Вікіпедія:Ліцензування зображень

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Див. також Вікіпедія:Ліцензування зображень/Короткий довідник

Мета Вікіпедії — створення енциклопедичного інформаційного ресурсу з безкоштовним і загальнодоступним вмістом. Оскільки всі матеріали Вікіпедії доступні для вільного, зокрема комерційного розповсюдження, ілюстрації до статей повинні відповідати правовим нормам, прийнятим у Вікіпедії.

Які зображення можна завантажувати на сайт Вікіпедії

[ред. код]
Алгоритм ухвалення рішення для завантаження файлів у Вікіпедію під вільною ліцензією

Зображення і фотографії є об'єктом авторського права, захищаються ним апріорі. Це означає, що ви можете розмістити зображення у Вікіпедії тільки в таких випадках:

  • якщо ви є його автором і згодні з розповсюдженням свого твору під приведеними нижче вільними ліцензіями;
  • якщо зображення є суспільним надбанням;
  • якщо зображення розповсюджується під якою-небудь вільною ліцензією;
  • якщо автор зображення явно дав право всім охочим на його вільне поширення і модифікацію;
  • якщо ви отримали згоду автора на використання зображення для будь-яких цілей, зокрема і для комерційних.

Не розміщуйте у Вікіпедії зображення, автор яких дав згоду на їх розміщення лише у Вікіпедії, або в некомерційних цілях;

  • допускається розміщувати у Вікіпедії знімки екрану, зняті з програмних продуктів, кадри з кінофільмів, зображення грошових знаків і решта зображень, використання яких може бути потрактоване як добропорядне використання (fair use).

НЕ РОЗМІЩУЙТЕ У ВІКІПЕДІЇ ЗОБРАЖЕННЯ, АВТОРСТВО І УМОВИ РОЗПОВСЮДЖЕННЯ ЯКИХ ВИ НЕ ЗНАЄТЕ!

Обов'язково розміщуйте на сторінці зображення інформацію про його ліцензію! Для цього використовуйте шаблони ліцензій. Якщо ви автор зображення, обов'язково вказуйте, під якою ліцензією ви завантажуєте своє зображення. Пам'ятайте, що, завантажуючи своє зображення під вільною ліцензією, ви погоджуєтеся з тим, що ваше зображення доступне для вільного розповсюдження, зміни і комерційного використання. Зверніть увагу — якщо ви завантажуєте зображення з інших Вікі-проєктів, ви повинні вказувати як джерело не цей проєкт, а джерело, з якого зображення потрапило туди.

Вільні ліцензії

[ред. код]

Суспільне надбання (Public Domain)

[ред. код]

Зображення даної категорії вільні від яких-небудь авторських прав. Будь-яка людина може використовувати і модифікувати їх як завгодно, проте при цьому він зобов'язаний указувати авторство оригіналу (якщо автор відомий).Згідно із законом про авторське право, що діє в США, будь-які зображення, опубліковані до 1 січня 1929 на території Сполучених Штатів, є суспільним надбанням. Якщо зображення опубліковане в 1929 році або пізніше, воно може бути захищеним авторськими правами. Усі сторінки проєктів «Фонду Вікімедіа», зокрема українська мовна версія Вікіпедії, зараз розташовані на серверах у Сполучених Штатах Америки, і тому завантажуючи зображення на сайт Вікіпедії, слід насамперед керуватися законами США про авторське право. Термін переходу зображення в суспільне надбання залежить від того, в якій країні воно було опубліковане (тобто зображення, що створене у Німеччині і зберігається на сервері в США перейде в суспільне надбання відповідно до законів Німеччини). У більшості європейських країн це відбувається після закінчення 70 років після смерті автора або через 70 років після публікації зображення. Проте у Великій Британії зображення, яке було опубліковано 50 років тому також є суспільним надбанням. Зображення, створене в США переходить у суспільне надбання якщо воно було створене більше 95 років тому і його автор помер 70 років тому. Зображення, створені в СРСР також переходять у суспільне надбання через 70 років після смерті автора (через 74, якщо автор був ветераном Другої світової війни, — прецедент Росії). У Російській Федерації роботи, опубліковані до 1 січня 1954, перебувають у суспільному надбанні, якщо:

1: автор помер до 1 січня 1954 року і не був реабілітований після цієї дати;
2: авторське право належало державній установі;
3: робота була опублікована анонімно і про її авторство нічого невідомо.

