Ганс Моргентау

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ганс Моргентау
нім. Hans Morgenthau
Dr. Hans Morgenthau.jpg
Ім'я при народженні нім. Hans Joachim Morgenthau
Народився 17 лютого 1904(1904-02-17)[1][2][3]
Кобург
Помер 19 липня 1980(1980-07-19)[1][2][3] (76 років)
Нью-Йорк, штат Нью-Йорк, США
Громадянство
(підданство)
Flag of Germany.svg Німеччина
Діяльність суддя, політолог, письменник, філософ, викладач університету
Alma mater Женевський інститут міжнародних відносин та розвитку
Галузь міжнародні відносини
Заклад Чиказький університет, Міський університет Нью-Йорка і Женевський університет
Членство Американська академія мистецтв і наук
Нагороди
хрест командора ордена за заслуги перед Федеративною Республікою Німеччиною

Ганс Моргентау (*17 лютого 1904 — †19 липня 1980) — американський науковець, засновник теорії політичного реалізму в міжнародних відносинах. Професор Чиказького університету.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився 1904 року в Німеччині. Навчався в університетах Берліна, Франкфурта і Мюнхена, згодом викладав і працював практикуючим юристом у Франкфурті. З 1932 р. викладав в університеті Женеви, а потім у Мадриді. У 1937 р. емігрував у США. У 1943 р. вчений одержав запрошення на роботу до Чиказького університету, надавши нового подиху відомій чиказькій школі політології.

Ганс Моргентау читав лекції в багатьох американських університетах, включаючи Гарвард і Єль. Він очолював Центр вивчення американської зовнішньої політики в Чиказькому університеті, був членом Дослідницького інституту в Принстоні, членом Вашингтонського центру вивчення зовнішньої політики і старшим науковим співробітником Ради з міжнародних відносин. Крім цього, Ганс Моргентау був консультантом державного департаменту США і міністерства оборони.

Найбільшу популярність і визнання одержала його книга «Політичні відносини між націями. Боротьба за владу і мир», яка вийшла у 1948 р. і стала маніфестом школи політичного реалізму.

Шість принципів політичного реалізму[ред. | ред. код]

Історія політичних ідей, на думку Моргентау — це боротьба двох точок зору на природу людини, суспільства і політики. Представники однієї вірять у можливість раціонального і одночасно заснованого на моральних принципах політичного порядку. Вони вірять у споконвічну чесноту людської природи і можливість удосконалення суспільства шляхом утворення і реформ. Прихильники іншої точки зору — концепції політичного реалізму — вважають, що світ недосконалий. Щоб створити раціонально обґрунтований політичний порядок, необхідно враховувати недосконалу природу людини. Для сучасного світу характерні конфлікти інтересів. Значить, принцип існування всіх плюралістичних суспільств заснований на балансі інтересів, на системі стримувань і противаг.

Згідно з концепцією політичного реалізму суттю міжнародних відносин є боротьба за владу між суверенними державами, що прагнуть до глобального чи регіонального домінування. Саме ця боротьба є основним детермінуючим чинником міжнародної політики. У процесі боротьби за реалізацію національних інтересів у сфері міжнародних відносин кожна держава посідає місце, що відповідає ЇЇ силі. При цьому сила держави визначається як її економічним та воєнним потенціалом, так і союзницькими відносинами з іншими державами, авторитетом на міжнародній арені.[4]

Отже, шість фундаментальних принципів політичного реалізму на думку Моргентау:

(1) Політика, як і суспільство в цілому, управляється об'єктивними законами, вкоріненими в незмінній і далеко не досконалій природі людини, спроби зміни яких завжди приречені на невдачу; можна створити теорію, яка більш-менш відображає ці закони.

(2) Політичний реалізм враховує значимість політичної дії з моральної точки зору. Він також враховує неминуче протиріччя між моральним приписом та вимогами політичної дії.

(3) Основна ознака політичного реалізму — концепція інтересу, що визначається в термінах влади / сили, яка раціонально впорядковує предмет політики, тим самим роблячи можливим її теоретичне розуміння.

(4) Інтерес, який визначається як влада / сила, — об'єктивна, універсально обґрунтована категорія, але не тому, що вона нібито встановлена ​​раз і назавжди; зміст і спосіб владарювання обумовлені політичним і культурним контекстом.

(5) Відмова від ототожнення моральних устремлінь конкретної держави з універсальними моральними законами: жодна держава не володіє монопольним правом на доброчесність, на встановлення того, «що добре, а що погано» з моральної точки зору; саме концепція інтересу запобігає зловживанням такого роду.

(6) Політична сфера є автономною; для політика визначення інтересу як влади / сили — те ж саме, що для економіста визначення інтересу як багатства.

Інше представлення шести принципів:

Перший принцип політичного реалізму пов'язаний з імовірнісним характером політичної діяльності у сфері міжнародних відносин. Під політичним реалізмом Ганс Моргентау розумів таку політичну доктрину, яка заснована на обліку суперечливих сторін людської природи і визнання обмежених можливостей для побудови справедливого і морального політичного порядку. Політичний реалізм також заснований на положенні, що всякі дії з удосконалення суспільства — це різновид ризикової діяльності.

