Хасан аль-Банна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Хасан аль-Банна (повне ім'я: шейх Хасан бін Ахмад бін ‘Абду-р-Рахман аль-Банна, араб. حسن البنا‎; нар. 14 жовтня 1906, Махмудія, Бухейра, Єгипет12 лютого 1949, Каїр) — єгипетський політичний діяч, ісламський проповідник і реформатор.

Він — засновник партії й міжнародного (в першу чергу, арабського) релігійно-політичного руху-асоціації «Брати мусульмани».

Погляди визначного ідеолога ісламського політичного руху, засновника асоціації "Брати мусульмани" єгиптянина Хасана аль-Банни (1906-1949) і дотепер викликають інтерес як в середовищі ісламських науковців та політиків так і в колах неісламських науковців та дослідників.

У своїй ідеологічній концепції та політичній діяльності Аль-Банна спирався на принцип таухіда і вважав додержання його у будь чому необхідною умовою. Він вважав іслам унікальним і універсальним суспільним порядком, що визначає всі основні аспекти людському життя. Гаслом асоціації "Братів мусульман" став девіз: "Аллах наш Бог, Пророк наш вождь, джихад наш шлях, смерть в ім'я Аллаха наше вище прагнення". Аль-Банна стверджував, що ісламська громада повинна жити за шаріатом, у Корані проголошується братерство людей, що належать до різних рас і націй, їх згуртованість, економічна рівність і рівність можливостей, неприпустимість експлуатації людини людиною, відсутність бідності й неграмотності. Ідеалом суспільно-політичного устрою для аль-Банни була держава праведних халіфів, у якій, на його думку, були повністю реалізовані особливості ісламу як релігії і соціальної системи. Емблема асоціації "Братів мусульман", - Коран над схрещеними шаблями, - надає в справі поширення Ісламу пропаганді ісламських цінностей пріоритет над насильством. Однак якщо всі інші методи переконання вичерпані й існує повна впевненість, що застосування сили принесе користь релігії і єдності умми, можливий перехід і до збройного протистояння . Аль-Банна писав: "Брати готові служити тому уряду, який спирається на шаріат. Але вони готові також "вирвати владу" з рук тих, хто не бажає підкорятися волі Аллаха".

Джерела[ред.ред. код]

  1. Полонская Л.Р., Вафа А.Х. Восток: идеи и идеологи: (Критика буржуазных и мелкобуржуазных концепций "третьего пути" развития) / Л. Р. Полонская, - М.: Наука, 1982.-256с.
  2. Ланда Р. Г. Политический ислам: предварительные итоги. – М.: ин-т изучения Израиля и Ближнего Востока, 2005. – 234с.