Для ветеранів Другої світової війни термін захисту майнових авторських прав продовжений на 4 роки: робота, створена ветеранами знаходиться в суспільному надбанні, якщо вона була опублікована до 1950 року і її автор помер до 1950 року.[1] У 2004 році термін охорони авторських прав у Росії був збільшений з 50 (54) років до 70 (74) років. Роботи, опубліковані в 1954 році або пізніше, захищені в Росії авторським правом терміном мінімум 70 років. Не зважаючи на те, що зображення знаходяться в суспільному надбанні не охоплюються копірайтом, ви зобов'язані указувати їх ліцензію на сторінці опису зображення.

Цифрові копії і фотокопії об'єктів, що знаходяться в суспільному надбанні

[ред. код]

Пам'ятайте, що за законами Сполучених Штатів Америки репродукції двомірних об'єктів мистецтва (картин, фотографій, книжкових ілюстрацій) не можуть охоплюватись копірайтом, за винятком тих випадків, якщо при створенні репродукції був внесений якийсь творчий внесок (наприклад, ефекти ретуші). Наприклад, якщо ви з прямого ракурсу сфотографуєте Джоконду, ваша фотографія не створить новий копірайт, і її можна буде використовувати як суспільне надбання (дивись інформацію про судовий розгляд Bridgeman v. Corel[en]). Те ж саме стосується і відсканованих зображень — вони успадковують авторські права оригіналу. Таким чином, якщо оригінал знаходиться в суспільному надбанні, то відсканована або сфотографована копія також буде суспільним надбанням.

Пам'ятайте, що часто власники сайтів необдумано заявляють свій копірайт на весь зміст свого сайту, навіть якщо на нім викладені картини, наприклад, голландських майстрів XVII століття. Навіть у тому випадку, якщо власник сайту самостійно сфотографував або відсканував ці картини, він не володіє майновими правами на них, і ви маєте право вільно завантажувати такі зображення на сайт Вікіпедії, не питаючи ні у кого дозволу. В той же час репродукції захищених копірайтом двомірних робіт також не є самостійними роботами. Отже, відскановане зображення обкладинки книжки або DVD так само захищене копірайтом, як і оригінал.

Добровільна передача зображень у суспільне надбання

[ред. код]

Ви також можете передати в загальне надбання зображення, автором якого ви є. Для цього при завантаженні зображення ви повинні вставити на сторінку його опису шаблон {{PD-user|ім'я користувача}}, де «ім'я користувача» — ваш обліковий запис.

Будь ласка, використовуйте замість {{PD}} точніші варіанти: Детальніше — див. Шаблони ліцензій для зображень тих, що перейшли в суспільне надбання

Див. також: Список сайтів із зображеннями у суспільному надбанні.

При розповсюдженні і тиражуванні зображень на умовах GNU Free Document License необхідно прикладати копію ліцензії. Крім того, необов'язково указувати їх авторство. Детальніше — дивіться GNU FDL.

Шаблон ліцензії — {{GFDL}}.

Creative Commons

[ред. код]

Проєкт Creative Commons розробили ряд публічних ліцензій. Ілюстрації під деякими з них можуть використовуватися у Вікіпедії. На відміну від GNU FDL, до зображення в цьому випадку не обов'язково прикладати копію тексту ліцензії.

Види ліцензій Creative Commons для Вікіпедії
Іконки і назви ліцензій Creative Commons Скорочення й версії Прийнятна? Примітки
CC-Zero-badge.svg
CC-Zero-badge.svg
Суспільне надбання
CC Public Domain Mark 1.0 Generally no Зазвичай ні Часто зустрічається на Flickr, але є проблемним для завантаження на Вікісховище (дет. Public Domain і Flickr)
CC-Zero-badge.svg
CC-Zero-badge.svg
Нульове суспільне надбання, «жодні права не застережено» (Zero Public Domain, «No Rights Reserved»)
CC0 OK ПРИЙНЯТНА
CC-BY icon.svg
CC-BY icon.svg
Із зазначенням авторства (Attribution)
CC-BY (1.0 2.0 2.5 3.0 4.0)‎ OK ПРИЙНЯТНА
CC BY-SA icon.svg
CC BY-SA icon.svg
Із зазначенням авторства і поширення на тих же умовах (Attribution-ShareAlike)
CC-BY-SA (1.0 2.0 2.5 3.0 4.0)‎ OK ПРИЙНЯТНА
cc-by-nc icon.svg
cc-by-nc icon.svg
Із зазначенням авторства і некомерційна (Attribution-NonCommercial)
CC-BY-NC (1.0 2.0 2.5 3.0 4.0)‎ Not OK НЕПРИЙНЯТНА
cc-by-nc-nd icon.svg
cc-by-nc-nd icon.svg
Із зазначенням авторства, некомерційна і без похідних творів (Attribution-NonCommercial-NoDerivs)
CC-BY-NC-ND (1.0 2.0 2.5 3.0 4.0)‎ Not OK НЕПРИЙНЯТНА
cc-by-nc-sa icon.svg
cc-by-nc-sa icon.svg
Із зазначенням авторства, некомерційна, і поширення на тих же умовах (Attribution-NonCommercial-ShareAlike)
CC-BY-NC-SA (1.0 2.0 2.5 3.0 4.0)‎ Not OK НЕПРИЙНЯТНА
cc-by-nd icon.svg
cc-by-nd icon.svg
Із зазначенням авторства і без похідних творів (Attribution-NoDerivs)
CC-BY-ND (1.0 2.0 2.5 3.0 4.0)‎ Not OK НЕПРИЙНЯТНА
Примітки для скорочень
  • Cc-by new white.svg «BY» означає, що ліцензія зображення вимагає зазначення авторства, адже таке зображення створено певною особою (англ. «by a certain person» — у цьому випадку «BY» не є акронімом).
  • Cc-sa white.svg SA розшифровується як «Share Alike» («поширення на тих же умовах»).

