Вівсянка звичайна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Вівсянка звичайна


Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Вівсянкові (Emberizidae)
Рід: Вівсянка (Emberiza)
Вид: Вівсянка звичайна
Emberiza citrinella
Linnaeus, 1758
Посилання
Вікісховище: Emberiza citrinella
Віківиди: Emberiza citrinella
ITIS: 179537
МСОП: 22720878
NCBI: 37595
Fossilworks: 368988

Вівся́нка звича́йна[1] (Emberiza citrinella) — горобцеподібний птах родини вівсянкових (Emberizidae). В Україні осілий, кочовий вид.

Назва[ред. | ред. код]

Іван Верхратський подає для вівсянки звичайної народну назву «жовтогрудка», очевидно пов'язану із забарвленням пташки[2].


Поширення та місця існування[ред. | ред. код]

Гніздяться по всій Європі та більшій частині Азії. Також звичайна вівсянка була інтродукована до Нової Зеландії в 1862 році й зараз стала там звичайним птахом.

Більшість птахів — осілі, проте деякі найпівнічніші популяції є міграційними.

Птах характерний для відкритих просторів, узимку збирається у зграї.

Морфологічні ознаки[ред. | ред. код]

Маса тіла 24-30 г, довжина тіла близько 17 см. У дорослого самця в шлюбному вбранні голова жовта, з темними рисками на тім'ї; щоки окреслені темними смугами спина і крила рудувато-бурі, з темною строкатістю; поперек і надхвістя руді; низ жовтий, воло і боки тулуба рудуваті, на боках темні риски; махові та стернові пера темно-бурі, зі світлою облямівкою, крайні стернові пера з білими краями; дзьоб сірий; ноги світло-бурі; у позашлюбному оперенні подібний до дорослої самки. У дорослої самки жовтого кольору в оперенні значно менше; на голові та на боках тулуба темна смугастість; воло бурувате, з темними рисками. Молодий птах схожий на дорослу самку.[3]


Гніздування[ред. | ред. код]

Кладка в оологічній колекції

Гніздо влаштовує на поверхні землі. Відкладає 3-6 яєць, що мають характерний для родини рисунок у вигляді рисок.

Emberiza citrinella

Гніздо у вигляді пухкої неглибокої чашечки із сухих розмочалених стебел і листя злаків, розташовується на землі в ямці або на траві, часто на схилі канави або яру, під прикриттям кущика або повалених гілок. Іноді крім трави додається невелика кількість моху, лишайнику, кінського волоса або шерсті парнокопитних тварин.[4]

Живлення[ред. | ред. код]

Пташенята живляться переважно комахами, дорослі птахи — насінням.

Класифікація[ред. | ред. код]

Звичайна вівсянка була вперше науково описана шведським лікарем і натуралістом Карлом Ліннеєм в 1758 в 10-му виданні його Системи природи[5]. Родова назва Emberiza походить від стародавнього німецького слова «embritz», яким називали різних дрібних птахів — горобців, кропив'янок, а також вівсянок. Видова назва citrinella має латинський корінь і є похідною від слова «citreus», лимон — таким чином Лінней підкреслив яскраве лимонно-жовте оперення птаха, рідкісне у Північній Європі[6].

У культурі[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  2. Іван Верхратский. Знадоби для пізнання угорскоруских говорів//ЗНТШТ. Т. 39-64 (1900—1905). — С. 52
  3. Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Птахи фауни України (польовий визначник). — К., 2002. — 416 с. — ISBN 966-7710-22-X.
  4. А. В. Михеев. Биология птиц. Полевой определитель птичьих гнёзд. — М. : Топикал, 1996. — 460 с. — ISBN 978-5-7657-0022-8.
  5. C. Linnaeus. Systema naturae per regna tria naturae, secundum classes, ordines, genera, species, cum characteribus, differentiis, synonymis, locis. Tomus I. Editio decima, reformata. — Holmiae. (Laurentii Salvii), 1758.
  6. Yellowhammer. BTO BirdFacts. BTO (British Trust for Ornithology). Архів оригіналу за 31 березня 2012. Процитовано 19 травня 2009.