Відкриття небес

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Відкриття небес
нід. De ontdekking van de hemel
Відкриття небес.jpg
Жанр фантастика
Автор Гаррі Муліш
Мова нідерландська
Опубліковано 19 жовтня 1992
Видавництво De Bezige Bijd і Penguin Booksd
Наступний твір The Procedured
ISBN-13: 978-0-670-85668-8
ISBN-10: 0-670-85668-1

«Відкриття небес» (нід. De ontdekking van de hemel) — роман нідерландського письменника Гаррі Муліша, опублікований у жовтні 1992 року. Твір, що налічує в оригіналі 936 сторінок, і часто характеризується як magnum opus Мюлиша. Роман було переведено не менш ніж на 13 мов і багаторазово перевидано.[1]

Анотація роману[ред. | ред. код]

Роман розповідає про дружбу двох чоловіків середніх років — астронома Макса Деліуса і лінгвіста Онно Квіста, що потрапили в складну життєву ситуацію, яка супроводжується низкою трагічних подій, і закінчується поверненням кам'яних скрижалей з десятьма заповідями на небеса. І цим скасовується біблійний заповіт між Богом і людьми . З типовим для нього гумором Гаррі Мюлиш демонструє свої енциклопедичні знання, своє неповторне мислення і погляди, та одночасно малює картину суспільства Нідерландів 1960-х до 1980-х років. Розповідь оформлена як докладний переказ подій, звіт, який один з ангелів віддає іншому. У романі існують два оповідних рівня: два ангела контролюють і коментують одночасно життя двох голландських друзів астронома Макса Деліуса і лінгвіста Онно Квіста. Жителі землі ще не знають, що вони є частиною божественного Плану, який має метою дозвіл зламати заповіт між Богом і людьми.

Сюжет та дійові особи[ред. | ред. код]

Персонажі[ред. | ред. код]

В основному Роман розповідає про життя чотирьох персонажів, які йдуть своїми шляхами, але пов'язані один з одним:

Макс Деліус[ред. | ред. код]

Астроном і бабій. Син єврейської матері і нацистського офіцера. Народився 27 листопада 1933 року, бореться з націонал-соціалістичнщю спадщиною своєї сім'ї: його батько зрадив свою дружину, мати Макса, та її родину, і приєднався до націонал-соціалістів. Саме він несе відповідальність за транспортування всієї родини до концтабору. Як професійна діяльність Макса, так і його внутрішнє життя проникнуті Естетикою і компульсивними організаційними принципами. Відношення до жінок, здається спочатку хаотичним, але потім стає зрозумілим, що воно підлягає твердому правилу: у нього кожного дня повинна бути жінка, і кожного разу — інша. Завдяки своїй гарній зовнішності і своєму вишуканому стилю життя він має успіх. Оскільки він був зачатий у той же день, що і Онно Квіст, з цієї причини він суттєво пов'язаний з цим принципово йому протилежним чоловіком, і укладає з ним глибоку дружбу. Дружба двох чоловіків буде затьмарена витівкою Макса з Адою, з якою він мав короткий зв'язок, перш ніж вона зійшлася з його другом Онно. Укори совісті та сумніви щодо батьківства дитини, яку народжує Ада, зникають лише з роками, коли у Макса затверджується переконання, що Квінти з-за його видатних здібностей може бути тільки дитиною Онно. У 1980-х роках Макса вб'є метеорит, і він, таким чином не зможе оприлюднити головне наукове відкриття свого життя.

Онно Квіст[ред. | ред. код]

Онно виріс, як «enfant terrible» (вередливе дитя) у шановній консервативній сім'ї політиків. Від природи він дуже обдарована людина. Онно володіє не аби якою здібністю до промов, але він цим зовсім не користується, щоб забезпечити собі гідне буття, а живе в повному хаосі в підвальній квартирі. Його найбільша пристрасть це розгадки стародавніх писань. Зустріч з Максом Деліусом корінним чином змінює його життя: відношення із його старою подругою Хельгою через це руйнуються. Онно з Максом проводять разом багато часу. Вони дискутують на теми науки, релігії, філософії і політики, міркують, як два інтелектуали, про Бога і світ. І незважаючи на те, що вони знаходяться на одній хвилі, їх погляди багато в чому мають велике розходження. Через Макса Деліуса Онно знайомиться з лівим студентським рухом, і стає політично активним. Через Макса він знайомиться з Адою Бронс, яка стає незабаром його дружиною. Завдяки знайомству з Максом він покінчує із своїми лінгвістичними амбіціями в глухому куті, повертається до сімейної традиції, і робить кар'єру в політиці. Але політично він не прогресує і, зрештою, вирішує зникнути з арени політичних дій.

