Громада

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Громада (від поняття лат. politia політія — спільність, община) — форма територіальної самоорганізаціі жителів території через взаємодію громадян, місцева спільнота, територіальна організація як частина суспільства; характерна для всіх народів. Відмінна від ситуативного натовпу дружніх людей де можуть бути представлені групи різних громад, поки не буде домовленостей чи законних підстав про спільні дії. Так відбувся Майдан.

В сучасних умовах громада є первинна форма колективного народовладдя і пов'язана з первинними структурами державного представництва і делегування повноважень до вищих органів державного управління і первинна ланка державного управління на місцях. Громада виконує свої повноваження в межах своєї території згідно діючого законодавства в межах своїх повноважень, маючи представництво у вищих об'єднаннях та органах влади згідно законодавства. Громади та об'єднання громад мають право на кадровий контроль представників від загальнодержавних органів влади шляхом узгодження чи виборності на своїх територіях. Держава має право контролю над територіальними громадами в межах загальнодержавних функцій (держбезпека, право) не підміняючи майнові права та права господарювання і забезпеченння життя громадян територіальних громад.

Виникла за часів первісного ладу. Її ознаками були спільна власність на засоби виробництва та звичаєві форми самоврядування. З розвитком суспільства, майнової нерівності і приватної власності змінювалась і форма общини: родова (матріархат), сімейна (патріархат), сільська (поземельна). З утворенням великого феодального землеволодіння втратила незалежність, перетворившись на залежну від панівних верств організацію безпосередніх виробників. Розпалася з розвитком капіталістичних відносин.

лат. civitas — держава (від «держати») — об'єднуючий фактор декількох політій.

За даними Великої Радянської енциклопедії:

  • Громада — сільська община в Україні і в Білорусі до початку 20 ст.[1]

За даними Етимологічного словника української мови укладеного 1989 року:

Примітки[ред.ред. код]

  1. Громада / Большая советская энциклопедия. Главн. ред. А. М. Прохоров, 3-е изд. Тома 1-30. — М.: «Советская энциклопедия», 1969–1978. (рос.).
  2. Етимологічний словник української мови: В. 7 т./ АН УРСР. Ін-т мовознавства ім. О. О. Потебні; Редкол. О. С. Мельничук (головний ред) та ін.— К.: Наук. думка, 1983. Т. 3: М/ Укл.: Р. В. Болдирєв та ін.— 1989. ISBN 5-12-001263-7 Т. З.: Кора — М/ Укл.:Р. В. Болдирєв та ін.-1989.-552с. ISBN 5-12-001263-9. 10450 прим. (сторінка: 600)

Див. також[ред.ред. код]


Соціологія Це незавершена стаття з соціології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Історія Це незавершена стаття з історії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.