Cc-pd.svg Твори, що перейшли в суспільне надбання теж приймаються. Твори, не доступні під ліцензією, що відповідає визначенню вільних культурних творів, однозначно неприйнятні. Див. резолюцію Ради повірених Фонду Вікімедіа щодо ліцензування, щоб дізнатися деталі.

До деяких прикладів статусів ліцензування, які можна знайти в інтернеті, але які є забороненими у Вікіпедії й на Вікісховищі, належать:

  • Cc-nc white.svg Ліцензії Creative Commons Non-Commercial Only (-NC)
  • Cc-nd white.svg Ліцензії Creative Commons No-Derivatives (-ND)

Неліцензійні матеріали, які можна використовувати лише на умовах добропорядного використання чи при інших подібних юридичних винятках дозволено завантажувати, якщо вони не суперечать критеріям добропорядного використання.

Недозволені ліцензії можуть використовуватись на Вікісховищі лише якщо твір мультиліцензований, і хоча б одна з його ліцензій є прийнятною.

Якщо зображення є неприйнятним, подумайте над тим, чи не попросити автора випустити свій твір під вільною ліцензією, такою як CC-BY (ліцензія Creative Commons Attribution), або CC-BY-SA (Creative Commons Attribution Share Alike).

Добропорядне використання невільних зображень

[ред. код]

Зображення, захищені авторським правом і не поширювані під вільними ліцензіями, також можуть бути завантажені і використані в статтях української версії Вікіпедії, якщо вони задовольняють критеріям добропорядного використання (англ. fair use), проте вони не можуть бути завантажені на Вікісховище. Більшість fairuse-зображень можна використовувати в українській Вікіпедії тільки в малій роздільності (low-res), інакше це може вважатися за порушення авторського права. Перед закачуванням таких зображень зменшуйте їх формат до, приблизно, 300×300 пікселів і в обов'язковому порядку указуйте їх джерело. Fairuse-зображення без вказівки джерела підлягають вилученню. Інша Вікіпедія не є джерелом, за винятком декількох випадків: кадр з фільму, знімок екрану, обкладинка. Список комерційних ліцензій можна подивитися на сторінці Шаблони-ліцензії групи «Добропорядне використання»

Приклади ситуацій, коли завантаження зображень заборонене

[ред. код]

Зображення з сайту Національної Асоціації Адвокатів України

[ред. код]

На сайті Національної Асоціації Адвокатів України https://unba.org.ua/ розміщена така інформація: © Unba.org.ua. Всі права захищені. Передрук та інше використання матеріалів, що розміщені на даному вебсайті, дозволяється за умови посилання на джерело. Легко припустити, що правовласник дозволяє використання зображень даного сайту в комерційних цілях, однак це не так, адже вказівка на застереженість усіх прав це виключає. Див. лист Джімбо Вейлса щодо подібних файлів: [1].

Зображення з сайту, на якому не вказана ліцензія

[ред. код]

Наприклад, на сайті https://rock.lviv.ua/ немає жодної інформації про дозвіл на використання зображень. Якщо розміщені на цьому сайті зображення не є суспільним надбанням і не підпадають під критерії добросовісного використання, їх завантаження заборонене.

Див. також

[ред. код]

Зображення

[ред. код]

Авторські права

[ред. код]
  1. [2]