Картина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
The Мона Ліза Леонардо да Вінчі, одна з найбільш впізнаваних картин у світі.

Картина — твір живопису, що характеризується завершеним характером (на відміну від ескізу й етюда) і самостійним художнім значенням.

Історія та техніка[ред.ред. код]

На відміну від фрески або книжкової мініатюри, картина не обов'язково пов'язана з певним інтер'єром або певною системою декорування. Складається з основи (полотна, дерев'яної або металлевої дошки, картону паперу, каменю), ґрунту й шару фарби. Картина — один з найтиповіших видів станкового мистецтва.

Репродукція або копія оригінальної картини може також називатися картиною, якщо у відповідному контексті не важливо, копія це чи оригінальний твір.

Картина як мистецький витвір з'явилась в XV-XVI століттях з розвитком олійного живопису. Олійні могли бути змішані безпосередньо на основі, що дозволяло створювати більш реалістичні зображення; зображення, отримані за допомогою фарб без змішування називають пастель.

В XIX столітті, з появою дешевих барвників, художні прийоми стали більш різноманітними — художники почали застосовувати техніки та засоби, які грою кольору дозволяли передати мінливі ефекти світла та власні почуття. Для цього, також, використовували спеціально виготовлені фарби. Так, наприклад, картина Архип Куїнджі створювала настільки реалістичне враження випромінюваного світла, що окремі глядачі перевіряли, чи не встановлено за картиною лампу. Намагання художника передати власні почуття також може досягатись шляхом абстрагування, схематичності або навмисного спотворення предметів — такою, наприклад, є картина Герніка Пабло Пікассо, створена в 1937 році.

Інші значення[ред.ред. код]

Картина у драмі, опері, балеті, в кіномистецтві — закінчена частина акта або твору, обмежена незмінним простором дії, при постановці на сцені, як правило, показується без зміни декорацій.

Картина в переносному або загальнішому значенні — будь-який закінчений, цільний твір мистецтва, в тому числі — живий і яскравий опис, усний або письмовий, прекрасний вигляд природи.

Картиною (науковою картиною) в соціології та психології також називають ряд образів, що відрізняються наочністю та утворюють єдине ціле[1]; систему образів і зв'язків між ними про світ і місце людини в ньому, відомостей про взаємини людини з дійсністю[2].

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]