Вівсянка білоголова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вівсянка білоголова

Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Вівсянкові (Emberizidae)
Рід: Вівсянка (Emberiza)
Вид: Вівсянка білоголова
Emberiza leucocephala
Gmelin, 1771
Посилання
Вікісховище: Emberiza leucocephalos
Віківиди: Emberiza leucocephala
ITIS: 554226
МСОП: 22720881
NCBI: 37595

Вівсянка білоголова[2] (Emberiza leucocephala) — птах родини вівсянкових. Поширений в Азії.

Зовнішній вигляд

[ред. | ред. код]

Маса тіла: 25-29 г, довжина тіла: близько: 17 см.

Дорослий самець у шлюбному вбранні зверху рудувато-бурий, із чорною строкатістю; лоб і тім'я білі, окреслені чорно-бурими смугами; горло і боки голови каштанові, на щоках білі плями; спереду і на боках шиї біла смуга; поперек і надхвістя руді; воло рудувате; боки тулуба білуваті, з рудою строкатістю; груди та черево білуваті; махові пера сірувато-бурі; хвіст темно-бурий, на двох крайніх парах стернових пер біла барва; дзьоб сірий; ноги бурі; у позашлюбному оперенні самець має бурий відтінок на верхній частині голови та щоках; горло буре, окреслене білуватою смугою. В дорослої самки в шлюбному оперенні лоб і тім'я білі, з темними рисками; білі плями на щоках із кремовим відтінком; горло білувате, окреслене по боках темними рисками; воло рудувате; решта низу білувата, з темними рисками на боках тулуба; в позашлюбному оперенні голова бурувата, з темними плямами на щоках і покривних перах вух. Молодий птах схожий на самку в позашлюбному оперенні.

Відмінності від схожих видів: дорослий самець цілорічно, а доросла самка в шлюбному оперенні від решти вівсянок відрізняються білими плямами на щоках і білим верхом голови; позашлюбна самка і молодий птах від самки та молодого птаха городньої вівсянки відрізняється рудим надхвістям, від самки та молодого птаха садової й лучної вівсянок — сірим дзьобом і білим кольором більшої частини низу, від самки та молодого птаха звичайної вівсянки — відсутністю жовтого кольору в оперенні, хоча нерідко на відстані відрізнити складно.[3]

Поширення

[ред. | ред. код]

Поширена в Сибіру від Приуралля до Верхоянська та Амура й ізольованою групою в Китаї. Населяє світлі, розріджені ліси, переважно хвойні, нерідко степові простори.

В Україні залітний взимку. Може траплятися майже на всій території. Спостерігається на відкритих просторах, що поросли чагарником.

Поведінка

[ред. | ред. код]

Тримається зграйками. 3вуки: пісня нагадує пісню звичайної вівсянки, поклик — тихе «цві».

Розмноження

[ред. | ред. код]

Найулюбленіші місця гніздування — верхові болота з негустим лісом або хоча б окремими деревами. Гніздо влаштовують на землі під кущем, деревом, у траві. Гніздовий матеріал — тонка трава, в лотку нерідко буває кінський волос і крупна шерсть. У кладці 3-6, частіше 4-5 яєць, по забарвленню не відрізняються від яєць звичайної вівсянки. Розміри яєць 19-24 х 14-18 мм. Насиджує самка 12-14 днів, пташенят годують обидва птахи.

Живлення

[ред. | ред. код]

Живиться комахами та насінням.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. BirdLife International (2012). Emberiza leucocephalos: інформація на сайті МСОП (версія 2013.2) (англ.) 26 листопада 2013
  2. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  3. Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Птахи фауни України (польовий визначник). — К., 2002. — 416 с. — ISBN 966-7710-22-X.