Ада Бронс[ред. | ред. код]

Віолончелістка і дочка книготорговця є сполучною фігурою між Максом та Онно, з якими її пов'язують складні любовні відносини. Вона має порівняно короткі відносини з Максом, адже цей моногамний етап його життя не вдається у зв'язку з тим, що для Макса дружба з Онно важливіша, ніж відносини з Адою. В результаті вона залишається з Онно і привносить у життя лінгвіста відносний порядок. Під час спільного перебування на Кубі, Ада має любовні стосунки як з Максом, так і з Онно, і в цей час вона вагітніє Квінтеном. Тому залишається загадкою те, хто є справжнім батьком дитини. Ще під час вагітності Ада потрапляє в автомобільну аварію і впадає в кому. Дитина вижила і народилася через кесареве січення. Ада так і не виходить з коми, і йде з життя через 17 років коми завдяки своїй матері — Софії.

Квінтен Квіст[ред. | ред. код]

Оскільки у Онно за-за його політичної діяльності, немає часу, щоб піклуватися про Квінтена, він приймає пропозицію Макса і Софії — бабусі Квінтена, матері Ади, які хочуть ростити дитину разом. Софія старіше за Макса лише на десять років. Вона поєднує в собі не поєднане: вдень вона теща друга Макса, вночі вона приходить до нього як таємнича кохана. Це подвійне життя, яке триває сім років, другий етап моногамії в житті Макса.

Квінтен — незвичайна дитина. Він не тільки виглядає, як Ангел, але й володіє неймовірним інтелектом, допитливістю і особливим видом сприйняття дійсності. Однак, успіх і друзів він знаходить, не в школі, а в родинах, які живуть з ним в одному будинку: вони для нього і вчителі і суспільство. У віці 17 років він достроково покидає школу, і відправляється на пошуки свого зниклого батька, якого нарешті випадково знаходить перед Пантеоном у Римі. Там він виконує те завдання, задля якого переплелися нитки долі трьох головних героїв: він разом з батьком Онно краде з Санкта-Санкторум дві скрижалі з Десятьма Заповідями. Вони біжать із скрижалями до Єрусалиму, де Квінтен знищує ці Скрижалі на Єрусалимської Храмовій горі. Таким чином, вирішується зв'язок між небом і землею. Ангели виконали завдання свого «Шефа» за допомогою обраної людини. Людський світ має тепер пакт лише з сатаною.

Структура та дія роману[ред. | ред. код]

Твір складається з чотирьох частин.

«Початок початку»[ред. | ред. код]

У першій частині, «Початок початку», Макс і Онно стають кращими друзями і проводять багато часу в розмовах про політику, історію та філософію. У 1967 році німфоман Макс закохується в молоду віолончелістку по імені Ада Бронс, але їх відносини припиняються, коли той намагається дізнатися про історію своїх батьків. У цей час, Онно закохується в Аду і без заперечень з боку Макса вступає з нею в серйозні стосунки. Волею долі (або за планом ангела), всі троє виявляються на революційній Кубі, де Ада повинна була виступити з концертом. Одного разу ввечері, коли вдова одного кубинського військового спокушає Онно, Макс і Ада проводять час на пляжі. Розслабившись, вони займаються сексом, але ніколи не розповідають про це Онно, який також зберігає мовчання про свою зраду. Повернувшись у готель, Ада спокушає Онно і спить з ним.

«Кінець початку»[ред. | ред. код]

Повернувшись до Нідерландів, у другій частині роману «Кінець початку», Ада дізнається про вагітність, і, хоча розуміє, що не зможе визначити батька дитини, виходить заміж за Онно, який виходить з того, що Ада виношує його дитиниу. Макса терзають сумніви, але він не подає вигляду і запрошує друзів відвідати його в новій обсерваторії. Вночі, під час бурі, Макс везе молодят у лікарню до батька Ади, але по дорозі на їх автомобіль падає дерево, переламавши Аді хребет. У лікарні Ада впадає в кому. Макс, який приїхав до матері Ади, Софії Бронс, щоб розповісти про нещасний випадок, залишившись переночувати у вдови, починає з нею таємний роман. Лікарям вдається врятувати дитину, але Онно, заглиблений у політику, змушений зізнатися, що без Ади він не в змозі виховати сина. Макс, трохи заспокоєний тим фактом, що Квінтен — надзвичайно красива дитина зі світлими блакитними очима — не схожий ні на нього, ні на Онно, пропонує Софії разом виховувати сина свого кращого друга. Тим самим, він допомагає Онно і має можливість продовжити свої відносини з Софією, бабусею Квінтена.

