Вівчарик-ковалик

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вівчарик-ковалик
Підвид Ph. collybita tristis в Індії
Підвид Ph. collybita tristis в Індії
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Горобцеподібні (Passeriformes)
Родина: Кропив'янкові (Sylviidae)
Рід: Вівчарик (Phylloscopus)
Вид: Вівчарик-ковалик
Біноміальна назва
Phylloscopus collybita
(Vieillot, 1817)
1. Гніздування, виключно влітку2. Гніздування, невелика частка птахів зимує3. Гніздування, більша частка птахів зимує4. Зимування 5. Зимування на певних локальних ділянках (оазисах, зрошених полях)
1. Гніздування, виключно влітку
2. Гніздування, невелика частка птахів зимує
3. Гніздування, більша частка птахів зимує
4. Зимування
5. Зимування на певних локальних ділянках (оазисах, зрошених полях)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Phylloscopus collybita
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Phylloscopus collybita
EOL logo.svg EOL: 1052649
ITIS logo.svg ITIS: 562129
IUCN logo.svg МСОП: 148482
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 48150

Вівча́рик-кова́лик (Phylloscopus collybita) — невеликий птах родини кропив'янкових, широко поширений на великій частині території Старого Світу. В Україні гніздовий, перелітний[1]

Поширення[ред.ред. код]

Вівчарик-ковалик гніздиться в лісових районах Європи і північної Азії. На зиму велика частка птахів мігрує до півдня Європи, південної Азії і північної Африки. Широкий ареал та велике число птахів забезпечує птахові статус «у безпеці», хоча мінімум один підвид уже вимер.

Зовнішній вигляд[ред.ред. код]

Значно менший за горобця — маса тіла 7-9 г, довжина тіла біля 11 см. Зверху птах оливковий; над оком жовтувата «брова», іноді непомітна; низ сірувато-білий, з жовтим відтінком; махові і стернові пера бурі або сірувато — бурі, з оливковою облямівкою на зовнішніх частинах; дзьоб і ноги чорно-бурі.[1]

За особливостями забарвлення вид поділяється на велике число підвидів, деякі з яких інколи розглядаються як окремі види.

Гніздування[ред.ред. код]

Гніздо будує самка, на землі або близько до неї, та бере на себе більшу частину догляду за пташенятами, тоді як самець захищає гніздо від суперників та хижаків. Гніздо розташовується прямо на землі серед відмерлого рослинного опаду. Воно може знаходитися на пні, в густому кущі, але, як і в попереднього виду, обов'язково поряд з відкритим світлим місцем. Матеріалами для будівлі гнізда є сухі трав'яні стебла, шматочки мохів, листя (пір'я використовується значно рідше, ніж у весняного вівчарика). Гніздо має характерну для всіх вівчариків форму, висота його знаходиться в межах 90-140 мм, ширина 90-120 мм, діаметр льотного отвору — 35-40 мм, діаметр лотка — 50-70 мм.

Живлення[ред.ред. код]

Живиться переважно комахами, у свою чергу є здобиччю ссавців, наприклад куниць і котів, та хижих птахів, особливо яструбів.

Охорона[ред.ред. код]

Перебуває під охороною Бернської конвенції.

Посилання[ред.ред. код]

  1. а б Фесенко Г. В., Бокотей А. А. Птахи фауни України (польовий визначник). — К., 2002. — 416 с. — ISBN 966-7710-22-X.