Другим принципом політичного реалізму є принцип національних інтересів, що розуміються в термінах влади і могутності. Концепція національного інтересу дозволяє розглядати міжнародну політику як сферу, відносно незалежну від таких областей, як економіка, релігія, етнічні відносини. Моргентау зазначає, що без подібного теоретичного допущення неможливо створити теорію політики. Далі він продовжує, що саме поняття інтересу, трактуованого в термінах влади і могутності, дає можливість теоретичного розуміння міжнародних відносин і міжнародної політики.

Третій принцип політичного реалізму полягає в тому, що політичний реалізм позбавляє теорію міжнародних відносин двох помилок — дослідження мотивів і намірів, що лежать в основі політичних дій, а також вивчення ідеологічних уподобань суб'єктів міжнародних відносин. Точка зору, згідно з якою ключем до розуміння зовнішньої політики є виключно мотиви державного діяча, помилкова. Зовнішню політику не можна розглядати через психологічні феномени.

Четвертий принцип стверджує, що політичний реалізм визнає моральне значення політичної дії. Він також визнає неминучість невідповідності морального імперативу і вимог успішної політики. Неврахування цієї невідповідності могло би внести плутанину в моральні і політичні питання, представивши політику більш моральною, а моральний закон менш строгим, ніж це є насправді. Універсальні моральні принципи не застосовні до державної діяльності у своєму абстрактної формулюванні і повинні бути пропущені через конкретні обставини місця і часу. Індивід може сказати: «Fiat justitia, pereat mundus (Нехай гине світ, але торжествує закон)», але держава не має такого права. І індивід, і нація повинні оцінювати політичні дії на основі універсальних моральних принципів, таких, наприклад, як свобода. Проте якщо у індивіда є моральне право принести себе в жертву цим моральним принципам, то нація не вправі ставити мораль вище вимог успішної політики, яка сама по собі заснована на моральному принципі виживання нації. Розсудливість, що розуміється як облік наслідків політичних дій, є складовою частиною політичної моралі і вищою чеснотою в політиці. Етика судить про дію за її відповідністю моральному закону; політична етика судить про дію за її політичними наслідками.

П'ятий принцип вказує на те, що політичний реалізм заперечує тотожність моралі конкретної нації і універсальних моральних законів. Проводячи різницю між істиною і думкою (опінією), він розділяє також істину і ідолопоклонство. Всі нації відчувають спокусу — і лише деякі можуть противитися йому протягом довгого часу — представити власні цілі і дії як прояв універсальних моральних принципів. Одна справа знати, що нації є суб'єктом морального закону, інше — стверджувати, що добре і що погано у відносинах між націями. Існує невідповідність між вірою в те, що все підкоряється волі Бога, і переконаністю в тому, що Бог завжди на чиємусь боці. Ототожнення політичних дій конкретної держави з волею Провидіння не може бути виправдане з моральної точки зору, бо це, по суті, прояв такого гріха, як гординя, проти якого грецькі трагіки і біблійні пророки попереджали і правителів, і керованих. Таке ототожнення небезпечне і з політичної точки зору, бо воно може викликати перекручений погляд на міжнародну політику і в кінцевому рахунку призвести до того, що держави будуть прагнути знищити одна одну нібито в ім'я моральних ідеалів або самого Господа.

З іншого боку, саме поняття інтересу, визначеного в термінах влади, не дозволяє впасти як в зазначені моральні крайнощі, так і в подібний політичний недомисел. Дійсно, якщо ми розглядаємо всі нації, включаючи свою, як політичні утворення, що переслідують свої інтереси, визначені в термінах влади, то ми здатні бути справедливими до всіх: по-перше, ми здатні судити про інші нації так само, як ми судимо про свою, по-друге, виходячи з цього ми можемо проводити політику, яка поважає інтереси інших націй і в той же час захищає і просуває інтереси нашої власної нації. Помірність у політиці є відображенням помірності морального судження.

Шостий принцип: Політичний реаліст стверджує, що політичній сфері притаманна своя специфіка, аналогічно як це роблять економіст, юрист, етик. Він мислить у термінах інтересу, визначеного як влада, подібно до того як економіст мислить у категоріях інтересу, визначеного як багатство, юрист — у категоріях відповідності дії юридичним нормам, етик — у категоріях відповідності дії моральним принципам. Економіст запитує: «Як ця політика впливає на багатство суспільства?». Юрист запитує: «Чи відповідає ця політика законам?». Мораліст запитує: «Чи відповідає ця політика моральним принципам?». А політичний реаліст запитує: «Як ця політика впливає на силу нації?». Звичайно, політичний реаліст визнає існування і важливість неполітичних феноменів, але він розглядає їх з точки зору політики. Він також визнає, що інші науки можуть розглядати політику під своїм кутом зору.

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Кривонос Р. А. Морґентау Ганс // Політична енциклопедія. Редкол. : Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К. : Парламентське видавництво, 2011. — С. 467.

Посилання[ред. | ред. код]