«Початок кінця»[ред. | ред. код]

У третій частині роману, «Початок кінця», розповідається про дитинство і молодість Квінтена. Він росте з Максом і Софією. Ада все ще в комі, Макс заглиблюється в астрономію, а Онно, який лише зрідка навідує свого сина — у політику. Квінтен знову і знову бачить один і той же сон — він знаходиться в дивній архітектурній споруді, яку він називає «фортецею», і яка здається йому «центром всесвіту». Політична кар'єра Онно закінчується в той день, коли в кулуарах влади дізнаються про його візит на революційну Кубу. У цей же день грабіжник вбиває його супутницю життя, що вводить його в глибокий відчай. Онно пише прощальні листи Максу, Квинтену і Софії, і їде невідомо куди. Макс, що припинив свої відносини з Софією після того, як одного разу вони були помічені Квінтеном, проводить багато часу зі своєю новою подругою. Одного разу увечері, знову і знову обдумуючи незрозумілі результати спостережень в обсерваторії, Макс знаходить пояснення аномалії, що знаходиться по ту сторону точки великого вибуху. Натяк на назву роману залишається натяком, тоді як на Землю падає метеорит і забирає життя Макса, який так і не встиг поділиться своєю теорією.

«Кінець кінця»[ред. | ред. код]

У заключній частині твору під назвою «Кінець кінця», Квінтен, будучи 16-річним юнаком, вирішує кинути школу і відправитися на пошуки свого батька. Прибувши до Риму, він випадково зустрічає Онно, що переніс інфаркт і веде життя відлюдника. Обидва раді зустрічі і проводять багато часу в музеях столиці. Онно охоче ділиться з Квінтеном своїми знаннями про історії і міфології, так що хлопчик захоплюється думкою про те, що в будівлі Латеранської базиліки зберігаються кам'яні скрижалі з десятьма заповідями, які були викрадені римлянами зі святої землі і заховані в Санкта-Санкторум. Умовивши батька допомогти йому викрасти їх, Квінтен проникає вночі в базиліку. Дійсно, у капелі вони знаходять дві кам'яні плити, схожі на скрижалі Мойсея. Батько і син стрімко покидають Італію і летять в Єрусалим. По дорозі Онно пояснює Квінтену можливі наслідки розголошення їх знахідки, але той вперто вірить, що їм рухає якась вища сила. Прибувши до Ізраїлю, вони відвідують кілька пам'яток, у тому числі Храмову гору. Квінтена не покидає враження, що скрижалі є частиною Каменю Підстави, на якому побудований мусульманський монумент. Онно ж вважає впертість сина нав'язливою ідеєю. В одному з кафе міста, Онно випадково спостерігає за жінкою похилого віку, що говорить нідерландською, і носить татуювання з номером колишнього в'язня концтабору. Він розуміє, що незвичайно блакитний колір її очей схожий з кольором очей Квінтена і все більше переконується, що він бачив матір Макса, що пережила Освенцим. Усвідомивши це, він пригадує ту фатальну ніч у Гавані, і те, що Макс і Ада були разом на пляжі. Ця думка шокує Онно, але він вирішує не розповідати Квінтену про те, що він, можливо, є сином Макса. Поки Онно збирається з думками і відпочиває, з Квінтеном відбувається щось дивне. Як і у його старому сні про «фортецю», весь світ завмирає, і він, взявши скрижалі, відправляється на Храмову гору. Досягнувши мети, Квінтен роняє плити і вони розбиваються вщент, вся сцена супроводжується неземним сяйвом, що поглинає і осколки і самого хлопчика.

Відпочивши, Онно шукає Квінтена, але не знайшовши ні юнака в його номері готелю, замкненому зсередини, ні скрижалей, вперше після свого від'їзду дзвонить Софії і розповідає про те, що трапилося. Та ж, у свою чергу, повідомляє Онно, що сама таємно надала Аді евтаназію, так як та, так і не прокинувшись з коми, важко хворіла на рак матки вже протягом багатьох років. З Онно трапляється другий інфаркт.

В епілозі, тоді як один ангел задоволений розвитком подій і вважає завдання виконаним, інший ангел не готовий кидати людство напризволяще і обурюється результатом «роботи».

Екранізація[ред. | ред. код]

У 2001 році нідерландський режисер Єрун Краббе екранізував роман Мюлиша.[2] Головну роль (Онно) у фільмі зіграв відомий британський актор Стівен Фрай, а роль Квінтена була виконана Нілом Ньюбоном. У фільмі випущені довгі пасажі про дружбу Макса і Онно, а також про дитинство Квінтена, а сюжетна лінія трохи драматизована.

Визнання[ред. | ред. код]

Роман був удостоєний багатьох премій, у тому числі «Nieuwe prijs van de Nederlandstalige literaire kritiek», «Multatuliprijs» і «Mekka-prijs». [3]

11 березня 2007 року роман «Відкриття небес» у рамках акції голландської газети NRC Handelsblad був визнаний найкращим голландськомовним романом усіх часів.

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 21 вересень 2013. Процитовано 30 жовтень 2016. 
  2. http://www.imdb.com/title/tt0251052/
  3. Архівована копія. Архів оригіналу за 16 вересень 2012. Процитовано 1 листопад 2016.