Компост

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Компост

Компост (нім. kompost, італ. composta, від лат. compositus — «складовий») — органічні добрива, що утворилися внаслідок розкладання органічних речовин мікроорганізмами.

Приготування компосту[ред. | ред. код]

Компостна купа

Для виготовлення компосту використовують відходи рослинництва (бур'ян, листя, зіпсовані овочі та фрукти), а також фекалії, деякі види сміття, відходи м'ясного виробництва тощо.

Масу для виготовлення компосту складують у великі купи або закладають у спеціальні резервуари таким чином, щоб забезпечити добру вентиляцію. Для забезпечення діяльності мікроорганізмів складену компостну купу періодично зволожують. Під час компостування температура всередині купи підвищується внаслідок діяльності мікроорганізмів. Процес триває від декількох тижнів до кількох років в залежності від сировини.

При компостуванні в органічній масі підвищується вміст доступних для рослин елементів живлення (азоту, фосфору, калію тощо), знешкоджуються патогенні мікроорганізми та гельмінти, зменшується кількість целюлози, геміцелюлози та пектину (викликають перехід розчинних форм азоту та фосфору в органічні форми, які менше засвоюються рослинами).

Готовий компост має запах та колір ґрунту.

Наразі єдиний і безпечний метод боротьби з опалим листям — компостування. Цей процес дуже популярний в Європі, він перетворює суху рослинність на екологічне  добриво.[1]

Використання[ред. | ред. код]

Використовують як добриво під будь-які види сільськогосподарських рослин у розрахунку 15 — 40 т/га. Компост поліпшує структуру ґрунту, а також сприяє розмноженню дощових червів, діяльність яких дуже корисна для рослин. Утилізація органічних речовин шляхом компостування не забруднює довкілля.

Компостування в Україні[ред. | ред. код]

Традиційний спосіб компостування

Влітку 2020 року у Львові відкрили першу в Україні пілотну компостувальну станцію для переробки органічних решток на компост.[2] Львівська міська рада виставляє добрива на продаж через систему державних закупівель PROZZORO. 50 тон львівського компосту вже продали[3].

Для України це перший досвід продажу[4] продуктів із перероблених відходів. Після отримання відповідних сертифікатів львівський компост планують реалізовувати через торгівельну мережу.

Література[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Які загрози несе спалення сухої рослинності? - sumy-name.com (укр.). Архів оригіналу за 16 Листопада 2021. Процитовано 24 листопада 2021. 
  2. Газета «День». Сторінку не знайдено (укр.). Архів оригіналу за 1 Грудня 2021. Процитовано 9 листопада 2021. 
  3. Продали сміття і куплять кисень. У Львові вперше через Prozorro продали компост. tvoemisto.tv. Архів оригіналу за 9 Листопада 2021. Процитовано 9 листопада 2021. 
  4. Янко, Марта (9 листопада 2021). Біля Львова 14-річний підліток вчинив смертельну ДТП. Суспільне | Новини (укр.). Архів оригіналу за 9 Листопада 2021. Процитовано 9 листопада 2021. 

Посилання[ред. | ред. код]