Reuse (повторне використання) та Recycle (переробка). За матеріалами «Посібника художника Upcycle: Комплексний посібник зі створення мистецтва з відходів, виданий Upcycle Art And Craft Society (UAACS)[7]. Вони розробили принцип 3R для апсайклінгу: Rethink (переосмислити), Reform (реформувати) та Reborn (відродити).

«Переосмислення» передбачає переоцінку чогось і погляд на предмет під новим кутом зору. Це означає побачити потенціал для перепрофілювання, надати йому нову функцію або дослідити інші творчі можливості для цього матеріалу. «Реформування» передбачає фізичну зміну предмета: його демонтаж, поєднання з іншими матеріалами або використання різних технік для зміни форми. Така трансформація існуючих матеріалів створює нову структуру, яка краще відповідає творчому баченню художника. «Переродження» — це кінцевий результат, коли перероблений предмет отримує нове життя або призначення. Це як воскресіння викинутих речей, які отримують друге життя»[8].

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. "Друге життя" відходів: потенціал, який щодня втрачає Україна. Інтерфакс-Україна (укр.). Архів оригіналу за 1 вересня 2021. Процитовано 22 травня 2022.
  2. Thornton Kay, Salvo in Germany - Reiner Pilz, p14 SalvoNEWS No99 11 October 1994 (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 10 жовтня 2021. Процитовано 22 травня 2022.
  3. Новий тренд — перешивати речі з шафи. Як працює апсайклінг. Архів оригіналу за 22 травня 2022. Процитовано 22 травня 2022.
  4. АДАПТАЦІЯ КОМПОЗИЦІЙНИХ ЗАСОБІВ ГАРМОНІЗАЦІЇ АВАНГАРДНОГО КОСТЮМА ДО СУЧАСНИХ ПІДХОДІВ СТВОРЕННЯ ОБРАЗУ (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 15 квітня 2022. Процитовано 22 травня 2022.
  5. Апсайклінг: як сміття може врятувати планету | Громадський Простір. www.prostir.ua (укр.). Архів оригіналу за 26 травня 2022. Процитовано 22 травня 2022.
  6. Recycled Art, a form of Environmental Activism Watson Life. 4 January 2021. Retrieved 11 March 2023
  7. Retrieved 11 July 2023
  8. The Upcycle Artist's Handbook: A Comprehensive Guide to Creating Art from Waste. Upcycle Art And Craft Society. 2023.

Посилання

[ред. | ред. код]