Вітамін B12

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Структурна формула

Вітамін В12 або Кобаламін — це вітамін групи В, бере участь у кровотворенні, регулює вуглеводний і жировий обмін в організмі. При авітамінозі розвивається недокрів'я — анемія.

Вступ[ред.ред. код]

Кобаламін відіграє надзвичайно важливу роль у правильному функціонуванні нервової системи, впливаючи, таким чином, на роботу всіх органів. Якщо в організмі бракує вітаміну В12, це також призводить до дефіциту вітаміну В1, навіть при достатній його кількості в їжі. Дефіцит кобаламіну може призвести також до розладу залоз внутрішньої секреції, мозку, призвести до захворювання бері-бері (поліневрити), порушення травлення. Хронічна недостатність його призводить до необоротного руйнування нервів. Міститься в молочних продуктах, яєчному жовтку, м'ясі, печінці, нирках і рибі.

Функції[ред.ред. код]

Вміст вітаміну В12 у крові малий у людей, які страждають на хворобу Альцгеймера і деякі інші психічні розлади. Цей вітамін бере активну участь в обміні білків, жирів і вуглеводів в тісній взаємодії з вітаміном С, фолієвою та пантотеновою кислотами. Вітамін В12 бере участь в метаболізмі фолієвої кислоти при виробленні холіну. Він оживляє також запаси заліза в нашому організмі, яких, як правило, не вистачає. За мільйони років свого розвитку вітамін В12 міцно подружився з вітаміном А, якій він допомагає в синтезі тканин тіла. Він забезпечує вступ каротинів в обмін речовин і їх перетворення в активний вітамін А. Нарешті, у взаємодії з іншими речовинами вітамін В12 запускає основний життєвий процес — синтез дезоксирибонуклеїнової і рибонуклеїнової кислот. Це білкові речовини, з яких складаються клітинні ядра і які містять всю спадкову інформацію.

Потреба в вітаміні В12[ред.ред. код]

Мінімальна денна норма становить 3 мкг на добу.

Антагоністи вітаміну В12[ред.ред. код]

Прийом протизаплідних засобів і великої кількості різних ліків може вичерпати весь запас вітаміну В12. Крім того, для засвоєння кобаламіну необхідна особлива речовина, так званий внутрішній фактор, який виробляється в організмі і знаходиться в шлунковому соку. Без нього навіть найбільша кількість вітаміну B12 буде погано засвоюватися. Є люди, в організмі яких він взагалі не синтезується. Це стосується в основному людей похилого віку, чия травна система знижує виділення певних кислот (наприклад, соляної). Якщо кислоти не виділяються у необхідній кількості, то речовина не синтезується, і тоді залізо і вітамін В12 засвоюються гірше, що може призвести до анемії. У таких випадках кращі результати дають ін'єкції вітаміну В12, а не таблетки, які до того ж погано поєднуються з залізом. Однак кислота ягід, фруктів, овочів, яблучний оцет підтримують потрібний рівень кислотності в організмі. Тому треба постійно стежити, щоб в організм надходило достатню кількість вітамінів В1, В6, В2 та В12 разом з натуральними продуктами.

Дефіцит вітаміну В12[ред.ред. код]

За останніми даними, дефіцит вітаміну B12 призводить також до нестачі карнітину, так званого квазівітаміна. Ця речовина виловлює в крові молекули жиру та транспортує їх в мітохондрії — «електростанції» клітин, де вони окислюються, даючи енергію всьому організму. Без карнітину утримання продуктів розпаду в крові підвищується, тому що жир залишається непереробленими. Для засвоєння вітаміну B12 у кишечнику потрібна достатня концентрація кальцію.[1]

Джерела вітаміну В12[ред.ред. код]

Джерела вітаміну В12 — печінка, м'ясо, риба, морепродукти, молочні та кисломолочні продукти, яйця, і т. д. Найбільші джерела вітаміну В12 — яловича і теляча печінка. Її рекомендовано вводити в раціон хоча б один раз на тиждень.

Посилання[ред.ред. код]

  1. Voet, Donald ; Voet, Judith G. (2010). Biochemistry. New York: J. Wiley & Sons. с. 957. ISBN 978-0470-57095-1.