Вівсянка білоголова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вівсянка білоголова
Pine Bunting (Emberiza leucocephalos) - Цагааншанаат хөмрөг (15617685422).jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Вівсянкові (Emberizidae)
Рід: Вівсянка (Emberiza)
Вид: Вівсянка білоголова
Біноміальна назва
Emberiza leucocephala
Gmelin, 1771
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Emberiza leucocephalos
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Emberiza leucocephala
ITIS logo.svg ITIS: 554226
IUCN logo.svg МСОП: 22720881
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 37595

Вівсянка білоголова (Emberiza leucocephala) — птах родини Вівсянкові. Поширений в Азії.

Зовнішній вигляд[ред. | ред. код]

Маса тіла: 25-29 г, довжина тіла: близько: 17 см.

Дорослий самець у шлюбному вбранні зверху рудувато-бурий, із чорною строкатістю; лоб і тім'я білі, окреслені чорно-бурими смугами; горло і боки голови каштанові, на щоках білі плями; спереду і на боках шиї біла смуга; поперек і надхвістя руді; воло рудувате; боки тулуба білуваті, з рудою строкатістю; груди і черево білуваті; махові пера сірувато-бурі; хвіст темно-бурий, на двох крайніх парах стернових пер біла барва; дзьоб сірий; ноги бурі; у позашлюбному оперенні самець має бурий відтінок на верхній частині голови і щоках; горло буре, окреслене білуватою смугою. В дорослої самки в шлюбному оперенні лоб і тім'я білі, з темними рисками; білі плями на щоках із кремовим відтінком; горло білувате, окреслене по боках темними рисками; воло рудувате; решта низу білувата, з темними рисками на боках тулуба; в позашлюбному оперенні голова бурувата, з темними плямами на щоках і покривних перах вух. Молодий птах схожий на самку в позашлюбному оперенні.

Відмінності від схожих видів: дорослий самець цілорічно, а доросла самка в шлюбному оперенні від решти вівсянок відрізняються білими плямами на щоках і білим верхом голови; позашлюбна самка і молодий птах від самки і молодого птаха городньої вівсянки відрізняється рудим надхвістям, від самки і молодого птаха садової і лучної вівсянок — сірим дзьобом і білим кольором більшої частини низу, від самки і молодого птаха звичайної вівсянки — відсутністю жовтого кольору в оперенні, хоча нерідко на відстані відрізнити складно.[2]

Поширення[ред. | ред. код]

Поширена в Сибіру від Приуралля до Верхоянська і Амура й ізольованою групою в Китаї. Населяє світлі, розріджені ліси, переважно хвойні, нерідко степові простори.

В Україні залітний взимку. Може траплятися майже на всій території. Спостерігається на відкритих просторах, що поросли чагарником.

Поведінка[ред. | ред. код]

Тримається зграйками. 3вуки: пісня нагадує пісню звичайної вівсянки, поклик — тихе «цві».

Розмноження[ред. | ред. код]

Найбільш улюблені місця гніздування — верхові болота з негустим лісом або хоча б окремими деревами. Гніздо влаштовують на землі під кущем, деревом, у траві. Гніздовий матеріал — тонка трава, в лотку нерідко буває кінський волос і крупна шерсть. У кладці 3-6, частіше 4-5 яєць, по забарвленню не відрізняються від яєць звичайної вівсянки. Розміри яєць 19-24 х 14-18 мм. Насиджує самка 12-14 днів, пташенят годують обидва птахи.

Живлення[ред. | ред. код]

Живиться комахами і насінням.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. BirdLife International (2012). Emberiza leucocephalos: інформація на сайті МСОП (версія 2013.2) (англ.) 26 November 2013
  2. Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Птахи фауни України (польовий визначник). — К., 2002. — 416 с. — ISBN 966-7710-22-X.